Արցախից 8 հիվանդ տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություներով,  վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 16-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, 4 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 105 հիվանդ։
Երկու ամսից ավելի է Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնմխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

ICRC facilitates transfer of 8 seriously ill patients from Artsakh to Armenia
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of eight more severely ill patients from Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia amid the ongoing Azerbaijani blockade, the Artsakh Ministry of Health reported.
The patients with serious oncological diseases, pathologies requiring emergency surgical interventions and post-implantation correction were transported to specialized medical centers in Armenia on Thursday, the ministry said in a statement.
Planned surgeries remain suspended in Artsakh’s hospitals due to the blockade of the Lachin Corridor, the sole road connecting Artsakh to Armenia, which started back on 12 December.
Eight patients, including five critically ill, remain in the intensive care unit of the Republican Medical Center.
The Red Cross has helped transfer a total of 105 patients from Artsakh to Armenia for urgent treatment since the start of the blockade.