«Մի քանի օր առաջ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել իրավապահ համակարգի ղեկավար կազմի հետ: Նա իրավապահ համակարգի առջև դրել է մի շարք խնդիրներ և մասնավորաբար շեշտել է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի և Գյուղի ու գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի՝ հատկապես 2020 թ. նոյեմբերից հետո տրամադրված միջոցները փոշիացրած, աննպատակ օգտագործած կամ դրանք մարելուց չարամտորեն խուսափած անձանց պարզելու, հիմնադրամներին և պետությանը պատճառված վնասները վերականգնելու ուղղությամբ «բոլոր միջոցները» ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
Այստեղ ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ այս հիմնադրամներում ստուգումների հարցը առաջ է եկել այն բանից հետո, երբ երկուսի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն էլ դարձել է պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը: Բանն այն է, որ մինչև 2023 թ. հունվարի 1-ը հենց Արայիկ Հարությունյանն է եղել հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը, և միայն հունվարի 9-ին են նախագահի հրամանագրով այդ լիազորություններն անցել Վարդանյանին, իսկ դրանից ուղիղ մեկ ամիս անց Հարությունյանը նման հանձնարարություն է տալիս:
Հետաքրքիր է, թե ի՞նչ կասկածներ ունի ԱՀ նախագահը այս հիմնադրամների հետ կապված, որ չի ունեցել այն ժամանակահատվածում, երբ ինքն էր հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը, առավել ևս, որ ստուգումների շրջանը վերաբերում է հենց այդ հատվածին... Ի դեպ, հավելենք, որ, ըստ մեր տեղեկությունների, պատերազմից հետո նշյալ հիմնադրամների կողմից շուրջ 10 մլրդ դրամի վարկեր են տրամադրվել»։

«Паст»: Какие указания Араик Арутюнян дал правоохранителям?
«Несколько дней назад президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал рабочее совещание с участием руководства правоохранительной системы. Он поставил ряд задач перед правоохранительной системой и особо подчеркнул необходимость принятия всех мер в направления выявления всех лиц, растративших предоставленные Инвестиционным фондом и Фондом поддержки села и сельского хозяйства Арцаха, особенно после ноября 2020 года средства, использовавших их нецеленаправленно или намеренно уклонявшихся от их выплаты, принять все меры для возмещения причиненного фондам и государству ущерба.
Здесь примечательно то обстоятельство, что вопрос о проверках в этих фондах встал после того, как председателем попечительских советов обоих из них стал государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян.
Дело в том, что до 1 января 2023 г. председателем попечительских советов был Араик Арутюнян, и только 9 января указом президента эти полномочия были переданы Варданяну, и ровно через месяц после этого Арутюнян дает такое поручение.
Интересно, какие подозрения возникли у президента Арцаха в отношении этих фондов, которых у него не было в период, когда он сам был председателем попечительских советов, тем более, что период проверок относится именно к этому периоду...
Кстати, добавим, что, по нашим сведениям, после войны из этих фондов было предоставлено кредитов на сумму около 10 млрд драмов».