Արթուր Վանեցյան. Թող հրապարակեն խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, տեսնենք՝ մեզ պե՞տք է այդպիսի խաղաղություն, թե՞ ոչ
12:09 20/02/2023
«Արդեն երկու ամիս է՝ Արցախը շրջափակված է։ Մենք եկել հասել ենք մի կետի, երբ Արցախն այսքան վտանգված չի եղել։ Ոչ ղարաբաղյան շարժման մեկնարկին, ոչ անցած երեսուն տարիների ընթացքում մենք չենք ունեցել նման ծանր իրավիճակ։ Այսօր վտանգված է ոչ միայն Արցախը, վտանգված է նաև Հայաստանը»,-  «Ղարաբաղյան պրոֆիլ» խորագրով համաժողովի մեկնարկին ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ խոսքը սկսելով Ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ շնորհավորանքով։
Նա խոստովանեց՝ ուրախանում է՝ տեսնելով, որ շարժման տարեդարձին նվիրված տարբեր միջոցառումներ են անցկացվում Արցախում ու Հայաստանում, քանի որ, ցավոք սրտի, առաջնահերթությունները Հայաստանում փորձում են փոխել ու արցախյան հիմնախնդիրը մղել երկրորդ պլան։
«Բայց մենք տեսնում ենք, որ մեր հայրենակիցների ճնշող մեծամասնությունը չի մոռացել խնդիրն ու շատ կարևորում է արցախյան հիմնախնդրի լուծումը։ Երկար տարիներ աշխատելով Ազգային անվտանգության ծառայությունում՝ ես միշտ ասել եմ, ինձ համար կարևոր է մեր մեծ հայրենիքի՝ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգությունն ու պաշտպանվածությունը, ուստի այսօր այս իրավիճակում չեմ կարող չանդրադառնալ այս հարցին ու չխոսել Արցախում ստեղծված իրավիճակի մասին»,-ասաց Վանեցյանը։
Նա հիշեցրեց՝ 1991-92 թվականների ձմռանն Արցախը պաշարված էր, չկային սնունդ, գազ, լույս, զենք։
«Կարծես ամեն ինչ կորսված էր, բայց հայությունը միասնական ուժերով կարողացավ ճեղքել այս շրջափակումն ու 1992 թվականի սարսափելի հունվար, փերվար ամիսներից հետո ունեցանք հաղթանակներ։ Մենք ազատագրեցինք Իվանյանը, Լաչինը, Շուշին, Քարվաճառը և ի վերջո կարողացանք դուրս գալ Արաքսի ափ ու ձևավորել այնպիսի անվտանգային միջավայր, որի արդյունքում Ադրբեջանը հասկացավ, որ չի կարողանալու հասնել իր նպատակին ու արցախցուն հանել իր բնօրրանից, չի կարող արցախցուն զրկել իր հայրենիքում ապրելու իրավունքից»,-ընդգծեց ԱԱԾ նախկին տնօրենը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես դա հաջողվեց հայ ժողովրդին՝ Վանեցյանը փաստեց, կար միասնականություն, հավատ դեպի առաջնորդներ, դեպի շարժում։
«Այսօր ցավոք նման վստահության պակաս կա. վստահության պակաս մեր ուժերի նկատմամբ, գրեթե չկա վստահություն որոշում կայացողների նկատմամբ, կա մի իրավիճակ, որը կարելի է բնութագրել ամենասարսափելին արցախյան պատմության մեջ։ Ցավոք այսօր իրավիճակն ավելի վատ է, քան հեռավոր 90-ականներին, Արցախը շրջափակված է, Ադրբեջանն ամեն օր մտածում է մի նոր բան անել արցախահայությանը հուսալքելու, հիասթափեցնելու համար, և ցավոք սրտի, տեղ-տեղ նրանց հաջողվում է, քանի որ, նորից եմ կրկնում, չկա միասնականություն, համախմբվածություն, վստահություն հատկապես որոշումներ կայացնողների նկատմամբ։ Մեկ բռունցք դառնալու փոխարեն այսօր տեսնում ենք, թե ինչպես են մեր ժողովրդին պառակտում յուրայինների ու հակառակորդների, սևերի ու սպիտակների, նախկինների ու ներկաների, ռուսամետների ու արևմտամետների ու դրա արդյունքում չենք կարողանում ստեղծել այն ուժը, որը կկարողանա պայքարել այս դժվար իրավիճակում։ Կասկած չկա, որ այս վիճակի գլխավոր մեղավորն ու պատասխանատուն գործող իշխանությունն է ու նրա վարած քաղաքականությունը»,-ասաց նա։
Քաղաքական գործչի խոսքով, այդ քաղաքականությունը բերեց այն բանին, որ Հայաստանի փաստացի ղեկավարը խաղաղություն է մուրում ու փորձում է մեր ժողովրդին համոզել, որ ուղղակի այլ տարբերակ չկա։
«Գիտե՞ք, խաղաղության օրակարգին դեմ խոսելն անլրջություն է, որևէ նորմալ մարդ չի կարող խոսել այդ օրակարգի դեմ, բայց մենք բոլորս պետք է հասկանանք, թե ի՞նչ գին ենք վճարելու դրա դիմաց, քանի որ այդ գինը վճարելու են ոչ թե այսօրվա կառավարիչները, այսօրվա իշխանությունները, այլ մենք բոլորս՝ հայ ժողովուրդը, Արցախն ու Հայաստանը»,-ասաց Վանեցյանը։
ԱԱԾ նախկին տնօրենը հիշեցրեց՝ օրեր առաջ Հայաստանը հայտարարեց, որ խաղաղության պայմանագրի իր տարբերակն է ներկայացրել Ադրբեջանին, պատրաստ է ստորագրել այն։
«Արդյոք մենք գիտե՞նք, թե ինչ է գրված այդ պայմանագրում, ի՞նչ գին ենք մենք վճարելու այդ պայմանագրի դիմաց։ Մենք պետք է ստիպենք, որ ժողովրդի թիկունքում որևէ պայմանագիր չստորագրվի, թող հրապարակեն, տեսնենք՝ ինչի՞ մասին է խոսքը, տեսնենք ու հասկանանք, մեզ պե՞տք է այդպիսի խաղաղություն, թե՞ ոչ։ Հարց է առաջանում Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա թիմի կողմից ստորագրվելիք խաղաղության պայմանագրից հետո արդյոք հայերը կարողանալո՞ւ են ապրել իրենց երկրում՝ ինքնիշխան Հայաստանում, ունենալո՞ւ ենք Արցախ, թե՞ ոչ, իրացվելո՞ւ է Արցախի ժողովորդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը, թե՞ ոչ,  ունենալո՞ւ է Արցախի ժողովուրդն անվտանգության երաշխքիներ, թե՞ ոչ։ Հարցերը շատ են։ Ես ուզում եմ վստահեցնել, որ անձամբ ես, իմ գործընկերները, հայության ճնշող մեծամասնությունը թույլ չեն տալու այսօրվա իշխանություններին ստորագրել այնպիսի փաստաթուղթ, որը կբերի մեզ ավելի խոր ճգնաժամի, կվտանգի Հայաստանի ու Արցախի ապագան»,-ընդգծեց գործիչը։
Արթուր Վանեցյանը խոսքի ավարտին շնորհակալություն հայտնեց քաղաքագետ Արմեն Մինասյանին միջոցառման կազմակերպման համար, հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը շարունակական կլինի։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝  հայտնի պատմական իրադարձությունից ուղիղ 35 տարի անց, նախաձեռնվել է միջոցառում՝ «Ղարաբաղյան պրոֆիլ» խորագրով համաժողով։ Միջոցառման աջակիցը «Հայրենիք» կուսակցությունն է։
Միջոցառման ընթացքում, բացի փորձագետների մասնակցությամբ քննարկումներից, նախատեսվում է ներկայացնել անցած 35 տարիներն ամփոփող լուսանկարների ցուցահանդես, ինպես նաև ներկայացնել «Եռաբլուր» վիրտուալ-թանգարանը։

Артур Ванецян: Пусть обнародуют проект мирного договора с Азербайджаном, а мы посмотрим, нужен нам такой мир или нет
12:53 20/02/2023
«Уже два месяца, как Арцах находится в блокаде. Арцаху ещё никогда не угрожала такая опасность. Ни в начале карабахского движения, ни в течение прошедших 30 лет не было такой тяжелой ситуации. Сегодня под угрозой не только Арцах, но и Армения», – заявил председатель партии «Айреник» («Отечество») Артур Ванецян во время конференции на тему «Карабахский профиль», поздравив по случаю 35-летия Карабахского движения.
Он признался, что рад, что в Армении и Арцахе проводятся различные мероприятия, приуроченные к 35-летию Карабахского движения, поскольку, к сожалению, в Армении пытаются изменить приоритеты и отодвинуть на второй план арцахскую проблему.
«Но мы видим, что подавляющая часть наших соотечественников не забыла проблемы и подчеркивает важность решения арцахского вопроса. За долгие годы службы в СНБ, я всегда говорил, что для меня важна безопасность и защищенность Арцаха и Армении, посему сегодня в этой ситуации не могу не обратиться к этому вопросу и не поговорить о сложившейся в Арцахе ситуации», – подчеркнул А. Ванецян.
Он напомнил, что зимой 1991-1992 гг. Арцах был в блокаде, не было ни продуктов, ни газа, ни света, ни оружия.
«Казалось, всё потеряно, но армяне смогли совместными силами прорвать эту блокаду, и после страшных месяцев января и февраля 1992 года у нас были победы. Мы освободили Иванян, Лачин, Шуши, Карвачар и сумели выйти на побережье Аракса и сформировать среду безопасности, в результате чего Азербайджан понял, что не сможет достичь своей цели и заставить покинуть арцахцев свою родину, не сможет лишить народ Арцаха права жить на своей Родине», – подчеркнул бывший директор СНБ.
Обратившись к вопросу, как это удалось сделать армянскому народу, А. Ванецян подчеркнул, что тогда было единство, вера в лидеров, в движение.
«Сегодня, к сожалению, наблюдается нехватка такой веры: нехватка веры в наши силы, почти нет доверия к принимающим решения, сложилась ситуация, которую можно охарактеризовать как самую ужасную в Арцахской истории. К сожалению, сегодня ситуация хуже, чем в 90-е гг., Арцах – в блокаде, Азербайджан каждый день думает сделать что-то новое, чтобы разочаровать армян Арцаха, и, к сожалению, кое-где им это удается. Поскольку, повторюсь, нет единства, единения, веры, особенно по отношению к принимающим решения. Вместо того, чтобы стать единым кулаком мы сегодня видим, как наш народ разделяют на своих и чужих, светлые и темные силы, прежних и действующих, пророссийских и прозападных, и в результате этого нам не удается создать ту силу, которая смогла бы вести борьбу в сложившейся ситуации. Нет сомнений, что главным виновником и ответственным за сложившуюся ситуацию является действующая власть и проводимая ею политика», – подчеркнул А. Ванецян.
По словам политического деятеля, эта политика привела к тому, что фактический руководитель Армении умоляет о мире и пытается убедить наш народ в том, что другого выхода просто нет.
«Знаете, говорить против мирной повестки – несерьезно, потому что ни один нормальный человек не может выступать против мира, но мы все должны понимать, какую цену заплатим за это, поскольку эту цену заплатят не действующие власти, а все мы – армянский народ, Арцах и Армения», – отметил А. Ванецян.
Бывший директор СНБ напомнил, днями ранее в Армении заявили, что передали свой вариант мирного договора Азербайджану, и готовы подписать этот вариант.
«Но знаем ли мы на самом деле, что там написано? Какую цену заплатят в обмен на этот договор? Мы должны добиться того, чтобы за спиной народа не было подписано ни одного договора, пусть его обнародуют, давайте посмотрим, о чем идет речь, посмотрим и поймем, нужен нам такой мир или нет», – подчеркнул он.
Напомним, сегодня, ровно через 35 лет после известного исторического события, было инициировано мероприятие – «Карабахский профиль».
В ходе мероприятия, помимо дискуссий с участием экспертов, планируется представить фотовыставку, подводящую итоги прошедших 35 лет, а также представить виртуальный музей «Ераблур».