Քննարկվել է Էրեբունի թանգարանում Էրմիտաժի անկյուն ստեղծելու հեռանկարը և Էրմիտաժում՝ Էրեբունիում պահվող արտեֆակտներ ցուցադրելու հանգամանքը
Փետրվարի 13-14-ը աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգի Պետական Էրմիտաժում էր գտնվում «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանը: Փետրվարի 13-ին Մ. Բադալյանին անձամբ ընդունել է Սանկտ Պետերբուրգի Պետական Էրմիտաժի տնօրեն Միխաիլ Պիոտրովսկին:
«Էրեբունի» ՊՀԱԹ-ի հաղորդմամբ, տեղի ունեեցած հանդիպման ժամանակ շեշտվել է Պետական Էրմիտաժի և «Էրեբունի» ՊՀԱԹ-ի միջև նոր պայմանագիր կնքելու անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում առանձնացվել են ապագա համագործակցության հեռանկարները և կետերը:
Մասնավորապես, Պետական Էրմիտաժը կաջակցի Էրեբունի թանգարանին մասնագետների վերապատրաստման գործում, ՊՀԱԹ-ի վերականգնողները վերապատրաստում կանցնեն Պետական Էրմիտաժի հանրահայտ լաբորատորիայում: «Արտիս Ֆուտուրա» ֆոնդի աջակցությամբ «Էրեբունի» ՊՀԱԹ-ը և Պետական Էրմիտաժը կտպագրեն Թեյշեբաինի խորագրով գրքույկ:
Սանկտ Պետերբուրգի Պետական Էրմիտաժը կաջակցի Էրեբունի թանագարանի նոր, արդիականացված գրադարանի համալրմանը և զարգացմանը: Այս առումով շուտով Էրեբունի թանգարանի գրադարանը կհամալրվի Էրմիտաժի կողմից տպագրված վերջին կարևորագույն աշխատություններով և կատալոգներով: Այս առումով նաև խոսվել է մասնագետների փոխանակման վերաբերյալ, բացի այդ քննարկվել է Էրեբունի թանգարանում Էրմիտաժի անկյուն ստեղծելու հեռանկարը և Էրմիտաժում՝ Էրեբունի թանգարանում պահվող հնագիտական արտեֆակտներ ցուցադրելու ապագա հանգամանքը:
Փետրվարի 14-ին «Էրեբունի» ՊՀԱԹ-ի տնօրեն Մ. Բադալյանը մասնակցել է ականավոր հնագետ, ակադեմիկոս Բորիս Պիոտրովսկու հիշատակին նվիրված գիտաժողովին, որտեղ հանդես է եկել Կարմիր բլուրի 2022թ. հնագիտական պեղումների արդյունքներին նվիրված զեկույցով (համահեղինակներ՝ Յու. Մարչենկո, Վ. Սարգսյան, Մ. Ղալաչյան, Վ. Կունտներ, Ս. Հայշ, Ս. Մանուկյան, Ա. Եղիազարյան, Ն. Զարիկյան, Ս. Նահապետյան, Ռ. Հովսեփյան, Գ. Միքայելյան): Զեկույցը շատ բարձր է ընդուվել Միխաիլ Պիոտրովսկու և ներկաների կողմից: Այս առումով շեշտվել է, որ այս տարի Կարմիր բլուրում իրականացվող պեղումների ընթացքում կավելանա ռուս մասնակիցների թիվը:

Обсуждено создание уголка Эрмитажа в музее «Эребуни»
С 13 по 14 февраля директор историко-археологического музея-заповедника “Эребуни” Микаел Бадалян с рабочим визитом посетил Государственный Эрмитаж.
Как сообщают из музея, директор Государственного Эрмитажа Михаил Пиотровский лично принял М.Бадаляна.
В ходе встречи была подчеркнута необходимость заключения нового договора. В этом контексте были обозначены перспективы будущего сотрудничества. В частности, Государственный Эрмитаж окажет помощь в подготовке специалистов. Реставраторы музея пройдут обучение в знаменитой лаборатории Эрмитажа.
При поддержке фонда “Артис Футура”, музей “Эребуни” и Государственный Эрмитаж издадут буклет под названием “Тейшебаини”. Эрмитаж окажет содействие в пополнении библиотеки музея “Эребуни”.
В связи с этим библиотека музея вскоре пополнится важными публикациями и каталогами, изданными Эрмитажем. Обсуждался также вопрос обмена специалистами, а также создания уголка Эрмитажа в музее; в будущем-экспозиция в Эрмитаже археологических артефактов, хранящихся в музее “Эребуни”.
М.Бадалян принял участие в научной конференции, посвященной памяти выдающего археолога, академика Бориса Пиотровского, где выступил с докладом, посвященным результатам археологических раскопок и об издании “Кармир Блура” 2022г. (соавторы: Ю.Марченко, В.Саргсян, М.Галачян, В.Кунтнер, С.Айш, С.Манукян, А.Егиазарян, Н.Зарикян, С.Наапетян, Р.Овсепян, Г.Микаелян).
Доклад был высоко оценен присутствующими и М.Пиотровским, в связи с этим было принято решение увеличить число российских специалистов при раскопках Камир Блура в нынешнем году.