«Հրապարակ». Արցախում ներքաղաքական կյանքը չի խաղաղվում
«Արցախում ներքաղաքական կյանքը չի խաղաղվում։ Առաջիկայում կադրային փոփոխություններ կլինեն։ Ինչպեսև գրել էինք՝ Ռուբեն Վարդանյանի հեռացումն անխուսափելի է։ Դրան հավանություն է տվել նաև ռուսական կողմը՝ առաջարկելով, որ արցախցիներն իրենք գտնեն հանգուցալուծումը։
Արցախի իշխանությունները և քաղաքական ուժերը, ի տարբերություն ՀՀ իշխանությունների, նախընտրում են կոմպրոմիսային լուծումները և կոնսենսուսը, այլ ոչ թե ավելորդ առճակատումը։ Դա է պատճառը, որ քննարկվում է խաղաղ հանգուցալուծման տարբերակը և սահմանադրական փոփոխությունների հարցը։ Բանն այն է, որ Սահմանադրությունը գլոբալ փոփոխությունների ենթարկելու համար պետք է սահմանադրական հանրաքվե կազմակերպել, ինչը բարդ է և դժվար իրականանալի այս պահին։
Ընտրությունների կազմակերպումն էլ կարող է հարթ չընթանալ։ Սակայն բոլորը հասկանում են, որ Արցախի կյանքը չի կարող կախված լինել մեկ անձից՝ նախագահից, որի հրաժարականը կամ անսպասելի մահը կարող է փաստի առաջ կանգնեցնել երկիրը։ Գործող Սահմանադրությամբ՝ Արցախի նախագահի հեռանալու դեպքում երկրի ղեկը ստանձնում է ԱԺ նախագահը, որը 1 ամսվա ընթացքում պետք է ընտրություն կազմակերպի, սակայն չունի երկիրը կառավարելու գործառույթ, ասենք՝ չի կարող պետնախարար կամ կառավարություն նշանակել և այլն։
Արցախում որոշել են փոխել այս դրույթը՝ առանց հանրաքվեի, խորհրդարանում Սահմանադրության անցումային դրույթ ընդունելով, որով Արցախի նախագահին կարող է ընտրել խորհրդարանը՝ պատգամավորների ձայների երկու երրորդով»։

«Грапарак»: Внутриполитическая жизнь в Арцахе никак не устаканится
«Внутриполитическая жизнь в Арцахе никак не устаканится. В ближайшее время будут произведены кадровые изменения. Как мы уже писали, отстранение Рубена Варданяна неизбежно. Это также было одобрено российской стороной, арцахцам предложено самим найти развязку ситуации.
Власти и политические силы Арцаха, в отличие от властей Армении, предпочитают компромиссные решения и консенсус, а не излишнюю конфронтацию. В этом причина того, что обсуждается вариант мирного урегулирования ситуации посредством конституционных изменений. Дело в том, что для внесения глобальных изменений в Конституцию необходимо организовать конституционный референдум, что на данный момент сложно осуществить.
Организация выборов тоже может пройти не гладко. Однако все понимают, что жизнь Арцаха не может зависеть от одного человека - президента, чья отставка или неожиданная смерть могут поставить страну перед фактом. По действующей Конституции, в случае ухода президента Арцаха руль страны переходит к председателю НС, который в течение месяца должен организовать выборы, но не имеет функции управления страной, скажем, не может назначать госминистра или правительство и т.д.
В Арцахе решили изменить это положение без референдума, приняв в парламенте переходное положение Конституции, согласно которому в случае форс-мажора президента Арцаха может избирать парламент – двумя третями голосов депутатов».