Գարիկ Միսակյան. Իրանն Ադրբեջանին դասեց իր թշնամի պետությունների թվին
Իրանում Իսլամական հեղափոխության հաղթանակին նվիրված ամենամյա քայլերթի ժամանակ հակաադրբեջանական կարգախոսներն ու հայտարարությունները լուրջ ուղերձ են առ Ադրբեջան։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Գարիկ Միսակյանը՝ անդրադառնալով փետրվարի 11-ին Իրանում տեղի ունեցածին։
Փորձագետները սա համարում են աննախադեպ բան, քանի որ նախկինում քայլերթների ժամանակ եղել են բացառապես հակաամերիկյան և հակաիսրայելական հայտարարություններ։ Ըստ իրանագետների, ակցիայի մասնակիցներն այս տարի ցուցադրել են նաև այսօրվա Իրանի քաղաքական դիրքորոշումը Ադրբեջանական Հանրապետության նկատմամբ։
Գարիկ Միսակյանի խոսքով,  Իրանն այս քայլով Ադրբեջանին գործնականում ներկայացրել է որպես իսլամական Իրանի գաղափարական թշնամի՝ Բաքվի վարչախմբին հավասարեցնելով Իսրայելին, այսինքն նրան դասելով իր թշնամիների շարքին։
«Իսլամական հեղափոխության հաղթանակին նվիրված ամենամյա քայլերթը կարևորագույն ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքականության առումով կարևորագույն միջոցառում է։ Այն  բավականին լուրջ կերպով է անցկացվում,  պաշտոնական  տեղեկատվության համաձայն, այն այս տարի ունեցել է 20 մլն մասնակից։ Ակցիան միշտ ունեցել է հակաամերիկյան, հակաիսրայելական բնույթ, որևէ այլ պետության մասին հիշատակում երբևէ չի եղել։ Հիշատակվել են Իրանի գլխավոր թշամիները։ Այս տարի, հաշվի առնելով նաև  հավանաբար Ադրբեջանի հետ խնդիրները, Իրանի դեմ Բաքվի վարած քաղաքականությունը, հակադրբեջանական լոզունգներ են հայտնվել, ինչպես նաև  «Հոսեյնականներ» կոչվող ադրբեջանական  կազմակերպության  դրոշները՝ հավասարեցնելով դրանք Լիբանանում գործող «Հըզբոլահի» հետ, այսինքն ակնհայտ  ռազմական կառույցի, որը պայքարելու է  Իրանի քաղաքական նպատակների համար»,-ասաց նա։
Փորձագետը մանրամասնում է, որ Իրանի հովանավորությամբ Ադրբեջանի տարածքում գործող խմբավորումներն էլ ներկայացվել են որպես ողջ Մերձավոր Արևելքում գործող, այսպես կոչված «դիմադրության առանցքի» հստակ բաղադրիչ, որի հիմնական գործառույթներից մեկը նաև զենքի ուժով Իրանի շահի համար կռվելն է, լինի Իսրայելը, ԱՄՆ-ն, թե ցանկացած այլ խմբավորում։
Գարիկ Միսակյանն  ընդգծում է՝ Իրանի համար այդ կարևոր քայլերթն անցկացվում է պետության  հովանավորությամբ, ցանկացած կոչ, ցուցապաստառ, որ կլինի դրա ընթացքում, ունի պետական թույլտվություն։
«Իրանը չթաքցրեց դա։ Սա պետք է դիտարկվի ոչ թե սովորական ակցիա, այլ քաղաքական լուրջ ուղերձ դեպի Ադրբեջան, որ եթե շարունակի նա իր քաղաքականությունն Իրանի դեմ, ապա դիտարկվելու է որպես թշնամական պետություն»,-նշեց նա՝ հիշեցնելով, որ վերջին շրջանում տարածաշրջանի երկու երկրների հարաբերությունները բավականին բարդ վիճակում են, վերջին դեպքերից հետոԻրանում  այսօր չի գործում Ադրբեջանի դեսպանատունը։
Իրանագետի խոսքով, չնայած բարդ իրավիճակին գոնե այս փուլում Իրանը հարաբերությունների վերջնական խզման չի գնում, միաժամանակ հավանաբար չերևացող հատվածում որոշակի գործողություններ են ձեռնարկվում, օրինակ, ակտիվացել են Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների մասին խոսակցությունները։
Ստեղծված իրավիճակում, ըստ փորձագետի, Հայաստանը պետք է առավելագույնս խորացնի հարաբերություններն Իրանի հետ բոլոր ոլորտներում։
«Իրանի  դեսպանը վերջերս հայտարարեց, որ Թավրիզում Հայաստանի հյուպատոսության բացումը կլինի օրինակելի քայլ։ Այսինքն, Իրանը բացահայտ կերպով «ասում է»՝ բացեք Թավրիզում հյուպատոսություն։ Իրանը մեզ հետ բոլոր ոլորտներում համագործակցելու մեծ ցանկություն ունի, քանի որ հասկանում է  արցախյան պատերազմի հետևանքով Կովկասում իր ազդեցության նվազման խնդիրը պետք է փորձի լուծել։ «Զանգեզուրի» միջանցք կոչվածն այս առումով Իրանի համար կարմիր գիծ է, քանի որ նրանք սկսել են դա ասոցացնել իրենց երկրի տարածքային ամբողջականության հետ, դրա դեմ պայքարը դիտարկում են որպես Իրանի սահմանների պաշտպանություն»,-ասաց փորձագետը։

Гарик Мисакян: Иран причислил Азербайджан к своим врагам
Антиазербайджанские лозунги и заявления во время ежегодного шествия, посвященного победе Исламской революции в Иране, являются серьезным месседжем Азербайджану. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил эксперт по вопросам Ирана Гарик Мисакян, коснувшись произошедшего в Иране 11 февраля.
Эксперты считают это беспрецедентным, так как ранее во время шествий звучали исключительно антиамериканские и антиизраильские заявления. По мнению экспертов по вопросам Ирана, участники акции в этом году также продемонстрировали политическую позицию сегодняшнего Ирана в отношении Азербайджанской Республики.
По словам Гарика Мисакяна, этим шагом Иран практически представил Азербайджан как идеологического врага исламского Ирана, приравняв бакинский режим к Израилю, то есть причислив его к своим врагам.
«Посвященное победе Исламской революции ежегодное шествие является важнейшим событием с точки зрения внутренней и внешней политики. Оно проводится на достаточно серьезном уровне, по официальной информации, в этом году в нем приняли участие 20 млн человек. Акция всегда носила антиамериканский, антиизраильский характер, никогда не было каких бы то ни было упоминаний о каком-либо другом государстве. Упоминались главные враги Ирана. В этом году, вероятно, с учетом также проблем с Азербайджаном, проводимой Баку политики в отношении Ирана, появились антиазербайджанские лозунги, а также флаги азербайджанской организации под названием «Хоссейниты», приравняв их к действующей в Ливане « Хезболле», т.е. явно военной структуре, которая будет сражаться за политические цели Ирана», – сказал он.
Эксперт уточняет, что действующие на территории Азербайджана под эгидой Ирана группировки в свою очередь были представлены как четкий компонент так называемой «оси сопротивления», действующей на всем Ближнем Востоке, одной из основных функций которого является сражение за интересы Ирана силой оружия – будь то против Израиля, США или любой другой группировки.
Гарик Мисакян подчеркивает, что это важное для Ирана шествие проводится под эгидой государства, любые призывы, плакаты во время него невозможны без государственного разрешения.
«Иран не стал это скрывать. Это следует рассматривать не как обычную акцию, а как серьезный политический месседж Азербайджану – если он продолжит свою политику против Ирана, то будет рассматриваться как вражеское государство», – сказал он, напомнив, что отношения между двумя странами в регионе в последнее время находятся в довольно сложном состоянии, после недавних событий сегодня в Иране не действует посольство Азербайджана.
По словам эксперта, несмотря на сложную ситуацию, по крайней мере на данном этапе, Иран не идет на окончательный разрыв отношений, в то же время, вероятно, в невидимом секторе предпринимаются определенные действия, например, активизировались разговоры о национальных меньшинствах, проживающих в Азербайджане.
В сложившейся ситуации, по мнению эксперта, Армения должна максимально углубить отношения с Ираном во всех сферах.
«Посол Ирана недавно заявил, что открытие консульства Армении в Тебризе станет образцовым шагом. Другими словами, Иран открыто «говорит» – открывайте консульство в Тебризе. У Ирана большое желание сотрудничать с нами во всех сферах, потому что он понимает, что должен попытаться решить проблему снижения своего влияния на Кавказе в результате Арцахской войны. Так называемый «Зангезурский» коридор для Ирана в этом смысле является красной линией, потому что они его стали ассоциировать с территориальной целостностью своей страны, борьбу в этом направлении они рассматривают как защиту границ Ирана», – сказал эксперт.