Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 9 անձ այսօր՝ փետրվարի 24-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
9 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 122 հիվանդ։

Из Арцаха в Армению перевезены еще 9 пациентов
В связи с продолжающейся блокадой Арцаха сегодня, 24-го февраля, при посредничестве Международного комитета Красного Креста, 9 больных с онкологическими заболеваниями и с патологией, требующими срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах.
Как сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха, 9 пациентов, в рамках государственного заказа направленые на лечение в Армению, вместе с сопровождающими вернулисъ в Арцах.
В медицинских учреждениях министерства здравоохранения Республики Арцах по-прежнему не проводятся плановые операции.
5 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
6 пациентов  находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 3 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 122 пациента.