ԱՄԴ-ն պարտավորեցրեց Ադրբեջանին՝ ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց ու բեռների անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
19:40 22/02/2023
Արդարադատության միջազգային դատարանն այսօր հրապարակեց Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին Հայաստանի պահանջի վերաբերյալ որոշումը: Հաագայի դատարանը մասամբ բավարարեց պահանջը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին՝ ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց ու բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղությունով:
Անդրադառնալով Արցախի գազամատակարարումը, կապը և էլեկտրամատակարարումը  խափանելուց կամ խոչընդոտելուց ձեռնպահ մնալուն պարտավորեցնելու վերաբերյալ Հայաստանի պահանջին, ապա Հաագայի դատարանը գտնում է, որ Հայաստանը չի հիմնավորել, որ Ադրբեջանն է խաթարում Արցախի գազամատակարարումը:
Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով Հայաստանը պահանջել էր կիրառել  ժամանակավոր միջոցները՝
• Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի ենթադրյալ «բողոքի ակցիաների» կազմակերպումը և աջակցությունը, որոնք արգելափակում են անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով:
• Ադրբեջանը պետք է ապահովի բոլոր մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով երկու ուղղություններով:
• Ադրբեջանը պետք է անհապաղ ամբողջությամբ վերականգնի և ձեռնպահ մնա Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և այլ կոմունալ ծառայությունների մատակարարումը խափանելուց կամ խոչընդոտելուց։

Международный суд обязал Азербайджан предпринять меры для обеспечения бесперебойного передвижения по Лачинскому коридору
19:56 22/02/2023
Международный суд ООН сегодня обнародовал решение о применении временной меры относительно разблокирования «Лачинского коридора».
Суд частично удовлетворил требование, обязав Азербайджан предпринять все меры для обеспечения двухстороннего бесперебойного передвижения людей и транспортных средств по Лачинскому коридору.
Обратившись к требованию Армении воздерживаться от нарушения или создания препятствий для обеспечения газоснабжения, связи и электроснабжения Арцаха, Суд счёл, что Армения не обосновала, что именно Азербайджан нарушает подачу газа в Арцах.
Армения по «делу Армения против Азербайджана» потребовала применить временные меры:
1. Азербайджан должен прекратить организацию и поддержку предполагаемых «акций протеста», которые блокируют бесперебойное свободное передвижение по Лачинскому коридору по двум направлениям.
2. Азербайджан должен предпринять все меры для обеспечения двухстороннего бесперебойного передвижения людей и транспортных средств по Лачинскому коридору.
3. Азербайджан должен срочно полностью восстановить и воздерживаться от нарушения или препятствия по подаче природного газа и других коммунальных услуг в Нагорный Карабах.