Լևոն Գևորգյան. Պետք է քաջ գիտակցենք, որ գործ ունենք մի պետության հետ, որը սահմանադրական իրավունքի մակարդակում հերքում է Հայաստանի՝ անգամ 29 հզ քկմ կոնցեպտը
«Ես առաջարկում եմ քննարկումը սկսել 1918 թվականի մայիսից, երբ ընդունվել են Հարավային Կովկասի երեք պետությունների անկախության հռչակագրերը»,-ասաց իրավաբան Լևոն Գևորգյանը՝ խոսելով Արցախի տիտղոսային պատկանելության մասին։
Նա հիշեցրեց՝ տարածքային վեճերն անխուսափելիորոն կապված են պատմական անցյալի հետ, ընդգծեց՝ պետք է գիտակցել, մենք գործ ունենք հակառակորդի հետ, որն ամեն օր ներգրավված է նարատիվների կառուցման ու դրանց աղավաղման կեղծման մեջ, զբաղվում է թե պատմության կեղծմամբ, թե անցյալի հետ կապված որոշակի դրվագների բարձրաձայնմամբ։
«Ստեղծվում է իրավական կեղծ պահանջատիրություն՝ հենվելով «անցյալի» վրա»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով Հայաստանի ու Ադրբեջանի՝ 1918 թ. ընդունած անկախության հռչակագրերին, իրավաբանը նկատեց, դրանք հակասում են միմյանց, Ադրբեջանի անկախության հռչակագիրը սահմանում է իր ինքնիշխանությունը Անդրկովկասի փոխարքայության հարավային ու արևելյան շրջանների նկատմամբ, Հայաստանի անկախության հռչակագիրը հայտարարում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը հայկական շրջանների նկատմամբ։
«Իմ կարծիքով, 1918 թ. մայիսն է Արցախի հիմնախնդրի սկիզբը։ Ադրբեջանը, Անդրկովկասի փոխարքայության հարավային ու արևելյան շրջաններ ասելով, ի նկատի ուներ
Ելիզավետպոլի գավառն ամբողջությամբ՝ Սյունքի, Արցախ, Գանձակ, Բաքու, Նախիջևան։ Ինչո՞ւ է սա կարևոր, քանի որ այս փաստաթղթի վրա հղում կա Ադրբեջանի այսօրվա Սահմանդրության մեջ։ Երբ մենք խոսում ենք Ադրբեջան պետության հետ դիվանագիտական հարաբերությունների ստեղծման, խաղաղության դարաշրջանի կերտման, խաղաղության պայմանգրի ստորագրման մասին, պետք է քաջ գիտակցենք՝գործ ունենք մի պետության հետ, որը սահմանադրական իրավունքի մակարդակում հերքում է Հայաստանի՝ անգամ 29 հզ քկմ կոնցեպտը։ Ինչո՞ւ, քանի որ այս երկրի սահմանադրական նկրտումները ծածկում են նաև Սյունիքը»,-մանրամասնեց իրավաբանը։
Լ. Գևորգյանն իր խոսքում վկայակոչեց նաև 1919 թ. օգոստոսի 22-ին ստորագրված Շուշիի ժամանակավոր համաձայնագիրը։ Երբ Շուշիի հարակից հայկական գյուղերում իրականացվում են ջարդեր, հայկական խորհուրդը ստիպված է լինում ադրբեջանական կողմի հետ ստորագրել ժամանակավոր համաձայնություն, որտեղ ճանաչվում է Խոսրով բեկ Սուլթանովի ժամանակավոր ադմինիստրացիան՝ ընդհուպ մինչև Փարիզի խաղաղության վեհաաժողովում երկու պետությունների միջև սահմանգծի հստակեցում։
«Փաստաթուղթն իր բնույթով ոչ այլ ինչ էր, քան ժամանակվոր ադմինստրացիայի արձանագրում։ Շատ կարևոր է հասկանալ, որ տիտղոսակիր պետությունը չի կարող լինել ժամանակավոր ադմինստրատոր իրեն պատկանող տարածքում։ Հետևաբար այդ փաստաթղթով Ադրբեջանը ճանաչում է, որ այդ տարածքն իրենը չէ։ Կարևոր է, որ խնդրի լուծումը դելեգացվում է Փարիզի վեհաժողովին, որն այդպես էլ իր պտուղները չի տալիս, քանի որ ընդունվում է Սևրի պայմանագիրը ու չի վավերացվում, այն բյուրեղացվում, 70 տոկոսով սառեցվում է Խորհրդային միության գոյության հաշվին, հետևաբար Խորհրդային միության փլուզումից հետո մենք ունենք արցախյան հարցի ոչ թե սկիզբ, այլ՝ վերաբացում»,-ասաց նա։
Իրավաբանը ելույթում անդրադարձավ նաև տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անխախտելիության սկզբունքներին, ինքնորոշման իրավունքին։
Լևոն Գևորգյանը մասնակցում է «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով գիտագործնական համաժողովին, որը նվիրված Արցախյան շարժման 35-ամյակին, անցկացվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի օրհնությամբ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում։

Левон Геворкян: Нужно четко осознавать, что имеем дело с государством, которое на уровне конституционного права отрицает даже концепцию Армении о 29 тыс. кв. км
Обсуждение предлагаю начать с мая 1918 года, когда были приняты Декларации о независимости трех государств Южного Кавказа», – сказал юрист Левон Геворкян в ходе состоявшейся 24 февраля в Ереване конференции на тему «Императив международного признания Арцаха», говоря о титульной принадлежности Арцаха.
Он напомнил, что территориальные споры неизбежно связаны с историческим прошлым, подчеркнул: нужно понимать, что мы имеем дело с противником, который ежедневно вовлечен в процесс построения и искажения нарративов, занимается фальсификацией истории, поднимая определенные связанные с прошлым эпизоды.
«Создаются ложные правовые претензии, основанные на „прошлом”», – сказал Геворкян.
Коснувшись принятых в 1918 году деклараций о независимости Армении и Азербайджана, юрист отметил, что они противоречат друг другу, в декларации о независимости Азербайджана провозглашается суверенитет Азербайджана в отношении южных и восточных районов Кавказского наместничества, а в Декларации о независимости Армении провозглашается суверенитет Армении в отношении армянских районов.
«На мой взгляд, именно май 1918 года – начало проблемы Арцаха, потому что в азербайджанском восприятии под южным и восточным районами Кавказского наместничества подразумевается вся Елизаветпольская губерния, то есть Сюник, Арцах, Гандзак, Баку и Нахиджеван.
Почему это важно? Поскольку на этот документ содержится отсылка в сегодняшней Конституции Азербайджана. Когда мы говорим об установлении возможных дипломатических отношений с государством Азербайджан, построении эпохи мира, подписании мирного договора, то мы должны четко осознавать, что имеем дело с государством, которое на уровне конституционного права отрицает даже концепцию Армении о 29 тыс. кв. км. Почему? Поскольку конституционные устремления этой страны распространяются и на Сюник», – пояснил юрист.
Касаясь же временного соглашения Шуши от 12 августа 1919 года, Геворкян сказал: «Когда турецкими и азербайджанскими бандами осуществлялись погромы в прилегающих к Шуши армянских селах, местный армянский совет Шуши был вынужден подписать с азербайджанской стороной временное соглашение, признающее временную администрацию Хосров-бека Султанова, вплоть до уточнения линии границы между двумя странами на Парижской ассамблее мира.
Документ по своему характеру был не чем иным, как фиксированием временной администрации. Очень важно понимать, что титульное государство не может быть временным администратором на принадлежащей ему территории. Поэтому этим документом Азербайджан признает, что эта территория не является его собственной. Важно и то, что решение проблемы было делегировано Парижской ассамблее, что так и не приносит своих плодов, потому что принимается Севрский договор и не ратифицируется, он кристаллизуется, на 70 процентов замораживается за счет существования Советского Союза. Поэтому после распада Советского Союза у нас не начало, а возобновление Арцахской проблемы».
В своем выступлении юрист также коснулся принципов территориальной целостности и нерушимости границ, права на самоопределение.