Աֆղանստանում իշխանության եկած արմատական «Թալիբան» շարժման կողմնակիցները երկրի հյուսիսում գտնվող Սարի Պուլ նահանգում հրապարակայնորեն մտրակել են 23 մարդու, այդ թվում՝ 9 կնոջ։ ՏԱՍՍ-ը հատնում է, որ այդ մասին չորեքշաբթի հայտնել է աֆղանական Hasht-e Subh թերթը՝ հղում անելով տեղական աղբյուրներին։
Ըստ նրանց՝ ամբաստանյալները ֆուտբոլի մարզադաշտի տարածքում պատժվել են դավաճանության, նախամուսնական կապերի, տնից փախչելու և մոլախաղերի համար։
Փետրվարի 2-ին թալիբների կողմնակիցները մտրակել են հարավային Գիլմենդ նահանգի 16 բնակչի։ Նրանք մեղադրվում էին գողության, դավաճանության և վարչական իրավախախտումների մեջ։ Ամբաստանյալներից յուրաքանչյուրը մտրակի 30-ից 39 հարված է ստացել։

В Афганистане талибы публично высекли плетьми 23 человека: среди них – 9 женщин
Сторонники захватившего власть в Афганистане радикального движения «Талибан» (запрещено в РФ и ряде других государств) публично высекли плетьми 23 человека, в том числе 9 женщин, в провинции Сари-Пуль, расположенной на севере страны. Об этом сообщила в среду афганская газета Hasht-e Subh со ссылкой на местные источники. Информацию передает ТАСС.
По их данным, обвиняемые были наказаны на территории футбольного стадиона за прелюбодеяние, добрачные связи, измену, побег из дома и азартные игры.
2 февраля сторонники "Талибана" высекли плетьми 16 жителей южной провинции Гильменд. Их обвинили в краже, прелюбодеянии и административных правонарушениях. Каждый из обвиняемых получил от 30 до 39 ударов плетьми.