Սոս Հակոբյան. Այս պահին փաստաբանները փորձում են  այնպես անել, որ քննիչի և ոստիկանի պաշտոնը բծավոր տիֆի պես ատելի չդառնա
11:43 14/02/2023
Սոս Հակոբյան. Այս պահին փաստաբանները փորձում են այնպես անել, որ քննիչի և ոստիկանի պաշտոնը բծավոր տիֆի պես ատելի չդառնա
Փաստաբան Սոս Հակոբյանը գրում է.
«Վատ շենքեր կառուցողները մնում են իրենց կառուցած անորակ շենքների փլատակների տակ...
Սա, թերևս չոր իրականություն է, թե ուղղակի իմաստով (օրինակներ՝ Հայաստան 1988թ., Թուրքիա և Սիրիա 2023թ.), թե անուղղակի իմաստով։
Հետևաբար, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աթոռը անապատացրած, դատավորներին բռով պաշտոնազրկած և հետապդնած, փաստաբաններին ծեծած ռեժիմը շուտով հայտվելու է այդ որդնած դատական համակարգի ձեռքում, երբ որևէ բարձրակարգ փաստաբան չի ուզենալու նեցուկ լինել, պաշտպանել դատաիրավական համակարգը քանդած և փոխարենը հողե տնակներ կառուցած նախկին իշխանավորներին, ոստիկանապետերին, նախարարներին, գլխավոր դատախազներին։
Ոճրագործների կեղտոտ ձեռնոցի դեր խաղացող տարատեսակ քննիչների, ոստիկանների, օպերլիազորների մասին չեմ էլ խոսում. դուք ոչ միայն մնալու եք համակարգի փլատակների տակ՝ ձեր մասին ոչ մեկ ոչինչ չի հիշելու, բացի ձեր ժառանգներից, որոնք ամաչելու են ու գլուխ են խոնարհելու իրենց ամբողջ կյանքում, զուտ այն պատճառով, որ իրենց հայրը անպատվաբեր դարձած աշխատանք է ունեցել ոստիկանի կամ քննիչի կարգավիճակով։
Զավեշտալին նա է, որ այս պահին փաստաբաններն են, որ փորձում են անել այնպես, որ քննիչի և ոստիկանի պաշտոնը բծավոր տիֆի պես ատելի և եղկելի կարգավիճակ չդառնա, որ էդ քննիչները վաղը հնարավորություն ունենան ակնկալել, որ համակարգը իրենց սխալի դեպքում, ոչ թե կխժռի իրենց նողկալի մնացուկները, այլ կպաշտպանի նրանց նման փուչ և դատարկ էություն ունեցող քննիչ-ոստիկաններից»։

Сос Акопян: Сейчас адвокаты пытаются сделать так, чтобы должности следователя и полицейского не превратились в нечто вроде сыпного тифа
15:44 14/02/2023
Адвокат Сос Акопян пишет:
«Строящие плохие здания остаются под завалами своих же построенных ветхих зданий…
Это, пожалуй, суровая реальность, как в прямом (примеры – Армения 1988 г., Турция и Сирия – 2023 год), как в переносном смысле.
Следовательно, режим, который оставил пустым кресло Защитника прав человека, массово освободил от должностей судей и преследовал их, который избивал адвокатов вскоре окажется в руках этой загнившей судебной системы, когда ни один высокопоставленный адвокат не захочет быть поддержкой, защищать бывших должностных лиц, бывших начальников полиции, министров, генпрокуроров, разрушивших судебную систему и вместо этого построивших землянки.
Уже не говорю о различных следователях, полицейских, оперуполномоченных, играющих роль грязных перчаток преступников: вы не только останетесь под завалами системы, но о вас никто и ничего даже не вспомнит, кроме ваших наследников, которые будут стыдиться и склонять головы до конца жизни, просто потому, что их отец нечестно работал в статусе полицейского или следователя.
Самое смешное, что сейчас именно адвокаты пытаются сделать так, чтобы должность следователя и полицейского не превратилась в ненавистный и плачевный статус вроде сыпного тифа, чтобы эти следователи завтра имели возможность ожидать хотя бы, чтобы система в случае их ошибки, не съест их жалкие остатки, а защитит от следователей-полицейских, имеющих такую пустую сущность».