Անկարայի համար հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը երկրորդական է, այլ նպատակներ ունի. Սաֆրաստյան
18:26 16/02/2023
«Տեղի է ունենում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց։ Արարատ Միրզոյանի այցն էլ Թուրքիա դիտարկում եմ այդ գործընթացի մի մասը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է ԳԱԱ ակադեմիկոս, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նրա գնահատմամբ, երկու կողմից արվող հայտարարությունները գտնվում են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ընդհանուր շրջանակի մեջ։
«Այդ գործընթացում դրական հետևանքների հասնելու համար, եթե համարում ենք վերջնական հարաբերությունների նորմալացում, կարգավորում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, սահմանի բացում, ժամանակ է պետք, միանգամից չի լինում»,-նշում է ակադեմիկոսը։
Երբ ակնկալել վերջնական արդյունք հայ-թուրքական հարաբերություններում
«Բարդ հարց է, իհարկե, չեմ կարող կանխատեսում անել։ Կախված կլինի թուրքական կողմի մոտեցումներից։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև Հայաստանը հայտարարել և հայտարարում է, որ պատրաստ է առանց ոչ մի նախապայմանների, միանգամից հարաբերությունները կարգավորել։
Թուրքիայի մոտեցումն այլ է։ Թուրքիան փորձում է այս բանակցային գործընթացն օգտագործել իր նպատակներին հասնելու համար։ Ոչ թե հարաբերությունները կարգավորել, սահմանը բացել, այլ իր նպատակներն ունի, որոնք  կապված են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հետ այն տարբերակով, որը պնդում է Ադրբեջանը, հավանական է նաև «Զանգեզուրի միջանցքի» հետ։
Թուրքիան այդ նպատակներն ունի, ոչ թե հարաբերությունները կարգավորել, որը երկրորդական է իր համար»,- նշում է  Ռ.Սաֆրաստյանը։
Թուրքագետն ասում է, որ սահմանի բացումը Հայաստանի համար անվտանգային խնդիրներ կստեղծի, պետք է պատրաստ լինել դրան, նաև տնտեսական առումով էլ խնդիրներ կլինեն, կարող է ներքին արտադրողը տուժել դրանից։
«Մյուս կողմից էլ սահմանը բացելու արդյունքում կստանանք որոշակի օգուտներ։ Պետք է օգուտներից օգտվել՝ վտանգները փորձել կառավարել»,- կարծում է նա։
Թուրքիան՝ ավերիչ երկրաշարժից հետո
Ռուբեն Սաֆրաստյանը կարծում է, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն այս իրավիճակից դուրս կգա մեծապես թուլացած, որովհետև գնալով ուժեղանում են այն ձայները, որոնք մեղադրում են իշխանություններին այս վիճակի համար. «Բնական աղետ է,  ուժեղ երկրաշարժ է եղել, բայց հետևանքները կարող էին ավելի նվազ լինել, ավելի քիչ լիներ զոհերի թիվը, ավերածությունները, եթե իշխանություններն այնպիսի քաղաքականություն չվարեին, ինչպես վարում էին երկու տասնամյակի ընթացքում»։
Նա նշում է, որ ավելի շատ զոհեր են գրանցվել ու ավերածություններ են եղել Թուրքիայի այն տարածաշրջաններում, որոնք թույլ զարգացած են։
«Իշխանությունը երկրի ռեսուրսներն այդ շրջանների զարգացմանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը ուղղելու փոխարեն ուղղում էին արտաքին քաղաքականության մեջ, ագրեսիվ քաղաքականություն էին վարում, արկածախնդրություններ իրականացնում»,- ասում է Ռ.Սաֆրաստյանը։
Հարցին՝ հայկական միամիտ միտքը հույս ունի, և դա կարդացվում է սոցիալական ցանցերում, որ Թուրքիայի երկրաշարժից հետո Թուրքիան խեղճացել է, ու որպես հետևանք՝ խեղճացել է նաև Ադրբեջանը՝ նվազեցնելով իրենց դերի կարևորությունը այլ երկրների հարաբերություններում, սակայն այս երկրների և դիվանագիտական հնարքները, և կոշտ ուժը դժվար թե երկրաշարժից տուժի, ի՞նչ կասեք, նա  պտասխանեց. «Իհարկե, Թուրքիան կթուլանա, չի կարող այնպիսի արտաքին քաղաքականություն անցկացնել ինչպես մինչև հիմա էր անում։
Երկրորդ. Ադրբեջանն էլ կթուլանա, քանի որ Թուրքիան իր մեջքն է, իր հետևում է կանգնած։
Երրորդ. ենթադրում եմ, որ Թուրքիայի կախվածությունը Արևմուտքից կուժեղանա, մասնավորապես ԱՄՆ-ից։ Երբ որ սկսեն վերականգնողական աշխատանքներ, Թուրքային մեծ միջոցներ են անհրաժեշտ, այդքան միջոց չունի։ Պետք է արտասահմանյան կապիտալի ներհոսք լինի, իսկ դա կարող է ապահովել Արևմուտքը, առաջին հերթին ԱՄՆ-ն»։
Նա կարծում է, որ ԱՄՆ-ն կփորձի օգտագործել այդ իրադրությունը և ճնշում կգործադրվի Թուրքիայի վրա։
«Իհարկե, հայ-թուրքական հարաբերություններն առաջնային չեն ԱՄՆ-ի համար։ Կան այլ խնդիրներ, օրինակ Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու խնդիրը, ՌԴ հետ կապված խնդիրները, քանի որ թուրք-ռուսական սիրախաղը դուր չի գալիս ԱՄՆ-ին։
Կարծում եմ՝ որոշակի տեղ կհատկացնեն նաև Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելուն Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու առումով»,- ասում է Ռ.Սաֆրաստյանը։

Р. Сафрастян: Урегулирование армяно-турецких отношений для Анкары – второстепенный вопрос, она преследует другие цели
19:19 16/02/2023
«Идет процесс нормализации армяно-турецких отношений. Частью этого процесса я считаю визит Арарата Мирзояна в Турцию», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am академик Национальной академии наук, доктор исторических наук, профессор Рубен Сафрастян.
По его оценке, заявления обеих сторон укладываются в общие рамки урегулирования армяно-турецких отношений.
«Для достижения положительных результатов, если рассматриваем окончательную нормализацию отношений, урегулирование, установление дипломатических связей, открытие границ, то нужно время, сразу так не бывает», – отмечает Р. Сафрастян.
Когда ждать окончательного результата в армяно-турецких отношениях?
«Это трудный вопрос, конечно, не могу делать прогнозы. Это будет зависеть от подхода турецкой стороны. Почему? Поскольку Армения заявила и заявляет, что готова без предусловий и сразу урегулировать отношения.
А вот подход Турции иной. Турция пытается использовать этот переговорный процесс для достижения своих целей. Не урегулировать отношения, открыть границу, у неё иные цели, которые связаны с тем вариантом урегулирования армяно-азербайджанских отношений, на котором настаивает Азербайджан, вероятнее всего, также по части “Зангезурского коридора”.
Турция преследует эти цели, а не урегулирование отношений, что является второстепенным для неё», – отмечает Р. Сафрастян.
Он подчеркнул, что открытие границы для Армении создаст проблемы с безопасностью, следует быть готовыми к этому, в экономическом плане также возникнут проблемы, из-за этого могут пострадать отечественные производители.
«С другой стороны, в результате открытия границы можно получить определенную выгоду. Мы должны воспользоваться плюсами и постараться управлять рисками», – подчеркнул он.
Турция – после разрушительного землетрясения
Рубен Сафрастян полагает, что президент Турции Эрдоган выйдет из этой ситуации сильно ослабленным, поскольку постепенно усиливаются голоса, которые обвиняют власти в сложившейся ситуации: «Это стихийное бедствие, было сильное землетрясение, но последствий могло быть меньше, жертв, разрушений было бы меньше, если бы власти не проводили такую политику, которую они проводят уже два десятилетия».
Он отметил, что зарегистрировано больше жертв и разрушений в тех регионах Турции, которые слабо развиты.
«Вместо того, чтобы направить средства на развитие этих районов и инфраструктур, власти направляли во внешнюю политику, вели агрессивную политику, проводили авантюры», – отметил Р. Сафрастян.
На вопрос, в Армении есть надежда, что после землетрясения Турция немного ослабла, и как следствие – ослаб также Азербайджан, уменьшив также важность их роли в отношениях с другими странами, однако, дипломатические уловки этих стран и жесткая сила вряд ли пострадали в результате землетрясения, он ответил: «Конечно, Турция ослабнет, не может больше проводить такую внешнюю политику, которая была в прошлом.
Во-вторых, Азербайджан также ослабнет, поскольку Турция стоит за его спиной.
В-третьих, предполагаю, что усилится зависимость Турции от Запада, в частности, США. Когда начнутся восстановительные работы, Турции потребуются большие средства, которых у неё нет. Нужен приток иностранного капитала, а это может обеспечить Запад, в первую очередь – США».
Он полагает, что США попытается использовать положение дел и окажет давление на Турцию.
«Конечно, армяно-турецкие отношения не являются первостепенными для США. Существуют другие проблемы, например, вопрос членства Швеции и Финляндии в НАТО, проблемы с РФ, поскольку США не нравится турецко-российское заигрывание.
Полагаю, определенное место будет отведено давлению на Турцию в плане урегулирования отношений с Арменией», – отметил Р. Сафрастян.
Подробнее – в видеоматериале