ՌԴ ԱԳՆ. Լեռնային Ղարաբաղ ՄԱԿ-ի խաղաղապահներ ուղարկելու գաղափարը հազիվ թե իրատեսական լինի
Ղարաբաղ ՄԱԿ-ի խաղաղապահներ ուղարկելու գաղափարը դժվար թե իրատեսական լինի, տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերականգնման խնդիրները արդյունավետորեն լուծում է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը։ Այդ մասին «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ միջազգային կազմակերպությունների դեպարտամենտի տնօրեն Պետր Իլյիչևը:
Նա նշել է, որ միջազգային և օտարերկրյա կազմակերպություններից Ղարաբաղում դեռ աշխատում է միայն Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն, իսկ «ՄԱԿ-ի մարդասիրական գործակալությունները ադրբեջանցիներից և հայերից թույլտվություն չեն ստացել մուտք գործելու անկլավ, նույնիսկ կարիքների գնահատման առաջնային առաքելություն իրականացնելու համար»:
Իլյիչևի խոսքով՝ «դժվարություններն առաջանում են կողմերի հետ քաղաքական առումով հավասար հեռավոր դիրք պահպանելու անկարողության պատճառով, ներառյալ տարածաշրջան մուտքի և ելքի եղանակների, հաշվետվությունների, վերահսկողության և մարդասիրական գործունեության կառուցման իրավական հիմքերի առոմով»:
«Այս պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղին նույնիսկ միջազգային մարդասիրական օգնություն տրամադրելու հարցում առաջընթաց չկա, միջազգային խաղաղապահ կոնտինգենտի գործուղման գաղափարի գործնական իրականացումը, որն առավել ևս կպահանջի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թույլտվությունը, դժվար թե իրատեսական լինի»-ասել է Իլյիչևը և հավելել է. «Մենք ելնում ենք նրանից, որ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը արդյունավետորեն հաղթահարում է Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության և անվտանգության վերականգնման բոլոր խնդիրները»։
Բացի այդ, նշել է ռուս դիվանագետը, խաղաղապահ առաքելությունները, որոնք տեղակայված են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մանդատի ներքո, միշտ չէ, որ վայելում են ընդունող պետությունների վստահությունը։
«Որոշ դեպքերում վերջիններս հանդես են գալիս «Կապույտ սաղավարտների» դուրսբերման օգտին դրանց ցածր արդյունավետության պատճառով: Հետևաբար, հարցը ոչ այնքան այն է, թե ով է թույլ տվել խաղաղապահ գործողությունը, որքան հակամարտության երկու կողմերի բարի կամքի առկայությունն է՝ դրա դադարեցման և հետևանքների վերացման հարցում»,-ասել է Իլյիչևը։

Idea to send UN peacekeepers to Nagorno-Karabakh hardly realistic, Russia says
The idea to send UN peacekeepers to Nagorno-Karabakh is hardly realistic, and the Russian peacekeeping contingent effectively carries out tasks of restoring peace and security in the region, Pyotr Ilyichev, the director of the Department of International Organizations at the Russian Foreign Ministry, has told Sputnik.
The official said only the International Committee of the Red Cross is working in Nagorno-Karabakh among all international and foreign organizations, and "humanitarian agencies of the UN have not received permission from Azerbaijanis and Armenians to access the enclave, even for conducting an initial needs assessment mission."
He added that difficulties arise from "the political impossibility to maintain an equidistant position with the parties."
"In these conditions of lack progress in the establishment of even international humanitarian assistance to Nagorno-Karabakh, the practical implementation of the idea of sending an international peacekeeping contingent, which, moreover, would require the approval of the UN Security Council, is hardly realistic," Ilyichev said.
"We proceed from the fact that the Russian peacekeeping contingent is effectively carrying out all the tasks of restoring peace and security in Nagorno-Karabakh," he added.
The diplomat said peacekeeping missions, deployed under a UN Security Council mandate, do not always enjoy the trust of nations, adding that some countries "advocate the withdrawal of the blue helmets because of their low effectiveness."
"Therefore, the question is not about who authorized the peacekeeping operation, but rather about whether there is the goodwill of both parties of the conflict to end it and eliminate its consequences," the official said.