Թուրքիան մերժել է Իլոն Մասկի օգնության առաջարկը
Թուրքական կառավարությունը մերժել է երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու համար Starlink ցանցի տերմինալներ ուղարկելու Իլոն Մասկի առաջարկը։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին երկուշաբթի հայտնել է Bloomberg-ը։
Թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքով, կառավարությունը երախտապարտ է նման առաջարկի համար, սակայն երկիրը բավականաչափ սարքավորումներ ունի արբանյակային հաղորդակցություն ապահովելու համար։
Starlink ցանցը նախատեսված է ինտերնետ հասանելիություն ապահովելու համար՝ տեղակայելով 260 կգ կշռող մեծ թվով սարքեր: Ըստ SpaceX-ի՝ այն կկարողանա լայնաշերտ ինտերնետ հասանելիություն ապահովել վայրկյանում 1 գիգաբիթ արագությամբ, որը համապատասխանում է 5G ստանդարտին։ 2019 թվականի մայիսից SpaceX-ը ուղեծիր է ուղարկել ավելի քան 3200 Starlink արբանյակներ։

Турция отказалась от предложения Маска запустить Starlink в связи с землетрясением
Турецкое правительство отказалось от предложения Илона Маска направить в страну терминалы сети Starlink для ликвидации последствий землетрясения. Об этом в понедельник сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Bloomberg.
По словам высокопоставленного турецкого чиновника, правительство благодарно за такое предложение, но в стране достаточно оборудования для обеспечение спутниковой связи.
Сеть Starlink предназначена для обеспечения доступа в интернет за счет развертывания большого количества аппаратов массой 260 кг. По данным компании SpaceX, она сможет обеспечивать широкополосный доступ в интернет со скоростью 1 гигабит в секунду, что соответствует стандарту 5G. С мая 2019 года SpaceX вывела на орбиту более 3,2 тыс. спутников Starlink.