ՌԴ-ից դրամական փոխանցումները համարժեք են ՀՀ տարեկան ՀՆԱ-ի 20 %-ին. Թադևոս Ավետիսյան
«14.2% տնտեսական ակտիվության աճի շուրջ ¾ մասը արձանագրվել է ի հաշիվ այն ոլորտների, որոնք կրել են ռուս-ուկրաինական պատերազմով պայմանավորված ազդեցությունները»,-ԱԺ հայտարարությունների ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը:
Նրա խոսքով՝ 2022 թվականին միայն բանկային համակարիգով ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները ՌԴ-ից Հայաստան կազմել  էմ  ոտ 3.6 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվանից 4.2 անգամ ավել:
«Դրամական այս փոխանցումներն միայն համարժեք են Հայաստանի տարեկան ՀՆԱ-ի 20 %-ին: Ռուսաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը նույնպես աննախադեպ աճել են շուրջ 80%-ով, սակայն հիմնականում մենք ՌԴ ենք արտահանել ոչ թե սեփական արտադրանքը, այլ մյուս երկրներից ներմուծվածը»,-տեղեկացրեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Նա հայտենց, որ Վրաստանը, չլինելով ԵԱՏՄ անդամ և ՌԴ գործընկեր, նույն այդ գործոնների համադրությամբ 2022 թվականին նույնպես տնտեսության երկնիշ աճ է ապահովել, իսկ 2018-21 թվականներին ներդրումների միջին աճը կազմել է 3.5 % և աճող անվտանգային մարտահրավերների պայմաններում վտանգված է հետագայում դրանց ներգրավման գործընթացը:
«Խոստացված թռիչքաձև աճի փոխարեն համախառն ներքին արդյունքի աճը 2018-21 թթ. կազմել է 2.8 % տարեկան միջին կտրվածքով, իսկ պետական միջին պարտքը պատիկներով ավել է աճել»,-հայտարարեց Ավետիսյանը:
Նա նաև նկատեց, որ պետական եկամտի մի մասն էլ չի ծախսում և ծառայեցվում հիմնական նպատակին՝ ձախողված կառավարման հետևանքով:
«Մեկ անձից պետական գնումներով ծախսերն էլ թռիչքաձև ավելացնում են իշխանական շրջանակի օլիգարխների գերշահույթները»,-ասաց պատգամավորը և հիշատակելով վիճակագրական տվյալները, հայտնեց, որ մինչև պատերազմը, Հայաստանի տնտեսական անկումը 2.5 անգամ գերազանցել է տարածաշրջանի տնտեսական անկման միջին ցուցանիշը, իսկ տարածաշրջանի 6 երկրներից միայն Հայաստանին չի հաջողվել վերականգնել համաճարակի տարվա տնտեսական անկումը:
Ըստ Ավետիսյանի՝ նվազագույն սպառողական զամբյուղն ավելացել է 30 %-ով, բայց մինչև վերջերս չեին ավելացել աշխատավարձերը, իսկ նպաստներն ու կենսաթոշակներն ավելացել են 3 անգամ պակաս, քան սպառողական ծախսերը

Тадевос Аветисян: Денежные переводы из России эквивалентны 20% годового ВВП Армении
Около ¾ из 14,2% роста экономической активности Армении было зафиксировано за счет тех отраслей, которые, так или иначе, ощутили на себе влияние российско-украинской войны. Об этом на заседании Национального Собрания 7 февраля заявил депутат от оппозиционной фракции «Армения» Тадевос Аветисян.
По его словам, в 2022 году денежные переводы физических лиц из России в Армению только через банковскую систему составили порядка 3,6 млрд долларов, что в 4,2 раза больше показателей 2021 года.
«Только эти денежные переводы эквивалентны 20% годового ВВП Армении. Товарооборот с РФ также беспрецедентно вырос – примерно на 80%. Однако мы, в основном, экспортировали в Россию не собственную продукцию, а импортированную из других стран», – сообщил оппозиционер.
Как он отметил, при этом Грузия, которая не является членом ЕАЭС и партнером России, при сочетании тех же факторов в 2022 году сумела обеспечить двузначный экономический рост.
По его словам, в 2018-2021 годах средний рост инвестиций составил 3,5%, в условиях растущих вызовов безопасности под угрозой процесс их дальнейшего привлечения.
«Вместо обещанного скачкообразного экономического роста рост валового внутреннего продукта в 2018-2021 гг. в среднем за год составил 2,8%. При этом средний уровень государственного долга увеличился в разы», – заявил депутат.
Тадевос Аветисян при этом отметил, что часть государственного дохода не расходуется и не используется по основному назначению в результате неэффективного управления.
По словам Аветисяна, стоимость минимальной потребительской корзины увеличилась на 30%, но до недавнего времени не увеличивались зарплаты, а пособия и пенсии выросли в 3 раза меньше, чем потребительские расходы.