«Նախ՝ Բրյուսել, ապա Բեռլին այցելած ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյան ի հանդիպումների հետ կապված հետաքրքիր դրվագներ են փոխանցում արտգործնախարարությունից։ Մեր աղբյուրը նշում է, որ մասնավորաբար Բրյուսելում Միրզոյանը որոշել է «սիրտը բացել» ԵՄ-ի և Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում։
Նա փորձել է անկեղծանալ հայաստանյան իշխանությունների աշխարհաքաղաքական նախընտրությունների, Արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ իշխանական պլանների շուրջ։ Ընդ որում, նա այդ ամենը փորձել է մատուցել եվրոպացիներին հաճելի աշխարհաքաղաքական կողմնորոշման «սուոսով»՝ քանիցս իր խոսքում շեշտելով ՌԴ-ի «կրավորական կեցվածքն ու ոչ դաշնակցային գործելաոճը»։
Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, սակայն, եվրոպացի պաշտոնյաները ակնարկներով ցույց են տվել, որ, ըստ էության, հետաքրքրված չեն շատ մանրամասներով, և որ նման հանդիպումների ժամանակ այդպիսի մենախոսությունները տեղին չեն»։

«Из МИД РА сообщают примечательные эпизоды относительно встреч посетившего сперва Брюссель, а затем и Берлин министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна. Наш источник отмечает, что в Брюсселе Мирзоян решил «открыть душу» на встречах с представителями ЕС и Европарламента.
Он попытался разоткровенничаться относительно геополитических предпочтений армянских властей, планов по Арцахской проблеме. При этом он попытался приправить все это приятным для европейцев «соусом» геополитического курса, неоднократно подчеркивая в своем слове «нейтральную позицию и несоюзный стиль работы» РФ.
По словам источника газеты, европейские чиновники, однако, намекнули на то, что их, по сути, не интересуют эти детали и что такие монологи на подобных встречах неуместны».