Մեր մեջ նոր ուժ, միտք և լուծումներ պետք է գտնենք պայքարը շարունակելու համար. Ավետիք Չալաբյան
«Այսօր մենք ապրում ենք մեր նորագույն պատմության դրամատիկ ժամանակաշրջանը: 35 տարվա պայքարից ու մաքառումից, 15 հազարից ավել մարտական կորուստներ տալուց, 2017 թվականին Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը հասնելուց հետո, մենք այսօր սարսափելի նահանջ ենք ապրում»,-«Արցախի միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով համաժողովի Ժամանակ հայտարարեց «Համախմբում» շարժման խորհրդի անդամ Ավետիք Չալաբյանը:
Տեղեկացնելով, որ գործող իշխանությունները միջացառմանը մասնակցելու հրավեր են ստացել, բայց չեն ներկայացրել՝ Չալաբյանը հայտնեց, որ վերջիններս այսօր պատրաստ են հրաժարվել Արցախի ինքնորոշման իրավունքից:
«Պրահայում և Սոչիում արված հայտարարությունները դրա մասին են խոսում, Նրանք փաստացի պատրաստ են իջեցնել Արցախի կարգավիճակը, որպես Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնության իրավունքների խնդրի և բացահայտ դրա մասին խոսում են»,-ասաց Չալաբյանը:
Ըստ նրա՝ իշխանությունները փորձում են բոլորին համոզել որ այլընտրանք չկա, քանի որ Արցախի միջազգային ճանաչման համար պայքարը վտանգում է ՀՀ-ն, որ այն երկկողմանիորեն բաց է թողնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները և վերջինիս ուժային գերակայությունը կարող է հանգեցնել նրան, որ ՀՀ-ն կորցնի տարածքներ և սուվերենությունը:
«Մի պահային անբարենպաստ իրավիճակը չի կարող այսօր պատճառ հանդիսանալ, որ մենք հանձնվելով, երկնչելով շրջենք պատմության մեր այս էջը և, ըստ էության, փակենք հայ ազգի պատմությունը, համակերպվենք նրա հետ, որ մենք չունենք ազգային ապագա»,-ասաց Չալաբյանը և հարց տվեց, թե արդյոք հայ ժողովուրդը սպառել է այդ ուժերը՝ պտասխանելով, որ միջոցառման նպատակն այդ ուժերն ի մի բերելն է, մտավոր ներուժն իրար հետ համադրելը
Նա հայտարարեց, որ պայքկարը չի դադարում:
«Պարզապես մեր մեջ նոր ուժ, միտք և լուծումներ պետք է գտնենք այդ պայքկարը շարունակելու համար: Արցախի համար պայքարը, պայքար չէ միայն Արցախի համար՝ այն պայքար է մեր լինելիության և տեսակի վերակերտման համար»,-ասաց «Համախմբում» շարժման խորհրդի անդամը և բանախոսներին հորդորեց անաչառ գնահատել իրողությունները, հայացքն ուղղել ապագային և լուծումներ առաջարկել:

Avetik Chalabyan: We must find new strength and solutions to continue struggle for Artsakh
The Armenian people are experiencing the most dramatic period in their modern history, opposition activist Avetik Chalabyan said on Friday.
“After 35 years of struggle, more than 15,000 combat losses and recognition of Artsakh's right to self-determination in 2017, we are now facing a terrible retreat," Chalabyan, a member of the Consolidation Movement, told a forum marking the 35th anniversary of the Karabakh movement in Yerevan on Friday.
He claims that the incumbent Armenian authorities, who, too, were invited to the event but failed to show up, are now ready to "renounce" Artsakh's right to self-determination.
"The statements made in Prague and Sochi testify to it. They are in fact ready to downgrade Artsakh's status to an issue of the national minorities’ rights in Azerbaijan and talk freely about it," Chalabyan charged.
The activist rejected the claims of the Armenian leadership that “there is no alternative to it, because the struggle for Artsakh’s international recognition endangers Armenia and may lead to a loss of its territories and sovereignty given Azerbaijan’s military superiority.”
"The short-term unfavorable situation cannot be a reason for us to give up and fearfully turn this page of our history,” Chalabyan said.
“We simply have to find new strength, ideas and solutions to continue the struggle for Artsakh,” he stressed.