15 զինծառայողների մահվան գործով քրեական հետապնդում է հարուցվել զորամասի ինժեներական ծառայության պետի նկատմամբ
Դատախազը, ուսումնասիրելով Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նյութերը, 2023 թվականի փետրվարի 16-ին, իր նախաձեռնությամբ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ): Ասված է Գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դատախազությունից հայտնում են՝ զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ն, պատասխանատու լինելով իրեն վստահված ստորաբաժանման նյութական ապահովման համար, պարտավոր լինելով հասնել սպառազինությամբ, ռազմական տեխնիկայով և նյութական այլ միջոցներով լրիվ ապահովության, մշտապես ճշգրիտ տեղեկություններ ունենալ իրեն վստահված ստորաբաժանման սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և նյութական այլ միջոցների առկայության մասին, պարտավոր լինելով ժամանակին պահանջել և կազմակերպել նյութական միջոցների ստացումը և ենթականերին հանձնումը, իրեն ենթակա ստորաբաժանումում՝ ՀՀ N զորամասի ինժեներական ծառայության ինժեներասակրավորային վաշտում հսկողություն իրականացնել հակահրդեհային պահանջների կատարման նկատմամբ, պատասխանատու լինելով իրեն ենթակա ստորաբաժանումում հրդեհային անվտանգության պահանջների կատարման համար, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով, հիշյալ պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ: Արդյունքում, անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու (մարդկանց) մահ:
Մասնավորապես, 2023 թվականի հունվարի 19-ին` կեսգիշերն անց, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում վառարանը վառել է ավտոբենզինով:
Արդյունքում, կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Դրա հետևանքով կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և չորս պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

СК Армении: По делу о гибели 15 военнослужащих начато уголовное преследование в отношении начальника инженерной службы воинской части
11:06 17/02/2023
Прокурор, изучив материалы уголовного дела, расследуемого в пятом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении, 16 февраля с.г. по собственной инициативе возбудил публичное уголовное преследование в отношении Т. К. по ч. 3 ст. 550 УК РА («Военно-служебная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека»). Об этом говорится в сообщении Генпрокуратуры РА.
Согласно информации, начальник инженерной службы воинской части Т.К., отвечая за материальное обеспечение вверенной ему части, будучи обязанным добиться полного обеспечения оружием, боевой техникой и другими материальными средствами, иметь достоверную информацию и сведения о наличии вооружения, военной техники и других материальных средств в вверенной ему части, будучи обязанным своевременно требовать и организовать получение материальных средств и передачу их своим подчиненным, контролировать выполнение требований пожарной безопасности в подчиненной ему части – в инженерно-саперной роте N-ской воинской части Минобороны РА, неся ответственность перед своими подчиненными за выполнение требований пожарной безопасности в части. Вследствие недобросовестного и халатного отношения к исполнению своих вышеуказанных служебных обязанностей, в том числе по части обеспечения пожарной безопасности в помещении инженерно-саперной роте воинской части, все это по неосторожности повлекло смерть человека (людей).
В частности, 19 января 2023 года, после полуночи, офицер инженерной службы N-ской воинской части в нарушение установленного порядка использовал автобензин при растопке печи в жилом помещении дома в селе Азат по адресу 1-я улица д. 20, предусмотренного для размещенного там личного состава вышеупомянутого подразделения, в результате чего вспыхнул пожар.
В результате, в казарме вспыхнул пожар. Из-за отсутствия надлежащих мер противопожарной защиты находившиеся в казарме военнослужащие не только не имели возможности потушить пожар, но и выломать железные решетки, прикрепленные к окнам помещения, и выйти оттуда. В результате чего погибли 15 военнослужащих срочной службы, а офицер и четверо других военнослужащих срочной службы получили телесные повреждения различной степени тяжести.