Արամ Վարդևանյան. Շատ վատ երևույթ է, երբ մարդը 550 օրից ավելի գտնվում է անազատության մեջ
«Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր իրականացրեց արդարադատություն Արամ Գասպարյանի նկատմամբ, որը 550 օրից ավելի կալանավորված է եղել»,-ասաց փաստաբան Արամ Վարդևանյանը, որը ԱԱԾ փոխգնդապետ, ԶՄՊԿ անվտանգության դեպարտամենտի նախկին ղեկավար, «Ալֆայի Չիկո» անունով հայտնի Արամ Գասպարյանի պաշտպանն է։
Հիշեցնենք, որ ղարաբաղյան երեք պատերազմների մասնակից Ա. Գասպարյանն այսօր գրավի դիմաց ազատ արձակվեց կալանքից։
Վարդևանյանը նկատեց, որ անազատության մեջ գտնվելու ընթացքում Գասպարյանի առողջական վիճակը վատացել է, նա անցել է ծանր  փորձություններով։
«Այսօր Գասպարյանի ծննդյան օրն է՝ 50-ամյակը, հետևաբար նման պայմաններում իրականացված արդարադատությունն էլ ավելի արժեքավոր է դառնում։ Փաստ է, որ երբ Ա. Գասպարյանը եղել է ազատության մեջ, ցուցաբերել է պատշաճ վարքագիծ, հիմա էլ պարզ է, որ նման վարքագիծ է ցուցաբերելու, քանի որ մենք խոսում ենք բարձր իրավագիտակցություն ունեցող, հայրենասեր մարդու մասին։ Նորմալ չէ, որ մարդ 550 օրից ավելի լինում է անազատության մեջ,  սա շատ վատ երևույթ է։ Մեղմ եմ ասում»,-ասաց Վարդևանյանը՝ ավելացնելով, որ Գասպարյանին ազատ արձակելու համար նույնիսկ գրավի կարիք չկար, քանի որ, ըստ նրա, կալանքի հիմքեր չեն եղել։
Փաստաբանի խոսքով, պետք է մի քան հարց ուղղել դատավոր Կ. Ֆարխոյանին, օրինակ, ինչո՞ւ խափանման միջոցի հարց չի քննարկվել յոթ ամիս շարունակ, ինչո՞ւ դատավորների ժողովին մասնակցելու համար նիստը հետաձգել է՝ իմանալով, որ մարդն ունի առողջական խնդիրներ։
«Դատավորի դրսևորած վարքագծի վերաբերյալ դեռ իրավական գործընթացներ լինելու են, համոզված եմ։ Բայց եկեք խոսենք այն մասին, որ այսօր մի անարդարության վերջ դրվեց»,-ասաց նա։

«Апелляционный уголовный суд сегодня осуществил правосудие в отношении Арама Гаспаряна, который свыше 550 дней находился под арестом», – отметил адвокат Арам Вардеванян, который защищал в суде интересы аодполковника СНБ, бывшего руководителя департамента безопасности ЗММК Арама Гаспаряна.
Напомним, участник трёх Арцахских войн А. Гаспарян сегодня был отпущен на свободу под залог.
А. Вардеванян отметил, что во время пребывания в тюрьме состояние здоровья Гаспаряна ухудшилось, он прошёл через трудности.
«Сегодня день рождения Гаспаряна – 50-летие, следовательно, правосудие в таких условиях становится более ценным. Факт, когда А. Гаспарян был на свободе, он вёл себя должным образом, и сейчас понятно, что он проявит такое же отношение, поскольку мы говорим о человеке с высоким уровнем правосознания. Не нормально, когда человек находится под арестом свыше 550 дней, это плохое явление. Мягко говоря», – отметил Вардеванян, добавив, что для освобождения Гаспаряна не было необходимости даже в залоге, поскольку, по его словам, не было оснований для ареста.
По словам адвоката, следует адресовать несколько вопросов судье К. Фарханяну, например, почему вопрос об избрании меры пресечения не рассматривался в течение 7 месяцев, почему он отложил заседание для участия в собрании судей, зная при этом, что у человека проблемы со здоровьем.
«Уверен, что судебные разбирательства по поводу поведения судьи еще будут. Но давайте поговорим о том, что сегодня справедливость восторжествовала», – отметил он.