«Ժողովուրդ». Արցախի նախագահը պատրաստվում է հայտարարել Ռուբեն Վարդանյանին պաշտոնից ազատելու մասին
«Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ փետրվարի 23-ին հանդես է գալու հատուկ ուղերձով: «Ժողովուրդ» օրաթերթն Արցախի իր աղբյուրներից տեղեկացավ, որ Արայիկ Հարությունյանն իր ուղերձում պատրաստվում է հայտարարել Արցախի պետնախարարար Ռուբեն Վարդանյանին պաշտոնից ազատելու մասին, եթե, իհարկե, այս օրերին շրջադարձային ինչ-որ զարգացումներ տեղի չունենան:
Ավելին՝ մեզ ասացին, որ Հարությունյանը սրա մասին մտադիր է եղել հայտարարել դեռևս փետրվարի 17-ին, բայց քանի որ փետրվարի 20-ին արցախյան շարժման 35-ամյակն էր, որոշել է հետաձգել դա տոներից հետո: Արցախյան մեր աղբյուրները հայտնեցին, որ ԱՀ պետնախարարի նոր հավանական թեկնածուն, ամենայն հավանականությամբ, Արցախի գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանն է:
Նշենք, որ պետնախարարի պաշտոնը նշանակովի է, Արցախի կառավարության ղեկավարին նշանակում և ազատում է նախագահը:
Դեռևս 2022թ-ին Արայիկ Հարությունյանն ինքն էր «բարերար, մեծ փորձ ու գիտելիքներ ունեցող հանրային գործչին» առաջարկել ստանձնել պետնախարարի պաշտոնը, իսկ արդեն մեկ տարի անց ազատում է նրան աշխատանքից, թեև Վարդանյանն ինքը չի ցանկանում հրաժարական տալ: Արցախում վստահ են նաև, որ Արայիկ Հարությունյանը նման քայլի է գնում ոչ այնքան իր հոժար կամքով, այլ իր առջև նման պայման է դրել Նիկոլ Փաշինյանը:
Բազմիցս գրել ենք, որ Հայաստանի իշխանություններին դուր չի եկել Ռուբեն Վարդանյանի քննադատություններն իրենց հասցեին՝ առ այն, որ Հայաստանի իշխանությունը, ֆինանսական օգնությունից բացի, այլ քայլ չի անում՝ Արցախում ստեղծված ճգնաժամի լուծման հետ կապված:
Նկատենք նաև, որ տարբեր առիթներով Ադրբեջանի նախագահն էլ իր հերթին հայտարարում է, որ չի պատրաստվում Ղարաբաղի հարցով բանակցել «Ռուսաստանի Դաշնությունից արտահանված» Ռուբեն Վարդանյանի հետ, անգամ նախապայման է դրել, որ Լաչինի միջանցքի մասով կշարունակի բանակցությունները միայն Վարդանյանի հեռացումից հետո»։

«Жоховурд»: Президент Арцаха собирается объявить об отставке Рубена Варданяна
Газета «Жоховурд» пишет, что президент Республики Арцах Араик Арутюнян объявил о том, что 23 февраля выступит со специальным обращением. Как сообщают источники издания в Арцахе, Араик Арутюнян собирается объявить в своем обращении об освобождении Рубена Варданяна от должности госминистра, если, конечно, за эти дни не произойдет каких-то поворотных развитий.
«Более того, нам сказали, что Арутюнян хотел объявить об этом еще 17 февраля, однако поскольку 20 февраля Арцахе праздновалось 35-летие Карабахского движения, решил отложить это. Наши арцахские источники сообщили, что новый вероятный кандидат на должность госминистра Арцаха, по всей видимости, генпрокурор Арцаха Гурген Нерсисян.
Отметим, что глава правительства Арцаха назначается на должность и освобождается от работы президентом.
Еще в 2022 году Араик Арутюнян сам предложил «меценату, имеющему большой опыт и знания общественному деятелю» занять должность государственного министра, а спустя год уже освобождает его от должности, хотя Варданян не намерен уходить в отставку. В Арцахе уверены, что Араик Арутюнян идет на такой шаг не по своей воле, такое условие перед ним поставил Никол Пашинян.
Мы неоднократно писали о том, что властям Армении не понравилась критика Рубена Варданяна в их адрес, в частности заявления о том, кроме финансовой помощи, власти Армении не предпринимают других шагов для решения создавшегося в Арцахе кризиса.
Отметим также, что президент Азербайджана в свою очередь заявлял по различным поводам, что не собирается вести переговоры по вопросу Карабаха с «внедренным из России» Рубеном Варданяном, выдвинул даже предусловие, что продолжит переговоры по части Лачинского коридора только после ухода Варданяна», - пишет газета.