Գարիկ Միսակյան. Իրանն Ադրբեջանին դասեց իր թշնամի պետությունների թվին
Իրանում Իսլամական հեղափոխության հաղթանակին նվիրված ամենամյա քայլերթի ժամանակ հակաադրբեջանական կարգախոսներն ու հայտարարությունները լուրջ ուղերձ են առ Ադրբեջան։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Գարիկ Միսակյանը՝ անդրադառնալով փետրվարի 11-ին Իրանում տեղի ունեցածին։
Փորձագետները սա համարում են աննախադեպ բան, քանի որ նախկինում քայլերթների ժամանակ եղել են բացառապես հակաամերիկյան և հակաիսրայելական հայտարարություններ։ Ըստ իրանագետների, ակցիայի մասնակիցներն այս տարի ցուցադրել են նաև այսօրվա Իրանի քաղաքական դիրքորոշումը Ադրբեջանական Հանրապետության նկատմամբ։
Գարիկ Միսակյանի խոսքով,  Իրանն այս քայլով Ադրբեջանին գործնականում ներկայացրել է որպես իսլամական Իրանի գաղափարական թշնամի՝ Բաքվի վարչախմբին հավասարեցնելով Իսրայելին, այսինքն նրան դասելով իր թշնամիների շարքին։
«Իսլամական հեղափոխության հաղթանակին նվիրված ամենամյա քայլերթը կարևորագույն ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքականության առումով կարևորագույն միջոցառում է։ Այն  բավականին լուրջ կերպով է անցկացվում,  պաշտոնական  տեղեկատվության համաձայն, այն այս տարի ունեցել է 20 մլն մասնակից։ Ակցիան միշտ ունեցել է հակաամերիկյան, հակաիսրայելական բնույթ, որևէ այլ պետության մասին հիշատակում երբևէ չի եղել։ Հիշատակվել են Իրանի գլխավոր թշամիները։ Այս տարի, հաշվի առնելով նաև  հավանաբար Ադրբեջանի հետ խնդիրները, Իրանի դեմ Բաքվի վարած քաղաքականությունը, հակադրբեջանական լոզունգներ են հայտնվել, ինչպես նաև  «Հոսեյնականներ» կոչվող ադրբեջանական  կազմակերպության  դրոշները՝ հավասարեցնելով դրանք Լիբանանում գործող «Հըզբոլահի» հետ, այսինքն ակնհայտ  ռազմական կառույցի, որը պայքարելու է  Իրանի քաղաքական նպատակների համար»,-ասաց նա։
Փորձագետը մանրամասնում է, որ Իրանի հովանավորությամբ Ադրբեջանի տարածքում գործող խմբավորումներն էլ ներկայացվել են որպես ողջ Մերձավոր Արևելքում գործող, այսպես կոչված «դիմադրության առանցքի» հստակ բաղադրիչ, որի հիմնական գործառույթներից մեկը նաև զենքի ուժով Իրանի շահի համար կռվելն է, լինի Իսրայելը, ԱՄՆ-ն, թե ցանկացած այլ խմբավորում։
Գարիկ Միսակյանն  ընդգծում է՝ Իրանի համար այդ կարևոր քայլերթն անցկացվում է պետության  հովանավորությամբ, ցանկացած կոչ, ցուցապաստառ, որ կլինի դրա ընթացքում, ունի պետական թույլտվություն։
«Իրանը չթաքցրեց դա։ Սա պետք է դիտարկվի ոչ թե սովորական ակցիա, այլ քաղաքական լուրջ ուղերձ դեպի Ադրբեջան, որ եթե շարունակի նա իր քաղաքականությունն Իրանի դեմ, ապա դիտարկվելու է որպես թշնամական պետություն»,-նշեց նա՝ հիշեցնելով, որ վերջին շրջանում տարածաշրջանի երկու երկրների հարաբերությունները բավականին բարդ վիճակում են, վերջին դեպքերից հետոԻրանում  այսօր չի գործում Ադրբեջանի դեսպանատունը։
Իրանագետի խոսքով, չնայած բարդ իրավիճակին գոնե այս փուլում Իրանը հարաբերությունների վերջնական խզման չի գնում, միաժամանակ հավանաբար չերևացող հատվածում որոշակի գործողություններ են ձեռնարկվում, օրինակ, ակտիվացել են Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների մասին խոսակցությունները։
Ստեղծված իրավիճակում, ըստ փորձագետի, Հայաստանը պետք է առավելագույնս խորացնի հարաբերություններն Իրանի հետ բոլոր ոլորտներում։
«Իրանի  դեսպանը վերջերս հայտարարեց, որ Թավրիզում Հայաստանի հյուպատոսության բացումը կլինի օրինակելի քայլ։ Այսինքն, Իրանը բացահայտ կերպով «ասում է»՝ բացեք Թավրիզում հյուպատոսություն։ Իրանը մեզ հետ բոլոր ոլորտներում համագործակցելու մեծ ցանկություն ունի, քանի որ հասկանում է  արցախյան պատերազմի հետևանքով Կովկասում իր ազդեցության նվազման խնդիրը պետք է փորձի լուծել։ «Զանգեզուրի» միջանցք կոչվածն այս առումով Իրանի համար կարմիր գիծ է, քանի որ նրանք սկսել են դա ասոցացնել իրենց երկրի տարածքային ամբողջականության հետ, դրա դեմ պայքարը դիտարկում են որպես Իրանի սահմանների պաշտպանություն»,-ասաց փորձագետը։

The anti-Azerbaijani slogans and statements during the annual march marking the victory of the Islamic Revolution in Iran on February 11 sent a strong message to Azerbaijan, Iran specialist Garik Misakyan told Panorama.am in an interview on Wednesday.
Experts consider this an unprecedented phenomenon, as previously only anti-American and anti-Israeli statements were made during the marches. According to Iran experts, this year's rally also made clear the political stance of the Iranian authorities on Azerbaijan.
Misakyan stresses with this step Iran essentially declared Azerbaijan an ideological enemy of the Islamic Republic, equating the Baku regime to Israel and listing the country among its enemies.
"The annual march marking the Islamic Revolution anniversary is a crucial event in terms of domestic and foreign policy. According to official figures, this year 20 million people took part in it. It has always featured anti-American and anti-Israeli sentiments, with no mention of any other state. The biggest enemies of Iran were referred to. This year, most likely in view of the problems with Azerbaijan and Baku's policy towards Iran, anti-Azerbaijani slogans as well as flags of Azerbaijani organization called "Hosseinites" appeared, equating them to Hezbollah, operating in Lebanon, i.e. a military structure promoting Iran’s political goals," he said.
The expert underscores that victory marches in Iran are supported by the government and any calls during them are impossible without state permission.
"Iran did not hide this. This should not be seen as an ordinary rally, but as a serious political message to Azerbaijan – if it proceeds with its policy against Iran, it will be regarded as an enemy state," he said, recalling that relations between the two countries in the region have recently been strained and the Azerbaijani Embassy in Iran suspended its activities after the attack in late January.
According to the expert, despite the difficult situation at least at this point Iran does not want a final severance of relations with Azerbaijan. At the same time, he says it is likely that certain actions are being taken behind-the-scenes, stressing talks about national minorities living in Azerbaijan have intensified.
In the current situation, the expert stresses the need for Armenia to deepen relations with Iran as much as possible in all spheres.
"The Iranian ambassador recently said that opening an Armenian consulate in Tabriz would be an exemplary step. In other words, Iran clearly tells Armenia to open a consulate in Tabriz. Iran has a great desire to cooperate with us because it realizes that it must try to restore its influence in the Caucasus which diminished after the Artsakh war. The so-called "Zangezur" corridor is a red line for Iran in this sense, because they have come to associate it with the territorial integrity of their country and consider the fight against it as protection of Iran's borders," the expert said.