Փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած երկրաշարժից տուժել է նաև Սիրիայի հյուսիսում գտնվող հայկական Եագուպիէ գյուղը։ Այնտեղ կան ավերածություններ, վնասվել է նաև հայկական Ս. Աննա եկեղեցին։ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը խորը ցավով տեղեկացել է Եագուպիէ գյուղի ավերակների մասին։ Ս. Աննան պատմական եկեղեցի լինելով՝ մեր ժողովրիդ համար դարձել էր ուխտատեղի։
Կաթողիկոսարանի հաղորդմամբ, Վեհափառ հայրապետը կապ է հաստատում է Բերիոյ հայոց թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Մակար Եպս. Աշգարեանի և համայնքային պատասխանատուների հետ, մանրամասն տեղեկանում երկրաշարժից հետո դժվարությունների մեջ հայտնված մեր ժողովրդի զավակների վիճակի մասին։
«Մեր պատասխանատուները հատուկ հոգածություն և խնամք են ցուցաբերում յոթը կենտրոններում ապաստանած հայորդիներին՝ նրանց համար հայթայթելով այն, ինչ անհրաժեշտ է։ Այս առիթով համայնքի պատասխանատուները Նորին Ս. Օծությանը փոխանցել են, որ հատուկ հանձնախումբը սկսել է վնասված տների վերաբերյալ արձանագրություն կազմելու աշխատանքները»,- հայտնում են կաթողիկոսարանից։

Armenian church in Syrian village damaged in quake
The Armenian village of Al-Yacoubiyah in north-west Syria, including its St. Anna Church, suffered damages in Monday’s devastating earthquake, the Catholicosate of the Great House of Cilicia reported on Thursday.
His Holiness Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia was deeply saddened to learn about the destruction in Yacoubiyah village. St. Anna, being a historical church, has become a place of pilgrimage for the Armenian people, it said.
Aram I established contact with Bishop Magar Ashekian, the leader of the Armenian Church Prelacy of Peria, and community officials, and was informed in detail about the difficult situation the local Armenian residents have found themselves in.