Սաակաշվիլուն ազատ արձակելու մասին ԵԽ բանաձևը հունից հանել է Կալաձեին.  Գրոշի արժեք չունի
«Եվրախորհրդարանի բանաձևը ոչ մի արժեք չունի»,-այս մասին հայտարարել է «Վրացական երազանք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար, Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն՝ մեկնաբանելով ԵԽ –ի՝ Միխայիլ Սաայաշվիլու առողջական վիճակի մասին ընդունած բանաձևը։ Այս մասին գրում է «Գրուզիա օնլայն»-ը։
Կախա Կալաձեի խոսքով՝ փաստաթուղթը չի կարող արժեքավոր լինել, երբ «մեզ ասում են, որ բարերարը, բարեգործը պետք է պատժամիջոցների ենթարկվի»։
Հիշեցնենք, որ ԵԽ ընդունած բանաձևը կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին ազատ արձակել  նախկին նախագահ Սաակաշվիլիին ու նրան արտերկրում բուժվելու հնարավորություն տալ։ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հավանություն են տվել նաև Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտությանը։ Այն նախաձեռնել են Եվրախորհրդարանի հինգ քաղաքական խմբեր։
«Առավոտյան էլ էի ասել, որևէ նոր ու գերազանց բան չեմ սպասում այդ բանաձևից, և արդյունքը հենց այդպես է։ Որևէ նոր բան չկա, այն գրոշի արժեք չունի։ Երբ խոսքը վերաբերում է ստին, կեղծիքին, հանցագործների հովանավորչությանը, ապա այս բանաձևը, իհարկե, չի կարելի լուրջ ընդունել»,-ասել է նա։
Կախա Կալաձեն հայտարարել է, որ 2012-ից Վրաստանի իշխանությունն արել ու այսօր էլ անում է ամեն բան, որպեսզի իր երկիրը հնարավորինս շուտ դառնա Եվրոպա անունով մեծ ընտանիքի անդամ։
«Մենք շատ հստակ ծրագրեր ենք իրականացրել։ Չնայած դժվարություններին, շատ հաջողություններ են եղել։ Եվ այսօր մենք արժանի էինք կարգավիճակին, բայց չտրամադրելու վերաբերյալ քաղաքական որոշում կայացվեց։ Նրանք դա արեցին մեր երկրի իշխանությունների դեմ»,-ասել է «Վրացական երազանք»-ի ներկայացուցիչն ու մանրամասնել, որ վրացական կողմին 12 կետից բաղկացած նախագիծ է տրամադրվել, իշխանությունն անում է ամեն բան դրանք իրականացելու համար, որպեսզի կարգավիճակ ստանա երկիրը։
«Նույն այդ ժամանակ ի՞նչ է տեղի ունենում։ Ելույթ է ունենում ինչ որ Կուբիլյուս ու ասում, որ եթե Սաակաշվիլին, որը բառիս բուն իմաստով հանցագործ է, Ստարսբուրգն էլ դա ապացուցել է, չազատվի, ապա երկիրը չի կարող  կարգավիճակ ստանալ։ Ես հարցնում եմ մեր երկրի բնակչությանը, ով ուզում է եվրաինտեգրում, ընդունելի՞ են նման վերաբերմունքը, այս մոտեցումները։ Եթե  մեր երկրի բնակչության մեծամասնությունը ներկայացնող իշխանությունների հետ խոսում են շանտաժի լեզվով,  ընդունելի՞ է։ Վստահ եմ, որ ինքնասիրություն  ունեցող ոչ մի վրացի չի ընդունի այս բառապաշարով խոսակցությունը, որն անում են մեր երկրի այսպես կոչված բարեկամները։ Մենք սիրում ենք  մեր հայրենիքը, մեր ժողովրդին։ Պաշտպանել ու պաշտպանում ենք մեր հայրենիքի շահերը, և միշտ ենք դա անելու։ Իհարկե, մենք Եվրոպայի համար հետաքրքիր երկիր ենք, մենք մեզ համարում ենք եվրոպացիներ։ Սակայն մեզ համար կարևոր են նաև մեր երկրի ավանդույթները, արժենքերը, որոնք դարեր շարունակ ունեցել է մեր երկիրը։ Այդ աբսուրդ որոշումը, վիրավորական հայտարարությունը բոլոր կողմերին վնաս է հասցնում։ Լոբբիստների կողմից հանցագործության անմիջական հովանավորության մասին փաստաթուղթը չի կարող արժեք ունենալ։ Փաստաթուղթը չի կարող արժեք ունենալ, երբ մեզ ասում են, որ  բարերարը պետք է պատժամիջոցների ենթարկվի»,-ասել է վրացի պաշտոնյան։

«Ей грош цена». Каладзе о резолюции Европарламента по Саакашвили
Резолюция не имеет никакой ценности, заявил генеральный секретарь «Грузинской мечты», мэр Тбилиси Каха Каладзе, комментируя принятую Европарламентом резолюцию о состоянии здоровья Михаила Саакашвили. Его заявление приводит портал Грузия Online.
В резолюции Европарламента говорится об ухудшении состояния здоровья Саакашвили и неадекватной реакции властей Грузии на это. Если ситуация не изменится, это и впредь будет наносить ущерб репутации Грузии и препятствовать ее перспективам получить статус кандидата на вступление в Евросоюз, сказано в документе.
По словам Кахи Каладзе, документ не может быть ценным, когда «о меценате, благотворителе нам говорят, что он должен быть санкциирован».
«И утром я сказал, что не жду от резолюции ничего нового и отличного, и результат действительно тот же. В резолюции нет никакого новшества, она не имеет никакой цены. Когда речь идет с прямыми указаниями на ложь, фальшь и покровительство криминалам, эта резолюция, конечно, не может иметь серьезного вида.
Абсолютно искренне говорю, с 2012 года наша власть делала и делает сегодня все, чтобы наша страна как можно быстрее стала членом большой семьи под названием Европа. Мы реализовали много конкретных проектов. Несмотря на трудности, было много успехов. И сегодня мы заслуживали статуса, но было принято политическое решение в связи с непредоставлением. Сделали это против власти нашей страны.
Что касается следующих шагов - нам дали план из 12 пунктов, и здесь тоже наше власть делает все, чтобы выполнить эти условия, чтобы мы получили статус, а что в это время происходит? В это время выступает некто Кубилюс и говорит нам, что если Саакашвили, который является криминалом в полном смысле этого слова, и Страсбург также это подтвердил, не будет освобожден, страна не сможет получить статус. Я спрашиваю у населения нашей страны, которое хочет евроинтеграции, приемлемо ли такое отношение, эти подходы? У нас ведь есть самолюбие? Мы ведь любим нашу страну, нашу родину? Если с нами и с властью, которая представляет большинство населения нашей страны, говорят на языке шантажа, это допустимо? Я уверен, что ни один имеющий самолюбие грузин, человек не примет разговора с этой лексикой, что делают т.н. друзья по отношению к нашей стране. Мы любим нашу родину, наш народ. Мы защищали, защищаем интересы нашей Родины и всегда будем это делать. Конечно, мы интересная страна для Европы и мы считаем себя европейцами. Для меня также важны традиции моей страны, ценности, на которых стоит наша страна веками, и эти решения, эти абсурдные, оскорбительные заявления, конечно, наносят всему вред.
Не может иметь ценность документ, где речь о прямом покровительстве криминалу со стороны его лоббистов. Документ не может иметь ценность, когда о меценате, благотворителе нам говорят, что он должен быть санкцирован», - заявил Каладзе.
Тбилисский горсуд 6 февраля отказал Саакашвили в освобождении или отсрочке наказания по состоянию здоровья. Защита настаивала на том, что у экс-президента деменция неуточненная, кахексия и выраженный атактический синдром, сопровождающийся разрушением ментальных функций, что является основанием для освобождения. Специальная пенитенциарная служба назвала эти диагнозы недостоверными.