Պաշտոնական Ստեփանակերտի համար բացարձակապես անընդունելի են Ադրբեջանի՝ Արցախի ներքաղաքական կյանքին միջամտելու փորձերը. ԱԳՆ
15:02 22/02/2023
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարարությունը մեկնաբանությամբ է հանդես եկել Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած հայտարարությունների վերաբերյալ.
«2023 թ․ փետրվարի 18-ին կայացած Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահն արել է մի շարք հայտարարություններ՝ միտված Արցախի ժողովրդի դեմ վարվող հանցավոր քաղաքականության քողարկմանը և պատճառահետևանքային կապերի խախտման միջոցով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էության խեղաթյուրմանը։
Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ փորձել է հերքել Արցախի շրջափակման ակնհայտ փաստը, որի առկայությունը հաստատվում է միջազգային հանրության կողմից՝ բացառությամբ Ադրբեջանի։ Որպես իբր ապացույց՝ տվյալներ են բերվել առ այն, որ շրջափակման ամբողջ ընթացքում միջանցքով անցել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմին և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պատկանող 2500 մեքենա, ինչպես նաև ԿԽՄԿ միջոցով Հայաստանի հիվանդանոցներ է տարհանվել 100 բուժառու։ Սակայն ներկայացված տվյալները Բաքվի պնդումների ճիշտ հակառակն են ապացուցում։ Շրջափակման 73 օրվա ընթացքում Լաչինի միջանցքով ավելի քիչ մեքենաներ են անցել, քան շրջափակումից առաջ՝ երեք օրվա ընթացքում։ Լաչինի միջանցքով անցած բոլոր մեքենաները պատկանել են կամ ռուսական խաղաղապահ զորակազմին, կամ ԿԽՄԿ-ին։ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին, պետական կառույցներին պատկանող կամ առևտրային փոխադրումներ իրականացնող որևէ մեքենա Լաչինի միջանցքով չի կարողանում անցնել։
Ծանր հիվանդների տեղափոխումը Երևան հնարավոր է միայն ԿԽՄԿ-ի միջոցով, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է Լաչինի միջանցքով ազատ երթևեկության բացակայության մասին։ Ավելին, շրջափակման սկզբում առնվազն մեկ ծանր հիվանդ է մահացել՝ հետագա բուժման նպատակով շտապ Երևան տեղափոխելու անհնարինության պատճառով։ Այն փաստը, որ Արցախի Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքացիներ չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ, հարյուրավոր կիսված ընտանիքներ՝ վերամիավորվել, Ադրբեջանի կողմից շրջափակման առկայության ևս մեկ ապացույց է։
Հատկանշական է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո ադրբեջանցի լրագրողների հետ զրույցում Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է Լաչինի միջանցքում վերահսկիչ անցակետ տեղադրելու Բաքվի առաջարկության մասին։ Նրա խոսքերից ակնհայտ է դառնում, որ Բաքուն այդ ծրագրերը շրջափակման հաստատումից շատ ավելի վաղ էր մշակել։
Վերոնշյալ փաստերը համոզիչ կերպով ապացուցում են, որ Արցախի ժողովրդի համար անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելուց բացի, շրջափակումն ուղղված է նաև 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների վերանայմանը։ Ադրբեջանն ակնհայտորեն ձգտում է օրինականացնել եռակողմ հայտարարության դրույթները վերանայելու իր մտադրությունը։ Այս փորձերը պետք է վճռականորեն կանխվեն տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ներգրավված բոլոր դերակատարների կողմից։ Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը պետք է ամբողջովին վերականգնվի՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ առանց որևէ նախապայմանի։
Պաշտոնական Ստեփանակերտի համար բացարձակապես անընդունելի են Ադրբեջանի՝ Արցախի ներքաղաքական կյանքին միջամտելու փորձերը, ինչպես նաև Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության տեսլականը։ Այդ կապակցությամբ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորումը պետք է իրականացվի բանակցությունների միջոցով, որոնք կապահովեն կողմերի իրավահավասարություն և չեն պարունակի բանակցային գործընթացի արդյունքը կանխորոշող պայմաններ։ Այս համատեքստում անհրաժեշտ ենք համարում վերականգնել միջազգային միջնորդական ձևաչափը՝ որպես խաղաղ գործընթացի անշրջելիության լրացուցիչ երաշխիք։
Կրկին շեշտում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի անօրինական կիրառման արդյունքները չեն կարող ելակետ լինել խաղաղության, կայունության և անվտանգութան հաստատման ճանապարհին»։

Artsakh says Azerbaijan's attempts to interfere in its domestic affairs 'absolutely unacceptable'
The Artsakh Foreign Ministry has responded to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statements at the Munich Security Conference. Below is the full text of its statement released on Wednesday.
"During the Munich Security Conference, held on 18 February 2023, the President of Azerbaijan made a number of statements aimed at disguising the criminal policy of Azerbaijan towards the people of Artsakh, and distorting the essence of the Azerbaijan-Karabakh conflict by violating causal relationships.
In particular, the President of Azerbaijan once again tried to refute the obvious fact of the blockade of Artsakh, which has been recognized by the international community, with the exception of Azerbaijan itself. To prove their claims, the Azerbaijani president cited data on the passage for the entire period of the blockade of 2,500 vehicles of the Russian Peacekeeping Contingent and the International Committee of the Red Cross (ICRC), and the evacuation of 100 patients to hospitals in Armenia through the ICRC. However, these data prove exactly the opposite of what Baku claims. During the 73 days of the blockade, fewer cars passed through the Lachin Corridor than during three usual days in the pre-blockade period. All vehicles passing through the Lachin Corridor belonged to either the Russian Peacekeeping Contingent or the ICRC. Other vehicles belonging to citizens of the Republic of Artsakh, state structures or carrying out commercial transportation are not able to pass through the Lachin Corridor. Seriously ill patients can only be evacuated to Yerevan through the ICRC, which once again indicates the lack of free passage through the Lachin Corridor. Moreover, at the beginning of the blockade, at least one seriously ill patient died due to the impossibility of his urgent transportation to Yerevan for further treatment. The fact that many citizens of the Republic cannot return to Artsakh, and hundreds of separated families are deprived of the opportunity to reunite, is another confirmation of the blockade imposed by Azerbaijan.
It should also be noted that during a conversation with Azerbaijani journalists following a trilateral meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and US Secretary of State Anthony Blinken, the Azerbaijani president stated about Baku's proposal to set up a checkpoint in the Lachin Corridor. It becomes obvious from his words that Baku had been hatching these plans long before the blockade was imposed. All these facts clearly prove that in addition to creating unbearable living conditions for the people of Artsakh, the blockade is also aimed at revising the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020. Thus, Azerbaijan is clearly seeking to legitimize its intention to revise the provisions of the Trilateral Statement. These attempts must be resolutely rejected by all actors involved in the normalization of relations in the region. Full functioning of the Lachin Corridor should be restored in accordance with the Trilateral Statement of 9 November 2020, and without any preconditions.
Azerbaijan's attempts to interfere in the internal political life of Artsakh, as well as its vision of a dialogue between Stepanakert and Baku, are also absolutely unacceptable for the official Stepanakert. In this regard, we reiterate that a comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict must be achieved through negotiations that will ensure equal footing for the parties and will not contain conditions that prejudge the outcome of the negotiations. In this context, we consider it necessary to restore the international mediation format as an additional guarantee of the irreversibility of the peace process. We once again emphasize that the results of the illegal use or threat of force by Azerbaijan cannot serve as a starting point on the path to peace, stability and security."