Մեր մեջ նոր ուժ, միտք և լուծումներ պետք է գտնենք պայքարը շարունակելու համար. Ավետիք Չալաբյան
«Այսօր մենք ապրում ենք մեր նորագույն պատմության դրամատիկ ժամանակաշրջանը: 35 տարվա պայքարից ու մաքառումից, 15 հազարից ավել մարտական կորուստներ տալուց, 2017 թվականին Արցախի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը հասնելուց հետո, մենք այսօր սարսափելի նահանջ ենք ապրում»,-«Արցախի միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով համաժողովի Ժամանակ հայտարարեց «Համախմբում» շարժման խորհրդի անդամ Ավետիք Չալաբյանը:
Տեղեկացնելով, որ գործող իշխանությունները միջացառմանը մասնակցելու հրավեր են ստացել, բայց չեն ներկայացրել՝ Չալաբյանը հայտնեց, որ վերջիններս այսօր պատրաստ են հրաժարվել Արցախի ինքնորոշման իրավունքից:
«Պրահայում և Սոչիում արված հայտարարությունները դրա մասին են խոսում, Նրանք փաստացի պատրաստ են իջեցնել Արցախի կարգավիճակը, որպես Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնության իրավունքների խնդրի և բացահայտ դրա մասին խոսում են»,-ասաց Չալաբյանը:
Ըստ նրա՝ իշխանությունները փորձում են բոլորին համոզել որ այլընտրանք չկա, քանի որ Արցախի միջազգային ճանաչման համար պայքարը վտանգում է ՀՀ-ն, որ այն երկկողմանիորեն բաց է թողնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանները և վերջինիս ուժային գերակայությունը կարող է հանգեցնել նրան, որ ՀՀ-ն կորցնի տարածքներ և սուվերենությունը:
«Մի պահային անբարենպաստ իրավիճակը չի կարող այսօր պատճառ հանդիսանալ, որ մենք հանձնվելով, երկնչելով շրջենք պատմության մեր այս էջը և, ըստ էության, փակենք հայ ազգի պատմությունը, համակերպվենք նրա հետ, որ մենք չունենք ազգային ապագա»,-ասաց Չալաբյանը և հարց տվեց, թե արդյոք հայ ժողովուրդը սպառել է այդ ուժերը՝ պտասխանելով, որ միջոցառման նպատակն այդ ուժերն ի մի բերելն է, մտավոր ներուժն իրար հետ համադրելը
Նա հայտարարեց, որ պայքկարը չի դադարում:
«Պարզապես մեր մեջ նոր ուժ, միտք և լուծումներ պետք է գտնենք այդ պայքկարը շարունակելու համար: Արցախի համար պայքարը, պայքար չէ միայն Արցախի համար՝ այն պայքար է մեր լինելիության և տեսակի վերակերտման համար»,-ասաց «Համախմբում» շարժման խորհրդի անդամը և բանախոսներին հորդորեց անաչառ գնահատել իրողությունները, հայացքն ուղղել ապագային և լուծումներ առաջարկել:

Аветик Чалабян: Мы должны найти в себе новые силы и решения для продолжения борьбы
«Сегодня мы переживаем драматический период нашей новейшей истории. После 35 лет борьбы, более 15 тысяч боевых потерь, после достижения признания права Арцаха на самоопределение в 2017 году, сегодня мы переживаем страшное отступление», – заявил член Совета движения «Единение» Аветик Чалабян на проходящей в Ереване конференции «Императив международного признания Арцаха», которая посвящена 35-летию Арцахского движения.
Отметив, что действующие власти получили приглашение на участие в конференции, но не посетили её, А. Чалабян сообщил, что последние уже сегодня готовы отказаться от права Арцаха на самоопределение.
«Сделанные в Праге и Сочи заявления говорят именно об этом, они фактически готовы снизить статус Арцаха до вопроса о праве нацменьшинств в Азербайджане и открыто говорят об этом», – отметил А. Чалабян.
По его словам, власти пытаются убедить всех, что нет альтернативы, поскольку борьба за международное признание Арцаха ставит по угрозу Армению, поскольку силовое превосходство Азербайджана может привести к тому, что Армения потеряет территории и суверенитет.
«Сиюминутная неблагоприятная ситуация не может быть для нас поводом опустить руки и боязливо перевернуть эту страницу нашей истории, и, по сути, закроем тем самым история армянского народа, смирившись с тем, что у нас нет национального будущего», – заявил А. Чалабян и озвучил вопрос, действительно ли армянский народ утратил эти силы, а зачем ответил, что цель мероприятия – объединить все эти силы.