Պետբյուջեն այդ 50 000 դրամների կարիքն ունի՞ զոհված զինծառայողների ծնողներից
«Զոհված զինծառայողների ծնողները հրաժարվել են ոստիկանների հետ առերեսումներից, քանի որ Քննչական կոմիտեում այլևս անելիք չունեինք։ Մնում է, որ ոստիկանները մեկը մյուսի մեջ պարզեն, թե ով է հրամանը տվել բռնության գործադրմամբ բերման են ենթարկել զոհված զինծառայողների ծնողներին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց զոհված զինծառայողներից մեկի հայրը։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 21-ին ոստիկանները «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում բռնության գործադրմամբ բերման են ենթարկել զոհված զինծառայողների ծնողներին, այնուհետև հայցեր ներկայացրել նրանց վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին՝ իբր ոստիկանների պահանջներին չենթարկվելու համար։
Նա նշեց, որ Երևանի փոխոստիկանապետ Արթուր Խուդինյանն ասել է՝ նման հրաման ինքը չի տվել, կարմիր բերետավորների հրամանատարն ասել է՝ ինքն է հրաման տվել։
«Ինչ բարոյական, ինչ մարդկային իրավունքով՝ չգիտեմ։ Ճիշտ է, իր արածի համար մեր մայրերից մեկի մոտ զղջաց, բայց, համենայնդեպս, զղջալը դեռ չի նշանակում, որ իր մարդկային հատկանիշները ձեռք է բերել։ Եթե հրաման է տվել, ուրեմն ոչ մարդկային վերաբերմունք է ցուցաբերել հերոսածին զինծառայողի մոր նկատմամբ»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով ոստիկանության կողմից ծնողների դեմ ներկայացված հայցադիմումներին՝ նա նշեց, որ առաջին որոշումը կհրապարակվի փետրվարի 20-ին։
Զոհված զինծառայողի հայրն ասաց, որ մի կողմից ծնողները տուժող են ճանաչվել, մյուս կողմից հայցեր են ներկայացվել ծնողներին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու համար։
«Կա՞ իրավագիտության մեջ երկակի ստանդարտներ։ Եթե տուժող եմ ճանաչվել, ապա ոստիկանությունը ո՞ր բարոյական, իրավական օրենքի հիման վրա է հայց ներկայացրել։ Ինձ թվում է՝ երկակի ստանդարտներ չկան իրավագիտության մեջ, ուղղակի որպեսզի կոմպենսացնեն մեր նկատմամբ իրենց գազանաբար վերաբերմունքը, իրենց քրեական գործը մեղմացնեն, այս երկրորդ գործը կարել են մեզ վրա։ Շինծու գործ է։
Հարցը գումարայինը չէ, բարոյականն է։ 50 հազար դրամը որևէ մեկի կյանքում էական նշանակություն չունի, բայց ինչ է նշանակում հերոսածին ծնողին տուգանել 50 հազար դրամով։ Պետական բյուջեն երևի դրա կարիքն ունի։ Եթե իմանանք դրա կարիքն ունեն, դրամահավաք կանենք, մեր գրպաններից այդ 50 հազարները կմուծենք, բայց ոչ վարչական դատարանի միջոցով, այլ նվիրատվության կարգով։ Երևի պարգևավճարներ պետք է տան»,- ասաց զոհված զինառայողի հայրը։
Այստեղ հարկ է շեշտել նաև, որ զինծառայողները զոհվել են Հայրենիքի համար պատերազմում, նաև՝ թուրք վարձկաններից ու բայրաքթարներից, իսկ ՀՀ իշխանությունը արդեն երրորդ օգնությունն է ուղարկում Թուրքիա։

Госбюджет Армении нуждается в этих 50 000 драмов от родителей погибших военнослужащих?
«Родители погибших военнослужащих отказались от очной ставки с полицейскими, поскольку в Следственном комитете Армении нам больше нечего было делать. Остается, чтобы полицейские уже между собой выяснили, кто именно дал приказ подвергнуть приводу родителей погибших военнослужащих с применением силы», – заявил в беседе с журналистами отец погибшего военнослужащего.
Напомним, 21 сентября 2022 года Полиция с применением силы оттеснила родителей и родственников погибших военных, собравшихся в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване. Родители собрались там с полуночи, чтобы помешать Николу Пашиняну и другим должностным лицам войти в пантеон в День независимости. Произошедшее вызвало широкий общественный резонанс, свыше 30 общественных правозащитных организаций потребовали отставки начальника Полиции. Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело в связи с действиями сотрудников Полиции в пантеоне «Ераблур» 21 сентября. Проводятся очные ставки признанных потерпевшими родителей с полицейскими.
Он отметил, что замначальника полиции Еревана Артур Худинян сказал, что он не давал такой приказ, командир спецназа полиции («красных беретов») сказал, что дал такой приказ.
«По какому моральному праву он это сделал – не знаю. Правда, он выразил сожаление в связи с этим перед одной из матерей, но, по крайней мере, сожаление не означает, что он приобрел свои человеческие качества. Если он дал приказ, значит продемонстрировал бесчеловечное отношение к матери героя», – подчеркнул он.
Обратившись к исковым заявлениям сотрудников полиции против родителей, он отметил, что первое решение будет обнародовано 20 февраля.
Отец погибшего военнослужащего сообщил, что, с одной стороны, родители признаны потерпевшими, с другой, представлены иски для привлечения родителей к административной ответственности.
«Есть ли в юриспруденции двойные стандарты? Если нас признали потерпевшими, тогда на основании какого морального, правового закона полиция представила иск? Мне кажется, в юриспруденции нет двойных стандартов, просто для компенсации проявленного в отношении нас зверского обращения, для смягчения уголовного дела в их отношении, они сфабриковало это второе дело. Это сфабрикованное дело.
Дело не в деньгах, а в морали. 50 тысяч драмов в жизни кого-либо не сыграют существенной роли, но разве можно штрафовать на 50 тысяч драмов родителей героев? Наверное, государственный бюджет нуждается в этом. Если бы мы знали, что в этом есть необходимость, то инициировали бы сбор пожертвований, и заплатили бы эти 50 тысяч из собственного кармана, но не через административный суд, а в порядке пожертвований. Наверное, им срочно нужно раздать премии», – сказал он.
Здесь стоит отметить также, что военнослужащие погибли на войне при защите Родины, а также от рук турецких наемников и байрактаров, а власти Армении отправили в Турцию помощь уже во второй раз.