Արցախում 5100 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը
Արցախի Հանրապետության կառավարության հրապարակել է շրջափակման 57-րդ օրվա՝ փետվարի 5-ի դրությամբ երկրում տիրող իրավիճակը.
Արցախի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակման ընթացքում Արցախի ծննդատներում արդեն ծնվել է 204 երեխա։ Ադրբեջանական կողմի ահաբեկչական վարքագծի պատճառով նորածին երեխաներն ու նրանց մայրիկներն ամեն օր առերեսվում են լուրջ խնդիրների հետ՝ կապված մանկական սննդի, տակդիրների, դեղորայքի և այլ առաջին անհրաժեշտության պարագաների սղության հետ։
Արցախից Հայաստան հիվանդների տեղափոխումը շարունակում է իրականացվել բացառապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ։ Փետրվարի 5-ի դրությամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 70 հիվանդ:
Արցախի Հանրապետության  պետական եկամուտների կոմիտեից, նախնական տվյալներով 2023 թվականի հունվար ամսվա ընթացքում ԱՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել 1,902.3 մլն դրամ հարկային եկամուտներ և տուրքեր, որը պլանավորված 2,800.0 մլն դրամ ցուցանիշի համեմատ թերակատարվել է 32.1 տոկոսով, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 28.5 տոկոսով:
Պլանային առաջադրանքի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ թերակատարումները պայմանավորված են 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքով տնտեսությունում ստեղծված իրավիճակով, մասնավորապես, մի շարք հարկ վճարողների գործունեությունների դադարեցմամբ,  որի հետևանքով  իրացման շրջանառություն և դրան համարժեք հարկային պարտավորություններ վերջիններիս մոտ չեն առաջացել և ըստ այդմ բյուջե չեն մուտքագրվել:
Օրվա վիճակագրական թարմացումներ
6 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
9 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Արդեն 204 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 580 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 5,100 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 22,400 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
Ադրբեջանի կառավարության գործակալները ահաբեկչական գործողություններով 57 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը:
Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20,000 տարեց, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և, ի թիվս այլ իրավունքների խախտման, կանգնած է թերսնման և ցրտահարման մեծ ռիսկի առջև:
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով հունվարի 9-ից փակվել է 41 մանկապարտեզ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։
5,528  երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք և սնունդ ստանալու հնարավորությունից:
Արդեն 53 օր է Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնմխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

В Арцахе из-за сложной экономической ситуации 5100 человек лишились рабочих мест и дохода
Правительство Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) в 57-й день блокады Арцаха со стороны Азербайджана опубликовал информационный бюллетень по положению на 05.02.2023 года.
Бюллетень приводим ниже:
По данным Минздрава Арцаха, во время блокады со стороны Азербайджана в родильных домах Арцаха уже родилось 204 ребенка. Из-за террористического поведения азербайджанской стороны новорожденные дети и их матери ежедневно сталкиваются с серьезными проблемами, связанными с нехваткой детского питания, подгузников, медикаментов и других предметов первой необходимости.
- 6 пациентов были перевезены в Армению при посредничестве Международного Комитета Красного Креста
Перевозка больных из Арцаха в Армению по-прежнему осуществляется исключительно при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста.
По состоянию на 5 февраля Международным комитетом Красного Креста из Арцаха в Армению было перевезено в общей сложности 70 пациентов.
Из-за сложной экономической ситуации, созданной из-за блокады, налоговые поступления и сборы государственного бюджета Арцаха сократились
Как сообщает Комитет государственных доходов Республики Арцах, по предварительным данным в январе 2023 года в государственный бюджет Республики Арцах поступило 1 902,3 млн драмов налоговых поступлений и сборов, что на 32,1 процент меньше запланированных 2800,0 млн драмов и на 28,5 процентов меньше в сравнении с прошлым годом.
Недовыполнение по сравнению с плановой задачей и аналогичным периодом прошлого года связано с ситуацией в экономике в результате блокады Республики Арцах Азербайджаном с 12 декабря 2022 года, в частности, вследствие прекращения деятельности многих налогоплательщиков, в результате чего у них не возникли обороты по реализации и налоговые обязательства, которые, соответственно, не были зачислены в бюджет.
Правительство Арцаха окажет финансовую поддержку семьям, которые потеряли работу в результате блокады
В ближайшее время планируется реализовать ряд социальных программ, направленных на смягчение последствий блокады. Одна из программ коснется лиц, уволенных в период с 12 декабря 2022 года по 1 февраля текущего года.
По словам министра социального развития и миграции Армена Мангасаряна, уволенным работникам, которых предприниматели вынужденно уволили вследствие кризиса, будет предоставлена поддержка в виде минимальной заработной платы за январь.
По другой программе с 12 декабря 2022 года по 1 февраля текущего года государство будет оказывать единовременную финансовую поддержку безработным гражданам.
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян направил письма послам ряда стран, аккредитованным в Армении
В письмах были представлены гуманитарные проблемы, возникшие в Арцахе вследствие закрытия Лачинского коридора Азербайджаном, а также негативное влияние перебоев с газо- и электроснабжением на повседневную жизнь людей и экономику республики.
В письмах министр Сергей Газарян призвал аккредитованных в РА послов представить своим правительствам реальную картину происходящего. Отмечено: «Призываем передать Вашему правительству наш призыв к принятию действенных мер, включая применение санкций и других инструментов воздействия, направленных на разблокирование Арцаха и предотвращение преступных целей Азербайджана».
Обновлённая статистика дня
- 6 детей находятся в отделении для новорожденных и реанимационном отделении детской больницы
- 9 взрослых пациентов находятся в реанимационном отделении, состояние четверых из них оценивается как крайне тяжелое
- 204 детей родились на свет в период блокады
- 580 граждан были лишены возможности прооперироваться из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных Минздраву Республики Арцах медучреждениях
- При содействии МККК 70 пациентов до сегодняшнего дня были доставлены из Арцаха в Армению для оказания им необходимой медпомощи
- Из-за сложной экономической ситуации 5100 человек лишены рабочих мест и дохода
Более чем 22.400 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах в условиях отсутствия блокады. Между тем в настоящее время усилиями МККК и МК РФ доставляется лишь незначительная их часть.