Եթե որևէ մեկն ասում է ԳԱԱ ինստիտուտներն իրենց բուն նպատակին չեն ծառայում, գլուխը պատով է տալիս. Վարդան Դևրիկյան
15:17 13/02/2023
ԳԱԱ Մանուկ Աբեղյանի անվան Գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ այժմ քննարկումներ են ընթանում կառավարության 2020-2030 թթ. ռազմավարության դրույթի շուրջ, որ  ակադեմիական ինստիտուտները, գուցե ոչ ամբողջապես, նախատեսվում է տանել բուհեր։
«Քննարկումների փուլ է։ Լավատես եմ, որ ակադեմիայի ղեկավարությունը կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ ընդհանուր եզր կգտնեն, փոխընդունելի տարբերակ կգտնվի»,- նշեց նա։
Վ.Դևրիկյանն ընդգծեց, որ այսօր ԳԱԱ-ն իր առանձին ինստիտուտներով ծառայում են իրենց բուն նպատակին, արդյունավետ է ինստիտուտների գործունեությունը։
«Եթե որևէ մեկը կասի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ինստիտուտներն իրենց բուն նպատակին չեն ծառայում, գլուխը պատով է տալիս։ Թող գան մեր ինստիտուտ, եթե տեսնեն իր նպատակին չի ծառայում, կատարողական խնդիրները չեն լուծվում, ինձ աշխատանքից թող հանեն, գումարն էլ բռնագանձեն»,- ասաց Գրականության ինստիտուտի տնօրենը՝ ընդգծելով, որ նպատակային ծառայել նշանակում է գիտական հետազոտություններ արվել են։
Ինչ վերաբերում է ինստիտուտների փակմանը, Դևրիկյանը բացատրություն գտավ, թե՝ «գործադիր իշխանությունն էլ չի ասում, թե գործ չեն անում, դրա համար են փակում, այլ ինչպես անեն, որ բուհերի  հետ կրթության նպատակին ծառայեն, ավելի օպտիմալ լինի»։
Վարդան Դևրիկյանի գնահատմամբ՝ ԳԱԱ-ն իր ինստիտուտներով ոչ թե երկրի գիտության համար կարևորագույն նշանակություն ունի, այլ՝ անփոխարինելի։

Если кто-то говорит, что институты НАН Армении не служат своей цели, он жестоко ошибается – Вардан Деврикян
20:21 13/02/2023
Директор Института литературы им. Манука Абегяна Национальной академии наук Вардан Деврикян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что в настоящее время ведутся обсуждения вокруг положения стратегии правительства на 2020-2030 годы – чтобы академические институты, возможно не полностью, были перенесены в вузы.
«Этап обсуждений. Я настроен оптимистично, что руководство академии найдет точки соприкосновения с Министерством образования, науки, культуры и спорта, будет найден взаимоприемлемый вариант», – сказал он.
В. Деврикян подчеркнул, что сегодня Национальная академия наук со своими отдельными институтами служит своему назначению, деятельность институтов эффективна.
«Если кто-то скажет, что институты Национальной академии наук не служат своему назначению, то он жестоко ошибается. Пусть приходят к нам в институт, если увидят, что он не служит своему назначению, не решаются проблемы, пусть меня уволят, а средства конфискуют», – сказал директор
Института литературы им. Манука Абегяна, подчеркнув, что служить назначению означает, что проведены научные исследования.
Что касается закрытия институтов, то Деврикян объяснение видит в том, что «исполнительная власть более не говорит о том, мол, закрывают, поскольку учреждения ничего не делают. Говорит о том, что добиваются того, чтобы они служили цели образования с вузами».
По оценке Вардана Деврикяна, Национальная академия наук со своими институтами имеет для науки страны не важнейшее, а незаменимое значение.