Ռուսաստանը կդիտարկի Թուրքիային մարտական ինքնաթիռների մատակարարման հայտերը. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը պատրաստ է Թուրքիային ռազմական ինքնաթիռներ մատակարարելու հայտեր քննարկել, եթե լինի Անկարայի էական շահագրգռվածությունը: «ՌԻԱ նովոստի»-ին ասել է ՌԴ ԱԳՆ չորրորդ եվրոպական դեպարտամենտի տնօրեն Յուրի Փիլիպսոնը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության նախարար Իսմայիլ Դեմիրը հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է դիտարկել ռուսական Սու-35 կործանիչներ գնելու հարցը, եթե ամերիկյան F-16-ների գործարքը ձախողվի։
ԱՄՆ-ն ավելի վաղ պաշտոնական ծանուցում էր ուղարկել Թուրքիային՝ վերջինիս F-35 կործանիչների մատակարարման ծրագրից դուրս մնալու մասին՝ Անկարայի կողմից ռուսական S-400 ՀՕՊ համակարգեր գնելու պատճառով։ Վաշինգտոնը չեղյալ հայտարարեց Թուրքիայի հետ F-35-ի վերաբերյալ համատեղ հուշագիրը՝ ստորագրելով այն F-35 նախագծում մնացած յոթ գործընկերների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի, Նիդեռլանդների, Ավստրալիայի, Դանիայի, Կանադայի և Նորվեգիայի հետ: Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հետագայում հայտարարեց այլ կործանիչներ գնելու ԱՄՆ-ի առաջարկի մասին, բայց ոչ թե հինգերորդ, այլ չորրորդ սերնդի` F-16: Հարցը պետք է համաձայնեցվի ԱՄՆ Կոնգրեսում: Պետդեպարտամենտը լոբբինգ է անում դրա համար՝ համոզելով կոնգրեսականներին, որ գործարքը «ծառայում է Վաշինգտոնի շահերին»։
«Եթե Անկարան շահագրգռված է ռուսական ռազմական արտադրանքի ձեռքբերմամբ, այդ թվում՝ ռազմական ավիացիայի ոլորտում, Ռուսաստանի համապատասխան գերատեսչությունները կմշակեն համապատասխան հարցումները»,-ասել է դիվանագետը «ՌԻԱ նովոստի»-ին տված հարցազրույցում։
Փիլիպսոնն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի ղեկավարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ հայրենական ձեռնարկություններն ի վիճակի են լիովին բավարարել իրենց բանակի կարիքները և ցանկացած ուղղությամբ, այդ թվում՝ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների։

МИД РФ: Россия проработает заявки на поставку в Турцию боевой авиации
Россия готова проработать заявки на поставку в Турцию боевой авиации, если будет предметная заинтересованность Анкары, заявил РИА Новости директор четвертого европейского департамента МИД РФ Юрий Пилипсон.
Ранее глава управления оборонпрома Турции Исмаил Демир заявил, что Турция может рассмотреть закупку российских истребителей Су-35 в случае провала сделки по американским F-16.
США ранее направили официальное уведомление Турции о ее исключении из программы поставок новейших истребителей F-35 из-за покупки Анкарой российских систем ПВО С-400. Вашингтон аннулировал совместный меморандум по F-35 с Турцией, подписав его с семью оставшимися партнерами по проекту F-35 - Великобританией, Италией, Нидерландами, Австралией, Данией, Канадой и Норвегией. Президент Турции Тайип Эрдоган впоследствии заявил о предложении США купить другие истребители, но не пятого, а четвертого поколения - F-16. Вопрос предстоит согласовать в конгрессе США – госдеп лоббирует его, убеждая конгрессменов, что сделка "служит интересам Вашингтона".
"В случае предметной заинтересованности Анкары в приобретении российской продукции военного назначения, в том числе в сфере боевой авиации, российские профильные ведомства проработают соответствующие запросы", - сказал дипломат в интервью РИА Новости.
Пилипсон подчеркнул, что российское руководство неоднократно заявляло, что отечественные предприятия в состоянии полностью закрыть потребности своей армии, причем по любым направлениям, включая современные высокотехнологичные.