Համաճարակաբան. Հայաստանում սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության կայունացում է նկատվում
Հայաստանում վերջին օրերին սուր շնչառական վարակներով հիվանդացության կայունացում է նկատվում, նախորդ շաբաթվա համեմատ հիվանդացությունը գտնվում է միևնույն մակարդակի վրա։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ԱՆ ՀՎԿԱԿ-ի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների վարչության համաճարակաբան Եվգենյա Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, մարզերում էլ միջին ակտիվություն է արձանագրվել, Արմավիրի ու Վայոց Զորի մարզերում հիվանդացության մի փոքր նվազում է նկատվել։
«Ընդհանուր դեպքերի 68 տոկոսը կազմում են 0-18 տարեկան երեխաները, 30 տոկոսը՝ 30 տարեկանից բարձր անձինք։ Ինչպես եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում առավել շատ տարածված է ու շրջանառվում է գրիպի Ա տեսակի H1N1 ենթատեսակը, սակայն արձանագրվում են նաև Ա տեսակի H3 ենթատեսակը, ինչպես նաև Բ տեսակի հարուցիչներ»,-մանրամասնեց համաճարակաբանը։
Օրվա կտրվածքով իրականացրած մշտադիտարկման արդյունքում այսօր՝ փետրվարի 9-ին ամբուլատոր պոլիկլինիկական կազմակերպություններ դիմել է 1013 պացիենտ, որից 68 տոկոսը 0-18 տարեկան երեխաներն են։
Շտապ օգնության կանչերն էլ են մի փոքր նվազել նախորդ օրվա համեմատ, այսօր 92 կանչ է գրանցվել սուր շնչառական վարակների հետ կապված։
«Ծանրաբեռնվածությունն ընկած է մանկական ստացիոնար կազմակերպությունների վրա։ Այսօր Հայաստանի տարածքում ստացիոնար բուժում է ստանում սուր շնչառական հիվանդություն ունեցող 506 պացիենտ, որի 90 տոկոսը 0-18 տարեկան երեխաներն են։ Նախորդ օրվա համեմատ մի փոքր նվազում ունենք, ինչպես ասացի, այս պահի դրությամբ մի փոքր կայունացում ունենք»,-նշեց Եվգենյա Խաչատրյանը։
Այս պահին հանրապետության բուժհաստատություններում ստացիոնար բուժում է ստանում թոքաբորբով 184 հիվանդ, նրանց 32 տոկոսը 0-18 տարեկան երեխաներ են։
«Եթե օրվա կտրվածքով համեմատենք, էլի մի փոքր նվազում ունենք։ Սակայն ուզում եմ ընդգծել, որ մենք դեռ գտնվում ենք գրիպի սեզոնում, որի ընթացքում կարող ենք ունենալ պիկեր ու կայունացում։ Գրիպի սեզոնը սկսում է հոկտեմբերից, շարունակվում մինչև ապրիլ-մայիս։ Կայունացումը, կարծում եմ, պայմանավորված է եղանակային փոփոխություններով, մի փոքր տաքացումով, կարծում եմ արդյունք են տվել նաև հորդորները՝ հաճախ օդափոխել փակ տարածքները, հիվանդ երեխաներին չուղարկել ուսումնական հաստատություններ։ Չեմ բացառում, որ կրկին սրացումներ լինեն։ Մենք դեկտեմբեր-հունվար ամիսներին ունեցել ենք պիկ։ Գրիպի դեմ պատվաստումը հիվանդության կանխարգելման ամենարդյունավետ միջոցն է»,-նշեց կենտրոնի համաճարակաբանը։
Ե. Խաչատրյանը խորհուրդ է տալիս հաճախ լվանալ ձեռքերը, մարդաշատ վայրերում, քաղաքային տրանսպորտում դիմակ կրել, հագնվել եղանակին համահունչ, պահպանել հազալու, փռշտալու կանոնները, չշփվել հիվանդների հետ։
Հնարավո՞ր է հիվանդացության կայունացումը պայմանավորված լինի վերջին օրերին ձյան տեղումներով, քանի որ ժողովուրդն ասում է՝ ձյունը մաքրում է օդը վիրուսներից։ Հարցին ի պատասխան համաճարակաբանը նկատեց՝ ապացուցված չէ։
Կենտրոնի մասնագետը խորհուրդ տվեց որևէ դեպքում ինքնաբուժմամբ չզբաղվել, առանց բժշկի նշանակման հակաբիոտիկներ չընդունել։
«Գրիպի ու սուր շնչառական հիվանդությունների ախտանշանները շատ բազմազան են՝ սկսած քթահոսությունից, ջերմության բարձրացումից, հազից, կոկորդի ցավից։ Սակայն գրիպին բնորոշ են ջերմության կտրուկ բարձրացումը, մկանային ցավերն ու ընդհանուր թուլություն։ Տան պայմաններում բուժման դեպքում հնարավոր է հատկապես փոքրահասակ երեխաների մոտ բարդությունների զարգացում՝ ականջաբորբեր, բրոնխիտ, աչքերի բորբոքում, թոքաբորբ։ Մեր հորդորն է, եթե երեխայի մոտ գանգատները շարունակվում են երկու օրից ավելի, պետք է պարտադիր դիմել բժշկի, տանը չզբաղվել ինքնաբուժմամբ, հակաբիոտիկներ անհարկի չօգտագործել։ Ընդգծում եմ՝ դրանք չեն օգնում վիրուսային վարակներին, դրանք օգնում են այն ժամանակ, եթե վիրուսային վարակին միացել է ինչ-որ մանրէային վարակ, որի դեպքում հակաբիոտիկն իր ազդեցությունը կունենա, բայց դա որոշվում է միայն բժշկի կողմից»,-ասաց նա։
Կրթության, գիտության, մշակույթի ու սպորտի նախարարությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ այս պահին հիվանդացության պատճառով հեռավար ուսուցման անցած որևէ ուսումնական հաստատություն չկա։ Դպրոցն անցնում է հեռավար կրթության, եթե աշխատողների և սովորողների ընդհանուր թվի 10 և ավելի տոկոսի շրջանում արձանագրվում է հիվանդության վարակման դեպք։

Эпидемиолог: В Армении наблюдается стабилизация заболеваемости ОРВИ
За последние дни в Армении наблюдается стабилизация по части заболеваемости острыми респираторными вирусными инфекциями, по сравнению с прошлой неделей, процент заболеваемости ОРВИ остается на том же уровне. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила эпидемиолог управления инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА Евгения Хачатрян.
По её словам, в областях РА зафиксирован средний уровень активности, в Армавирской и Вайоцдзорской областях наблюдается небольшое снижение показателей заболеваемости.
«68% от общего числа случаев – это дети в возрасте от 0-18 лет, 30% – лица, старше 30 лет. Как в странах Европы, так и в Армении распространен и циркулирует грипп типа А/H1N1, однако фиксируются также случаи грипп A/H3, а также возбудители типа Б», – пояснила врач.
В результате проведенного в течение дня мониторинга, сегодня, 9 февраля, в поликлинику обратились 1013 пациентов, 68% из которых – дети в возрасте от 0 до 18 лет.
Число вызовов «Скорой помощи» также сократилось по сравнению с прошедшим днем, сегодня зарегистрировано всего 92 вызова, связанных с ОРВИ.
«Загруженность в основном – на педиатрических стационарных организациях. Сегодня в Армении стационарное лечение получают 506 пациентов с ОРВИ, 90% из которых – дети в возрасте от 0 до 18 лет. По сравнению с прошлым днем, зарегистрировано небольшое снижение, как я уже отметила, на данный момент наблюдается стабильность», – отметила Е. Хачатрян.
На данный момент в медучреждениях Армении стационарное лечение получают 184 пациента с пневмонией, 32% из них – дети в возрасте от 0 до 18 лет.
«Если рассматривать статистику за день, опять же зафиксировано снижение. Однако хочу подчеркнуть, что сейчас ещё – сезон гриппа, посему могут быть вновь зафиксированы пики и стабилизация. Сезон гриппа начинается с сентября и продолжается до апреля-мая. Стабилизация, полагаю, обусловлена погодными изменениями, небольшим потеплением, думаю, что повлияли также призывы – часто проветривать закрытые помещения, не отправлять больных детей в учебные заведения. Не исключаю, что обострения будут. В декабре-январе был пик заболеваемости. Вакцинация против гриппа – самый эффективный способ профилактики заболевания», – отметила эпидемиолог.
Е. Хачатян посоветовала часто мыть руки, носить медицинскую маску в многолюдных местах, общественном транспорте, одеваться по погоде, соблюдать этикет при кашле и чихании, не контактировать с инфицированными.
Может ли стабилизация показателей заболеваемости быть обусловлена погодными условиями, в частности, осадками в виде снега, поскольку в народе говорят, что снег очищает от вирусов?
В ответ на этот вопрос, она отметила, что это не доказано.
Врач посоветовала ни в коем случае не заниматься самолечением, не принимать антибиотики без назначения врача.
«Симптомы гриппа и ОРВИ – разнообразны, начиная от насморка, лихорадки, кашля, болей в горле. Однако грипп характеризуется резким повышением температуры, мышечными болями и общей слабостью. В случае лечения в домашних условиях возможно, особенно у детей раннего возраста, развитие осложнений: ушные инфекции, бронхит, воспаление глаз, пневмония. Наш совет, если симптомы у ребенка не проходят в течение двух дней, необходимо обратиться к врачу, не заниматься самолечением в домашних условиях и без необходимости не применять антибиотики. Подчеркну, что они не помогают при вирусных инфекциях, они помогают, когда вирусная инфекция сопровождается какой-то бактериальной инфекцией, в этом случае действие антибиотика будет, но это определяет только врач», – отметила Е. Хачатрян.