«Համեռ»-ի վարորդը եղել է ենթադրաբար թմրանյութի ազդեցության տակ. Մանրամասներ՝ ՔԿ-ից
«2023թ․ փետրվարի 11-ին ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանությունից ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական առաջին բաժին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ փետրվարի 10-ին` ժամը 23։30-ի սահմաններում, Հանրապետության հրապարակում Պարեկային ծառայության ծառայողներին է մոտեցել «Համեռ» մակնիշի ավտոմեքենա, որի վարորդը մեքենան լիցքավորելու համար գումար է ապահանջել պարեկներից։
Մերժում ստանալուց հետո, բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության նկատմամբ, նա մեքենան վարել է Աբովյան փողոցով՝ երթևեկությանը հանդիպակաց, չի ենթարկվել ոստիկանության ծառայողների` «կանգ առ» ազդանշանին, մեքենան շարունակել է վարել Արամի, Փ.Բյուզանդի, Վ.Սարգսյանի, Ագանթագեղոսի, Տիգրան Մեծի, Ամիրյան փողոցներով, այդ թվում նաև` հետիոտնի համար նախատեսված վայրով՝ դիտավորյալ վնասելով փողոցներում կայանված թվով 8 քաղաքացիական մեքենաներ։ Այնուհետև նա երթևեկել է ՀՀ Կառավարության վարչական շենքի հանդիպակաց՝ ոչ երթևեկելի հատվածով, որտեղ, շարունակելով չենթարկվել պարեկային ծառայության օրինական պանաջին, վրաերթի է ենթարկել Պարեկային ծառայության աշխատակցին, դիտավորյալ վնասել Պարեկային ծառայության թվով 3 ավտոմեքենա։
Այդ գործողությունները կանխելու համար պարեկային ծառայողներն իրենց ամրակցված ատրճանակներով մոտ տարածությունից` մի քանի անգամ կրակել են վերոհիշյալ ավտոմեքենայի անվադողերի ուղղությամբ՝ փորձելով կանգնեցնել այն, սակայն վարորդը շարունակել է երթևեկությունը, խույս տալով պարեկներից` մեքենան թողել է Երևան քաղաքի Ագաթանգեղոս 7-րդ շենքի կամարանցման տակ և դիմել փախուստի:
2023թ․փետրվարի 11-ին քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նախաքննության ընթացքում վերոհիշյալ փողոցներում կատարված դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են կրակված պարկուճներ, «Համեռ» մակնիշի ավտոմեքենայի դիմացի հաշվառման համարանիշը, վնասված անվադողի կտորներ։ Իսկ «Համեռ» մակնիշի ավտոմեքենան, ինչպես նաև պարեկային ծառայության և քաղաքացիներին պատկանող մեքենաները զննվել ու տեղափոխվել են հատուկ պահպանվող տարածք:
Վկայի և տուժողի դատավարական կարգավիճակներով հարցաքննվել են պարեկային ծառայության մի շարք աշխատակիցներ:
Վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ «Համեռ» մակնիշի ավտոմեքենան պատկանում է Արարատի մարզի բնակչի, ով փետրվարի 11-ին` ժամը 01:40-ին, ձերբակալվել և ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմնին:
Քննությամբ պարզվել է, որ «Համեռ» մակնիշի ավտոմեքենան վարել է վերջինիս որդին՝ Գ․Ս․-ն, ով եղել է ենթադրաբար թմրանյութի ազդեցության տակ: Տեղյակ լինելով որդու թմրամոլ լինելու մասին` հայրն ավտոմեքենայի բանալիները թաքցրել է նրանից, սակայն երիտասարդը փնտրել ու գտել է ավտոմեքենայի պահեստային բանալին, որից հետո ավտոմեքենայով մարզից եկել է Երևան քաղաք և օգտագործել թմրամիջոց:
Փետրվարի 11-ին՝ ժամը 03:20-ին, Երևան քաղաքում խուլիգանություն, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու, գույքի դիտավորյալ վնասում կատարելու և թմրանյութ պահելու հիմնավոր կասկածով ձերբակալվել ու վարույթն իրականացնող մարմին է ներկայացվել Արարատի մարզի Արարատ գյուղի բնակիչ, 1997թ․ ծնված Գ․Ս․-ն:
Վերջինիս անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է ընդհանուր 1,9 գրամ քաշով թղթի մեջ փաթեթավորած բյուրեղանման «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրանյութին նմանվող զանգված:

Устроивший гонку по всему центру Еревана водитель автомобиля Hummer был под воздействием наркотиков. СК Армении сообщил подробности
11:30 11/02/2023
Следственный комитет Армении приводит подробности о ночном ралли на автомобиле марки Hummer в центре Еревана:
«11 февраля 2023 года из Полиции МВД Армении в первый следственный отдел административных районов Кентрон и Норк-Мараш Следственного управления города Ереван Следственного комитета РА поступило сообщение о том, что 10 февраля, около 23:30, к служащим Патрульной службы на Площади Республики» подъехал автомобиль марки Hummer, водитель которого потребовал от патрульных деньги на заправку машины.
Получив отказ, проявляя явно неуважительное отношение к общественности, он направил машину навстречу движению по улице Абовяна, не подчинился сигналу "остановиться" служащих Полиции, продолжил вести машину по улицам Арама, Бюзанда , В. Саргсяна, Агантагегоса, Тигран Мец, Амиряна, в том числе по предназначенным для пешеходов местам, умышленно повредив 8 припаркованных на улицах гражданских автомобилей.
Затем он вел машину по непроезжей части напротив административного здания Правительства РА, где, продолжая не подчиняться законному требованию патрульной службы, совершил наезд на сотрудника патрульной службы, умышленно повредил  3 машины Патрульной службы.
В целях пресечения данных действий служащие Патрульной службы из закрепленного за ними оружия с близкого расстояния несколько раз выстрелили по шинам машины, пытаясь остановить ее, но водитель продолжал движение, уклоняясь от патрулей, оставил автомобиль под аркой дома №7 по ул. Агатангегоса  в Ереване и сбежал.
11 февраля 2023 года в следственном отделе было инициировано уголовное производство по ч. 3 ст. 297, ч. 3 ст. 452 и п. 5 ч. 2 ст. 264 Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного следствия при осмотре места происшествия на вышеуказанных улицах были обнаружены отстрелянные гильзы, передний номерной знак автомобиля Hummer, куски поврежденной шины. А автомобиль марки Hummer, а также автомобили, принадлежащие патрульной службе и гражданам, были досмотрены и перемещены на особо охраняемую площадку.
Ряд сотрудников патрульной службы допрошены в качестве свидетелей и потерпевших.
В результате производственных действий установлено, что автомобиль марки Hummer принадлежит жителю Араратской области, который был задержан 11 февраля в 01:40 и передан осуществляющему производство органу.
Следствием установлено, что за рулем автомобиля Hummer находился сын владельца – Г.С., предположительно находившийся под воздействием наркотиков. Зная о наркозависимости сына, отец спрятал от него ключи от машины, но молодой человек нашел запасной ключ, приехал из области в Ереван на машине и употребил наркотики.
11 февраля, в 03:20, житель села Арарат Араратской области Г.С. (1997 г.р.) был задержан и доставлен в осуществляющий производство орган по обоснованному подозрению в хулиганстве, воспрепятствовании служебной деятельности должностного лица, умышленном повреждении имущества и хранении наркотиков в городе Ереване.
При личном досмотре у последнего была обнаружена завернутая в бумагу масса, похожая на кристаллический наркотик «Метамфетамин», общей массой 1,9 г..