Ռուսաստանից ժամանած մոտ 100 անօրինական միգրանտի են ձերբակալել Մինսկի մերձակայքում գտնվող ֆերմայում
Բելառուսի ոստիկանությունը Աֆրիկայից, Մերձավոր Արևելքից, Կենտրոնական և Հարավային Ասիայից ժամանած գրեթե 100 անօրինական միգրանտների է ձերբակալել, որոնք ժամանել են Ռուսաստանից Մինսկի մարզի Միխանովիչի գյուղատնտեսական քաղաքի կալվածքներից մեկը։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին շաբաթ օրը հայտնել է հանրապետության ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Մինսկի շրջանային ներքին գործերի վարչության քաղաքացիության և միգրացիայի վարչության աշխատակիցները, ՕՄՕՆ-ի աջակցությամբ, հայտնաբերել են Միխանովիչի գյուղատնտեսական ավանում գտնվող գյուղատնտեսական կալվածքում մի խումբ անօրինական միգրանտների։ 94 մարդ ձերբակալվել է»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ձերբակալվածների թվում կան Ալժիրի, Աֆղանստանի, Եգիպտոսի, Եմենի, Իրաքի, Սիրիայի, Մարոկկոյի և Պակիստանի քաղաքացիներ։
«Նրանք մեր երկիր են ժամանել Ռուսաստանից ցամաքային ճանապարհով և ծրագրել են մեկնել Արևմտյան Եվրոպա։ Ձերբակալվածները Բելառուսի վիզաներ չունեն»,-հավելել են գերատեսչությունում։ Ձերբակալության օրը չի նշվում։
Մամուլի ծառայությունից հայտնեցին, որ 54 օտարերկրացի ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության, նրանց տրամադրվել է ինքնակամ հեռանալու իրավունք, 7-ն առանց փաստաթղթերի բերման են ենթարկվել անձը հաստատելու նպատակով։ Չորսի մասով քննվում է քրեական գործ հարուցելու հարցը՝ Բելառուս մուտքի արգելքի ժամկետը խախտելու դեպքի առթիվ, երկրից բռնի կերպով վտարվել է 27 անձ, երկուսը տեղափոխվել են մայրաքաղաքային շրջան՝ կամավոր մեկնելուց խուսափելու հանգամանքները պարզաբանելու համար։

В Беларуси задержаны почти 100 прибывших из России нелегальных мигрантов
Белорусская милиция задержала почти 100 прибывших из России нелегальных мигрантов из стран Африки, Ближнего Востока, Центральной и Южной Азии в одной из усадеб агрогородка Михановичи в Минском районе. Об этом в субботу сообщила пресс-служба МВД республики, пишет ТАСС.
«Сотрудники отдела по гражданству и миграции Минского РУВД при поддержке ОМОН в агроусадьбе в агрогородке Михановичи установили группу нелегальных мигрантов. Задержаны 94 человека», – говорится в сообщении.
Среди задержанных граждане Алжира, Афганистана, Египта, Йемена, Ирака, Сирии, Марокко и Пакистана. «Они прибыли в нашу страну из России наземным транспортом и планировали проследовать в Западную Европу. Белорусских виз у них нет», – добавили в ведомстве. Дата задержания не уточняется.
В пресс-службе сообщили, что 54 иностранца были привлечены к административной ответственности, им предоставлено право добровольного выезда, семеро не имеющих документов задержаны для установления личности. В отношении четырех рассматривается вопрос о возбуждении уголовного дела в связи с нарушением срока запрета въезда в Белоруссию, 27 человек принудительно выдворены из страны, двое переданы в столичный регион для выяснения обстоятельств уклонения от добровольного выезда.