««Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Հարավային Կովկասում և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն այսօր կգա Հայաստան: Մեր տեղեկություններով՝ նա հանդիպում կունենա ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության հետ:
Նշենք, որ վերջին անգամ Տոյվո Կլաարը Հայաստան էր եկել մեկ ամիս առաջ՝ հունվարի 23-ին: Նա այդ ժամանակ գրառում էր կատարել և ասել. «Մեկօրյա հանդիպումներով՝ վերադարձ Երևան։ Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակը լուրջ է, և պետք է շտապ լուծումներ գտնել»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ այս անգամ Հայաստանի այցի նպատակներից են նաև (բացի Լաչինի շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելուց) ԵՄ առաքելության հետ կապված հարցերը:
Ինչպես հայտնի է, փետրվարի 21-ին ԵՄ-ն պաշտոնապես հայտարարել է Հայաստանում քաղաքացիական դիտորդական առաքելության աշխատանքի մեկնարկի մասին։ Եմ առաքելության կենտրոնակայանը Եղեգնաձորում է: ԵՄ դիտորդական առաքելությունը կազմված է 100 դիտորդից»։

«Жоховурд»: Почему Тойво Клаар приезжает в Армению?
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе и кризису в Грузии Тойво Клаар сегодня прибудет в Армению.
«По нашим сведениям, он встретится с высокопоставленными должностными лицами. Отметим, что в последний раз Тойво Клаар приезжал в Армению месяц назад, 23 января. Тогда он сделал запись: ″Возвращение в Ереван с однодневными встречами. Ситуация вокруг Лачинского коридора серьезная, и необходимо найти срочные решения″.
Нам сообщили, что на этот раз одной из целей визита в Армению (помимо обсуждения ситуации вокруг Лачина) являются вопросы, связанные с миссией ЕС. Как известно, 21 февраля ЕС официально объявил о начале миссии гражданских наблюдателей в Армении. Штаб-квартира миссии находится в Ехегнадзоре. Наблюдательная миссия ЕС состоит из 100 наблюдателей», - отмечает издание.