Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 6 անձ այսօր՝ փետրվարի 7-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 10 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 76 հիվանդ։

В Армению перевезены пациенты из Арцаха
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 7 февраля, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста шестеро пациентов с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения Арцаха.
Согласно информации, в медицинских учреждениях министерства здравоохранения Республики Арцах по-прежнему не проводятся плановые операции.
В медобъединении «Аревик» 10 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации.
9 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 3 из них – в крайне тяжелом состоянии.
До сих пор при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 76 пациентов.