Արցախցիները հզոր ուժը ստանում են այն հողից, որի վրա ապրում են, որտեղ մեր ազգային ինքնության արմատներն են.Ռուբեն Վարդանյան
11:05 20/02/2023
Արցախի Հանրապետության պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը Telegram-ալիքում գրել է.
«35 տարի առաջ այս օրը սկսվեց Ղարաբաղյան շարժումը։ Եթե շարժումը չլիներ, մենք կկորցնեինք ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանը։ Արցախի պահպանումն ու Արցախյան առաջին պատերազմում հաղթանակի զգացումը մեզ մեծ ուժ ու վստահություն հաղորդեցին, քանի որ կարողացանք հնարավոր դարձնել շատերին անհնարին թվացող այս հաղթանակը։ Շարժման շնորհիվ մենք հասկացանք, որ պայքարի միջոցով կարող ենք կանխել Հայրենիքի կորստի աղետը։
Արցախի ժողովուրդը շարունակում է պայքարել ազատ, անկախ, արժանապատիվ կյանքով ապրելու իրավունքի համար, որպեսզի մեր գլխին չկախվի էթնիկ զտումների ու հայրենիքից բռնագաղթի սպառնալիքը։ Դրան ի պատասխան՝ մենք հարևան Ադրբեջանից ստացանք պատերազմներ, մարդկային զոհեր և ծանր փորձություններ, որոնք շարունակվում են այսօրվա շրջափակման և մեզ պատճառած դժվարությունների տեսքով։
Չնայած բոլոր փորձություններին, Արցախը հայ պահելու մեր կամքը մնում է անսասան. Բոլոր նրանք, ովքեր քննարկում և փորձում են առանց մեզ որոշել Արցախի ճակատագիրը, չեն հասկանում, որ 35 տարի առաջ այս օրը մենք մեր ճակատագիրը վերցրել ենք մեր ձեռքը։ Այս որոշման համար մենք շատ թանկ գին ենք վճարել։ Մեր անձնուրաց հերոսներից շատերն իրենց կյանքն են տվել այս հայկական հողը պահելու համար, քանի որ հասկացել են Արցախի բացառիկ կարևորությունը հայոց պետականության և հայոց աշխարհի պահպանման գործում։
Պետական նախարար լինելու այս 100 օրվա ընթացքում և խիստ շրջափակման իրավիճակում ես ինքս տեսա արցախցիների անսովոր հզոր ուժը և հասկացա, որ այդ ուժը մենք ստանում ենք այն հողից, որի վրա ապրում ենք, որտեղ մեր ազգային ինքնության արմատներն են: Ես զգացի մեր արմատների խորությունը և դրանցից բխող ինքնատիպ ուժը:
Եվ ես հիմա վստահաբար ասում եմ, որ եթե անգամ ևս 35 տարի պահանջվի մեր նպատակին հասնելու համար, դա չպետք է մեզ կանգնեցնի, հիասթափեցնի, հեռացնի մեր նպատակից։ Մենք ունենք բավարար կամք և հաստատակամություն մեր նպատակին հասնելու համար, և ոչ ոք չի կարող այն խլել մեզանից։

Рубен Варданян: Арцахцы получают мощную силу от той земли, на которой живут, где корни нашей национальной идентичности
Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Рубен Варданян (Ruben Vardanyan) в своем Telegram-канале пишет:
«35 лет назад в этот день началось карабахское движение. Если бы не движение, мы потеряли бы не только Арцах, но и Армению. Сохранение Арцаха и чувство победы в первой Арцахской войне придали нам большую силу и уверенность, потому что эту победу, которая многим казалась невозможной, нам удалось сделать возможной. Благодаря движению мы поняли, что посредством борьбы можем предотвратить катастрофу потери Отечества.
Народ Арцаха продолжает бороться за право жить свободной, независимой, достойной жизнью, за то, чтобы над нашими головами не нависла угроза этнической чистки и депортации со своей Родины. В ответ на это мы получили от соседнего Азербайджана войны, человеческие жертвы и тяжелые испытания, которые продолжаются в виде сегодняшней блокады и причиняемых нам трудностей.
Несмотря на все испытания, наша воля сохранить Арцах армянским остается непоколебимой. Все те, кто обсуждают и пытаются решить судьбу Арцаха без нас, так и не понимают, что в этот день 35 лет назад мы взяли свою судьбу в свои руки. Мы заплатили за это решение очень дорогую цену. Многие наши самоотверженные герои отдали свои жизни, чтобы сохранить эту землю армянской, потому что они понимали исключительное значение Арцаха для сохранения армянской государственности и армянского мира.
За эти 100 дней пребывания на посту Государственного министра и в обстановке тяжелой блокады я увидел для себя необычайно мощную силу народа Арцаха и понял, что эту силу мы получаем от той земли, на которой живем, где корни нашей национальной идентичности. Я почувствовал глубину наших корней и ту уникальную силу, которая исходит от них.
И я теперь уверенно говорю, что даже если для достижения нашей цели потребуется еще 35 лет, это не должно нас остановить, разочаровать, увести от нашей цели. У нас достаточно воли и упорства, чтобы добиться своей цели, и никто не может отнять это у нас».