Պրոցեսը դաշտ է նետվում Արցախում առկա անառողջ ներքաղաքական հարաբերությունների պայմաններում. Աբրահամյան
09:37 14/02/2023
«Արցախի նախագահի հրամանագրի համաձայն, նախաձեռնվել է Սահմանադրության փոփոխության գործընթաց՝ ռազմական դրության ժամանակ Հանրապետության նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում ԱԺ-ի կողմից նախագահի ընտրության և դրա առանձնահատկությունների վերաբերյալ:
Այն, որ Արցախում ֆորս-մաժորային իրավիճակների համար պետք է նաև օրենսդրական լուծումներ գտնել` պարզից էլ պարզ է` իրավիճակն է թելադրում:
Այս թեման վերջին ժամանակներս պարբերաբար քննարկումների առիթ էր դառնում, ապա սառեցվում:
Իրավիճակի խնդրահարույց հանգամանքն այն է, որ պրոցեսը դաշտ է նետվում Արցախում առկա անառողջ ներքաղաքական հարաբերությունների և փոխվստահության բացակայության պայմաններում:
Նման նախաձեռնությունները պետք է ունենան քաղաքական ամուր կոնսեսուս և ամբողջապես ընկալելի լինեն հասարակության համար:
Վերոնշյալ գործոնների բացակայության պայմաններում գործընթացը դիտվում է ներքաղաքական ինտրիգների, դրսից պարտադրված լինելու և անկանխատեսելի իրավիճակների համատեքստում:
Այսպիսի բարդ ժամանակներում հասարակությանը ներքաղաքական խառնաշփոթով հրամցնելն ավելի վատ ազդեցություն է թողնում արցախցիների վրա, քան բուն շրջափակումն իր բոլոր հնարավոր վտանգավոր հետևանքներով»։

Тигран Абрамян: Процесс возобновляется в условиях нездоровых внутриполитических отношений и отсутствия взаимного доверия в Арцахе
10:52 14/02/2023
«Согласно указу президента Республики Арцах, инициирован процесс внесения изменений в Конституцию, который касается выборов Президента республики со стороны Национального собрания и особенностей этих выборов в случае, если должность Президента становится вакантной во время военного положения.
То, что для форс-мажорных ситуаций в Арцахе нужно найти также законодательные решения, яснее ясного – этого требует ситуация.
Впоследнее время эта тема периодически становилась поводом для обсуждений, а затем замораживалась.
Проблематичным обстоятельством в ситуации является то, что процесс возобновляется в условиях нездоровых внутриполитических отношений и отсутствия взаимного доверия в Арцахе.
Подобные инициативы должны основываться на сильном политическом консенсусе и быть полностью понятными обществу.
В условиях отсутствия вышеуказанных факторов процесс рассматривается в контексте внутриполитических интриг, навязывания решений извне и непредсказуемых ситуаций.
В такие сложные времена преподнесение внутриполитического хаоса обществу оказывает на арцахцев худшее влияние, чем сама блокада со всеми ее опасными последствиями».