Գիրք նվիրելու օրվա հետ կապված, ի շարս այլ մշակութային նախաձեռնությունների, Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT Թանգարանն իր այցելուներին մատուցեց հետաքրքիր անակնկալ։
Շրջայցի դասական ծրագրի ավարտին՝ ARARAT կոնյակների համտեսի ծիսակարգից հետո այցելուներին ներկայացվեց օրվա խորհուրդը Հայաստանում և նվիրվեցին հուշանվեր գրքեր՝ X դարի հայ բանաստեղծ, փիլիսոփա Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» անգերազանցելի գլուխգործոցը թե՛ հայերեն, թե՛ այլալեզու թարգմանություններով։
Յուրաքանչյուր հուշանվեր կրում էր նաև յուրօրինակ նախաբան՝ Օրվա խորհուրդը ներկայացնող հակիրճ գրություն, որպեսզի տարիներ անց այս պոեմը վերընթերցելիս այցելուները վերհիշեն հայկական այս գեղեցիկ տոնը ջերմ հիշողությունների ներքո։
«Այս նախագծի շուրջ մտածելիս երկար քննարկում էինք և թիմի ներսում, և գրականագետների հետ, թե ինչ կարող ենք նվիրել, այնպես որ հայկական հարուստ գրական ժառանգություն մեջ Նարեկացու ընտրությունը պատահական չէր։ Բացի նրանից, որ «Մատյան ողբերգության»-ն անընդհատ վերընթերցելու պոեմ է, այս ստեղծագործության հետ ARARAT Թանգարանի կապը բազմաչափ է:
Որպես ժառանգության պահպանման և ներկայացման վայրերից մեկը` մեր ստեղծագործական համագործակցությունները բազմիցս են անդրադարձել այդ գլուխգործոցին. մասնավորապես «ARARAT զրույցի երեկո» նախագծի հյուրերից մեկը՝ աշխարհահռչակ դերասան Ջոն Մալկովիչը «Մատյան ողբերգության» բեմական անզուգական ընթերցանումների հեղինակն է», - նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։

On Book Giving Day, along with a number of initiatives ARARAT Museum of Yerevan Brandy Company surprised all its guests complementing the idea of the special day.
On that very day at the end of the classic tour – during the tasting ritual all the visitors got the chance to reveal the essence of this special day and were gifted with the Book of Lamentations, an extraordinary masterpiece written by X century poet and philosopher Grigor Narekatsi, Yerevan Brandy Company reported on Monday.
All the books were accompanied with the special memory note to highlight the important notion of the day since even years later the book will still carry the warm memories and wonderful moments documented on that day.
“Within the project we’re discussing the ideas of books to be gifted with team and literary scholars. Having the enormous heritage of Armenian literature in mind, our choice with Grigor Narekatsi was not coincidental. Apart from being a poem worth reading numerous times, ARARAT Museum holds a special connection with the work on multiple layers. As a place that cherishes the preservation and presentation of heritage, our creative collaborations have repeatedly referred to this masterpiece. We can recall the times when the famous actor John Malkovich, who was one of the guests of  ARARAT Speakers Night brilliantly performed a fragment from the Book of Lamentation during his concerts,” notes Zaruhi Saribekyan, Communications Manager of Yerevan Brandy Company.