Գրիգորի Խաչատուրովին կալանավորելու միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի ժամը 17:30-ին
3-րդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար, գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովի խափանման միջոցի հարցի քննությունն ավարտվել է: Հակակոռուպցիոն դատարանը, դատավոր Տիգրան Դավթյանի նախագահությամբ, հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Գ. Խաչատուրովի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու: Դատարանի որոշումը կհրապարակվի այսօր՝ ժամը 17։30-ին: Լրագրողներին ասաց Խաչատուրովի շահերի պաշտպան Հակոբ Ենոքյանը։
Փաստաբանն ասաց, որ դատարանում Խաչատուրովը ելույթով է հանդես եկել, դեպքի հետ կապված մանրամասներ ներկայացրել:
«Ինչ-որ նեկայացվել է, որևէ կերպ կասկածի տակ չի դրվում։ Ընդամենը մեկ ցուցմունք կա, որ կարելի է հակասություն համարել Խաչատուրովի ասածին. Խաչատուրովն ասում է՝ տարածքն իմը չէ, տարածքի կողքը ինչ-որ տնտեսություն ունեցող անձ ասում է՝ մենք գիտենք, լսել ենք, որ Խաչատուրովի տարածքն է։ Իսկ այս հանգամանքը որևէ նշանակություն չունի գործի համար։ Անձամբ քննիչներին հարցրել եմ՝ կա՞ նշանակություն Խաչատուրովը դա գրանցել է իր անունով, թե Էդգար Արշակյանի անունով գրանցված կլիներ, արարքի իրավաբանական որակման վրա անդրադառնալո՞ւ էր այս հանգամանքը, ասել էին՝ ոչ»,-նշեց նա։
Հ.Ենոքյանն ասաց, որ Գրիգորի Խաչատուրովի դեմ ոչ ոք ցուցմունք չի տվել. «Չկա տվյալ, ցուցմունք, որ փողերի լվացում է կատարել, ուղղակի վարույթ իրականացնող մարմնի ենթադրությունն է, որ եթե գույքը օտարվել է օրենքի խախտմամբ, այդ օտարման գործարքը փողերի լվացում է»։
Հիշեցնենք, որ Գրիգորի Խաչատուրովը ձերբակալվել է նախօրեին պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին առնչվող քրեական վարույթի շրջանակներում: Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքն օրինականացնելու (փողերի լվացում) հատկանիշներով: Նրան մեղադրանք է ներկայացվել, քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին:
Գործը վերաբերում է Արարատի մարզի Արմաշ համայնքում հողատարածքի գնմանը։ Ըստ դատախազության տարածած հաղորդագրության, հողատարածքը գնած Էդգար Արշակյանը Գրիգորի Խաչատուրովին փոխկապակցած անձ է։ Էդգար Արշակյանին այսօր կրկին մեղադրանք են առաջադրել, խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը։

Суд огласит решение по ходатайству об аресте Григория Хачатурова в 17:30
Завершилось рассмотрение вопроса об избрании в отношении бывшего командира третьего армейского корпуса ВС РА, генерал-майора Григория Хачатурова меры пресечения в виде ареста. Антикоррупционный суд под председательством судьи Тиграна Давтяна удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству об аресте Г. Хачатурова.
Суд огласит решение по ходатайству сегодня в 17:30. Об этом в беседе с журналистами сообщил адвокат Хачатурова – Акоп Енокян.
Адвокат сказал, что Хачатуров выступил в суде, представил подробности в связи с делом.
«То, что он представил, не ставится под сомнение. Есть всего лишь одно показание, которое можно считать противоречием сказанному Хачатуровым. Хачатуров сказал, что территория не является его собственностью, а человек, который владеет хозяйством рядом с территорией, говорит, что мы знаем, мы слышали, что это территория Хачатурова.
И это обстоятельство не имеет значения для дела. Я лично спрашивал у следователей, имеет ли значение, зарегистрировал ли Хачатуров имущество на свое имя или на имя Эдгара Аршакяна, повлияет ли это обстоятельство на правовую квалификацию деяния, они сказали нет», – отметил он.
А. Енокян отметил, что никто не дал показаний против Григория Хачатурова: «Нет данных, показаний, что он осуществил отмывание денег, это просто предположение органа, осуществляющего производство, что, если имущество было отчуждено с нарушением закона, то сделка по отчуждению является отмыванием денег».
С 20:00 понедельника, 20 февраля, бывший командир третьего армейского корпуса ВС РА, генерал-майор Григорий Хачатуров заключен под стражу. Антикоррупционный суд рассматривает сейчас ходатайство об аресте Григория Хачатурова. Согласно сообщению Генпрокуратуры, в отношении Григория Хачатурова уголовное преследование возбуждено за отмывание денег.