«Թաթոյան» հիմնադրամ. Ադրբեջանի կառավարության «էկոակտիվիստ» գործակալները հայերին ուղղված ադրբեջանական երգով ցույց են տալիս իրենց իրական մտադրությունները
Ադրբեջանի կառավարության «էկոակտիվիստ» գործակալն ինստագրամյան իր էջի սթորի բաժնում հունվարի 11-ին տեղադրել է մյուս «էկոակտիվիստ» գործակալների մասնակցությամբ տեսանյութ, որտեղ հայերին ուղղված ադրբեջանական երգով ցույց են տալիս իրենց իրական հայասպան մտադրությունները. ևս մեկ ապացույց, որ նրանք որևէ կապ չունեն շրջակա միջավայրի հետ:
Մասնավորապես, նրանք միասին երգում են մի երգ, որն Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի ուսումնասիրություններով ուղղված է հայերին` սպանության ու արյուն թափելու կոչերով:
Տեսանյութի վերջում էլ նա ցույց է տալիս «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական ազգայնական ահաբեկչական կազմակերպության սիմվոլը:
Հիմնադրամը պարզել է, որ այս երգը հատուկ գրվել է 2020 թվականի հուլիսին, այսինքն՝ 44-օրյա պատերազմից առաջ` որպես ադրբեջանական քարոզչական քաղաքականության մաս:
Երգի կրկներգի թարգմանությունն այսպիսին է.
«Կյանք խլողներ ենք, գնում ենք սպանության,
Մենք գնում ենք կյանք խլելու/սպանության,
Գետնին մնացած մեր արյան համար արյուն թափելու ենք գնում,
Գնում ենք արյուն թափելու,
Կյանք խլողներ ենք, գնում ենք սպանության,
Գնում ենք արյուն թափելու»։
Այս օբյեկտիվ ապացույցը հիմնադրամի նոր հատուկ զեկույցից է, որն ամփոփման փուլում է և բացահայտում է «էկոակտիվիստ» գործակալներին, թե ովքեր են նրանք իրականում:
Նրանց են ոգեշնչում ադրբեջանական իշխանությունները հենց այս հանցավոր մտադրություններով:
«Այս փաստը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Արցախը Հայաստանի և աշխարհի հետ կապող կյանքի միակ ճանապարհը 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից ապօրինի փակած, իրենց «էկոակտիվիստներ» հռչակած անձինք իրականում Ադրբեջանի կառավարության գործակալներ են, ադրբեջանական իշխանությունների էթնիկ զտումների քաղաքականության գործիք, հայատյաց մարդիկ:

Azeri 'eco-activists' blocking Artsakh reveal their true intentions with song addressed to Armenians
Azerbaijani “eco-activists” blocking the Lachin Corridor, Artsakh’s sole land link with Armenia, have revealed their real intentions with an Azerbaijani song addressed to Armenians, the Tatoyan Foundation reported.
“On January 11, an "eco-activist" agent of the Azerbaijani government posted a video in the story section of his Instagram page featuring other "eco-activist" agents, where they show their true Armenian-killing intentions with an Azerbaijani song addressed to Armenians. This evidence show that they have nothing to do with the environment,” it said in a statement on Monday.
In particular, they sing a song together, which according to the studies of the Center for Law and Justice Tatoyan Foundation, is addressed to Armenians, calling for murder and bloodshed. At the end of the video, the activist shows the sign of the Grey Wolves radical terrorist organization.
The Tatoyan Foundation has revealed that the song was specifically written in July 2020, two months before the 44-day Artsakh war as part of the Azerbaijani propaganda policy.
The translation of the refrain of the song is as follows.
We are life takers, we go to kill
We go to take life
We go to shed blood for the blood left on the ground
We go to shed blood
“This objective evidence comes from our new special report, which is in the final stage and exposes "eco-activist" agents for who they really are. They are inspired by the Azerbaijani authorities with these criminal intentions,” the fund said.
“This fact reaffirms that the lifeline road connecting Artsakh to Armenia and the outside world was illegally blocked on 12 December 2022 by people who claim to be "eco-activists", but they are actually agents of the Azerbaijani government, tools of the Azerbaijani authorities' ethnic cleansing policy. They are people with hatred towards Armenians. Incidentally, the video was deleted shortly after it was posted,” reads the statement.