ՀՀ-ի ու Արցախի միջև հնարավոր ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը Արցախի հարցի վախճանը կդառնա. Աբրահամյան
08:47 22/02/2023
«Մյունխենում տեղի ունեցած հանդիպում-քննարկումների կարևոր դրվագներից մեկը վերաբերում է «Լաչինի միջանցքի» վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը:
Ալիևը պարզ վերահաստատում է իր այն մոտեցումը, որ Հայաստանն Արցախին կապող երթուղին և Սյունիքով դեպի Նախիջևան ճանապարհը պետք է գործեն միևնույն ռեժիմում` հավելելով, որ այդ հատվածներում պետք է անցակետեր տեղակայվեն:
Առավել պարզ ասած, Ալիևն ասում է, որ եթե ՀՀ-ն դեմ է Սյունիքով միջանցքի տրամադրման, ապա Հայաստանն Արցախին կապող երթուղին պետք է զրկվի միջանցքի կարգավիճակից, իսկ դա նշանակում է, որ ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործելիս պետք է անցնել ադրբեջանական անցակետերով` անվտանգային, մաքսային և այլ ընթացակարգերի ներառմամբ:
Չի բացառվում, որ ի սկզբանե Ադրբեջանը միջանցքի թեման առաջնային օրակարգ էր մղել որպես «փոխզիջում» օգտագործելու և իր գլխավոր նպատակներից մեկին հասնելու` ՀՀ-ն Արցախին կապող ճանապարհին անցակետ տեղակայելու համար:
ՀՀ-ի ու Արցախի միջև հնարավոր ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը Արցախի հարցի վախճանը կդառնա»։

Абрамян: Возможное размещение азербайджанского КПП между Арменией и Арцахом станет эпилогом Арцахского вопроса
10:28 22/02/2023
«Один из важных эпизодов состоявшихся в Мюнхене встреч-обсуждений касается заявления президента Азербайджана относительно „Лачинского коридора”․
Алиев четко подтверждает свой подход, согласно которому связывающий Армению с Арцахом маршрут и дорога через Сюник в Нахиджеван должны действовать в одном и том же режиме, добавляя, что на этих участках должны быть установлены контрольно-пропускные пункты.
Если еще проще, Алиев говорит: если Республика Армения против предоставления коридора через Сюник, то связывающий Армению с Арцахом маршрут должен быть лишен статуса коридора, а это означает, что при въезде из Армении в Арцах нужно проезжать через азербайджанские КПП, включая процедуры безопасности, таможенные и другие процедуры.
Не исключается, что Азербайджан изначально внес тему «Зангезурского коридора» в повестку для использования в качестве «компромисса» и достижения одной из своих главных целей – размещения КПП на связывающей Армению с Арцахом дороге.
Возможное размещение азербайджанского КПП между Арменией и Арцахом станет эпилогом Арцахского вопроса».