ՀԱՊԿ-ի «Անխախտ եղբայրություն» զորավարժությունները Հայաստանի փոխարեն կանցկացվեն Ղրղզստանում
«Անխախտ եղբայրություն» զորավարժությունները, որոնք ի սկզբանե պետք է տեղի ոնենային Հայաստանում, կանցկացվեն Ղրղզստանում: Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ երկրի պաշտպանության նախարարությունը ՀԱՊԿ-ին տեղեկացրել է երկրում խաղաղապահ զորակազմերի «Անխախտ եղբայրություն-2023» զորավարժության անցկացման աննպատակահարմարության մասին:
«Եզրափակիչ փուլում Ղրղզստանի Հանրապետության տարածքում նախատեսվում է ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ «Անխախտ եղբայրություն» զորավարժությունների անցկացում, որոնց ընթացքում կմշակվեն հետհակամարտությունների խնդիրները, ճգնաժամային գոտում կարգավորումը, ինչպես նաև խաղաղապահ գործողություն՝ օգտագործելով ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերն ու միջոցները՝ խաղաղության և անվտանգության պահպանման շահերից ելնելով»,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Սիդորովը։
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ղեկավարը, կապված Հայաստանի դիրքորոշման հետ, կազմակերպության զորավարժությունների փոխանցումն անվանել է ցանկացած պետության իրավունք։

Учения ОДКБ «Нерушимое братство» вместо Армении пройдут в Киргизии
Учения «Нерушимое братство», которые изначально планировалось провести в Армении, пройдут в Киргизии, заявил во вторник начальник объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров.
Ранее Никол Пашинян заявил, что Минобороны страны проинформировало ОДКБ о нецелесообразности проведения в стране учения миротворческих контингентов ОДКБ «Нерушимое братство-2023».
«На завершающем этапе на территории Кыргызской Республики планируется проведение совместных учений с миротворческими силами ОДКБ "Нерушимое братство", в ходе которых будут отрабатываться задачи пост-конфликтов, урегулирование в кризисной зоне, проведение миротворческой операции с применением сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ в интересах поддержания мира и безопасности», - сказал Сидоров в ходе пресс-конференции.
Начальник Объединенного штаба ОДКБ в связи с позицией Армении назвал правом любого государства перенос учений организации.