Մեր պատգամավորի թեթև ջանքով մի քանի ժամում երեք ապօրինի հանք է հայտնաբերվել. Արմեն Խաչատրյան
«Ես օրինագծի վերաբերյալ կարծիք եմ հայտնել, որ Հայաստանում ավազի արտահանման 70 %-ն ապօրինի և սև շուկայում է»,-խորհրդարանում հայտարարեց ՔՊ-ական պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը՝ ելույթ ունենալով Ընդերքի մասին օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Հիմնավորելով իր ասածը՝ պատգամավորը նշեց, որ արդյունաբերական բետոնի արտադրության ծավալներն աճում են, մասնավորապես՝ 2021 թվականին՝ 66 %-ով, իսկ ավազի արդյունահանումը նվազել է:
«Մի քանի օր առաջ ես խոստացա, որ այդ նյութերը կուղարկեմ դատախազություն, բայց դրանցով զբաղվել է իմ գործընկեր Հայկ Սարգսյանը, և երբ կոնկրետ տեղանք է նշել, որտեղ ապօրինի հանքարդյունաբերություն է իրականացվում և  տեսչական մարմինը մինչև հասել է այդ կոնկրետ վայրը՝ երեք հատ այլ ապօրինի հանք է հայտնաբերել: Հարցս հետևյալն է՝ հեկտարներով տարածքներ են վերցնում, դրանք դառնում են ապօրինի հանքեր, հարյուրավոր տրանսպորտային միջոցներով ավազը կրում, տանում  հասցնում են սպառողներին՝ պետական մարմիններ, գյուղերի վարչական միավորների ղեկավարներ, ոստիկանություն, օպերատիվ հետախուզական մարմիններ, ՊԵԿ-ի օպերատիվ ծառայություն կա՞ն: Ինչպես կարելի է հեկտարներով տարածքներ վերցնել, քանդել, սարքել հանք և որևէ մեկն այդ մասին չիմանա: Մեր պատգամավորի թեթև ջանքով մի քանի ժամվա ընթացքում երեք հատ ապօրինի հանք է հայտնաբերվել»,-հայտարարեց Արմեն Խաչատրյանը:
Նա դիմեց ՀՀ Հակակոռուպցիոն կոմիտեին, որպեսզի որոշ ուսումնասիրություններ իրականացնի և փարատի պատգամավորների նման մտահոգությունները:

Армен Хачатрян: Легкими усилиями нашего депутата за несколько часов были обнаружены три незаконных рудника
«70% экспорта песка в Армении осуществляется незаконно, и продается на “черном рынке”», – заявил в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян, выступая в ходе обсуждения проекта закона «О внесении изменений в Кодекс “О недрах”».
Обосновывая данные, депутат отметил, что объемы промышленного бетона растут, в частности, на 66% в 2021 году, а объемы добычи песка уменьшились.
«Несколько дней назад я пообещал, что отправлю эти материалы в прокуратуру, но этим занимается мой коллега Айк Саркисян, и, когда он указал конкретную местность, где осуществляется незаконная добыча, пока инспекционный орган прибыл на это конкретное место, обнаружил три незаконных рудника. Вопрос следующий: когда гектарами приобретаются территории, на которых осваиваются месторождения с привлечением сотен транспортных средств, затем их доставляют потребителям, то куда смотрят государственные органы, руководители местных органов власти, правоохранительные органы, Комитет государственных доходов? Как может произойти ситуация, когда люди гектарами берут территории, разрушают, делают их рудниками, и никто об этом не узнает. Легкими усилиями нашего депутата за пару часов было обнаружено три незаконных рудника», – заявил Армен Хачатрян.
Он обратился к Антикоррупционному комитету РА для проведения проверок и развеять подобные опасения депутатов.