Գերմանիան սառեցրել է ռուսական 5,32 մլրդ եվրոյի ակտիվները
Ուկրաինայում ռազմական գործողության սկզբից ի վեր Գերմանիայի իշխանությունները 5,32 մլրդ եվրոյի չափով սառեցրել են ռուսական ակտիվները: Այդ մասին այտնում է Welt am Sonntag թերթը՝ հղում անելով Գերմանիայի ֆինանսների նախարարությանը։
«ՌԻԱ նովոստի»-ին գրում է, որ պարբերականի տվյալներով՝ այս գումարը ներառում է ԵՄ պատժամիջոցների ցուցակում ընդգրկված ֆիզիկական անձանց ու ընկերությունների, ինչպես նաև Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի միջոցները։
Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկից հետո արևմտյան երկրները կոշտ պատժամիջոցներ սահմանեցին Մոսկվայի դեմ, այդ թվում՝ սառեցրեցին երկրի արժութային պահուստների մոտ կեսը՝ մոտ 300 միլիարդ դոլար։

Russian assets worth around 5.32 billion euros ($5.69 billion) have been sanctioned in Germany over the Kremlin's "invasion" of Ukraine, the German finance ministry was cited as saying by Welt am Sonntag newspaper, according to Reuters.
The newspaper report said the assets belong to Russian entities such the Russian central bank, companies and individuals on the European Union sanctions list. The ministry did not give the value of assets belonging to so-called oligarchs that were frozen, Welt am Sonntag said.
The paper said a new central authority for implementing sanctions is still being set up, citing the ministry, with 36 staff already working there and more being hired.