Կառավարության շենքի մոտ բնապահպանները բողոքի ակցիա կանցկացնեն՝ ընդդեմ Քերոբյանի հայտարարության
Այսօր Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարեց, որ շուտով սկսվելու է Ամուլսարի շահագործումը։Նա տեղեկացրել է, որ այսօր , ժամը 5-ին, 250 միլիոն դոլարանոց փաթեթ են ստորագրելու, փաստաթղթեր, որոնք կազդարարեն այդ հանքի վերսկսելը։
Նախարարի հայտարարությունն առաջացրել է բնապահպանական հանրության զայրութը։ Ավելին՝ ուղիղ ժամը հինգին նախատեսում են Կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա կազմակերպել։
«Մենք պատրաստվում ենք բողոքի ակցիա անցկացնել։ Նրանք պետք է հասկանան, որ մենք չենք հնձնվելու»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Էկոլուր տեղեկատվական կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Ինգա Զարաֆյանը։
«Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ ղեկավար, իրավապաշտպան Օլեգ Դուլգարյանն էլ Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ թեև չի հասցնի մարզից հասնել Երևան՝ ժամանակի սղության պատճառով, սակայն աջակցում է գործընկերների նախաձեռնությանը։
Նրա խոսքով՝ Քերոբյանի հայտարարությունից անակնկալի չեն եկել,քանի որ վերջին շրջանում բոլոր գործողությունները դրան են տարել։
«Երբ սկսվեց ընդերքի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարվել, այդ ժամանակ մենք նշեցինք, որ այս ամենն արվում է Ամուլսարի շահագործման համար։ Իմ գնահատականը,բնականաբար, բացասական է։ Կարծում եմ՝ այսպիսի կարևորագույն խնդիրը, որը հանրային մեծ հնչեղություն է ստացել, մասնավորապես՝ քաղաքացիական հասարակությունը խոսել է և ունի ասելիք, համայնքի բնակիչները վաղուց իրենց կարծիքն արտահայտել են, երբ առկա է միջազգային փորձագիտական եզրակացություն և Ամուլսարի հետ կապված դատական գործընթացներ, ահա այս խնդիրների փնջում գալ և հայտարարել, թե պայմանագիր է կնքվելու և հանքավայրը շահագործվելու է, ուղղակի ազնիվ չէ սեփական հասարակության նկատմամբ։ Եվս մեկ անգամ տեսնում ենք, որ ժողովրդավարության հետ կապված որոշակի հետընթաց ենք ապրում»,- ասաց Դուլգարյանը։

Экологи проведут акцию протеста у здания правительства Армении после заявления Керобяна об Амулсаре
Сегодня, 22 февраля, министр экономики Ваан Керобян заявил, что вскоре начнется эксплуатация Амулсара. Он проинформировал, что сегодня в 17:00 будет подписан контракт на сумму в размере $250 млн.
Заявление министра вызвало недовольство экологической общественности. Более того, в 17:00 будет организована акция протеста у здания правительства РА.
«Мы собираемся провести акцию протеста. Они должны понять, что мы не сдадимся», – заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель общественной информационной организации «ЭкоЛур» Инга Зарафян.
В свою очередь руководитель общественной организации «Центр общинной консолидации и поддержки» Олег Дулгарян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, несмотря на то, что не успел приехать в Ереван из области, однако, поддерживает инициативу коллег.
По его словам, заявление Керобяна не вызвало удивления, поскольку в последнее время все действия вели к этому.
«Когда начали вносить изменения в Закон РА “О недрах”, тогда мы отметили, что это всё делается ради эксплуатации Амулсара. Моя оценка, естественно, отрицательная. Полагаю, это нечестно по отношению к своему обществу, особенно, учитывая такой важнейший вопрос, который вызвал недовольство в обществе, в частности, среди гражданского общества, которому есть что сказать, жители общины также давно уже высказали своё мнение, есть также заключение международных экспертов и судебные процессы, связанные с Амулсаром, при всё совокупности этого контракт заключили и начнется эксплуатация рудника. Мы вновь столкнулись с тем, что зафиксировали регресс по части демократии», – отметил Дулгарян.