Ռուբեն Վարդանյան. Արցախցիների մեծամասնությունը չի տեսնում այլ տարբերակ, քան անկախ լինելն է
«Արցախցիների մեծամասնությունը չի տեսնում այլ տարբերակ, քան անկախ լինելն է։ Ես սա տեսել եմ վերջին վեց ամսվա ընթացքում»,-ասաց Արցախի պետնախարարի պաշտոնից երեկ ազատված Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա Ստեփանակերտից առնցանց միացել էր «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով գիտագործնական համաժողովին, որը նվիրված է Արցախյան շարժման 35-ամյակին, անցկացվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի օրհնությամբ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում։
«Մյուս կողմից մենք ունենք խնդիր, մարդիկ կորցրել են իրենց հավատն իրենց նկատմամբ, դեպի ղեկավարությունը, դեպի ապագան։ Կարծում եմ՝ մենք կանգնած ենք շատ լուրջ զոհողությունների առջև, ինչպես 88 թվականին, երբ սկսկեց շարժումը, մենք ոչ միայն քննարկում էինք Արցախի անկախության հարցը, այլև մեր արժեքները, մեր սկզբունքները՝ ո՞վ է հայը, ինչի՞ է պատրաստ, ինչի՞ն պատրաստ չէ։ Սրանք կարևոր հարցեր են, որոնց առանց պատասխանելու դժվար կլինի հետագա ընթացքը»,-ասաց Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, ստեղծված իրավիճակում ամենակարևոր հարցն Արցախի անկախությունն է, ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։
«Մենք մեր որոշումն արդեն շատ վաղուց կայացրել ենք։ Այս ճանապարհը կարող ենք անցնել, բոլոր դժվարությունները կարող ենք հաղթահարել մի դեպքում, երբ այդ ամենակարևոր գործն անենք ամեն օր, ամեն ժամ, ամեն րոպե։ Ես ունեմ խորքային հիմքեր ասելու, որ Արցախը մնալու է հայկական, Արցախը չի հանձնվելու, մյուս կողմից ես տեսնում եմ այն հիվանդությունները, որոնք ունենք մեր մեջ, մենք չենք հասկանում, որ ապրելով ամենօրյա կյանքով՝ չենք կարող առաջ գնալ։ Արցախի շուրջ մենք բոլորս պետք է միավորվենք, իրավունք չունենք այն կորցնել։ 88-ին մարդիկ և հավատ ունեին և պատրաստ էին իրենց օրվա 24 ժամը նվիրել հանուն Արցախի պայքարին »,-նշեց նա։
Նշենք, որ համաժողովը մեկնարկեց Տավուշի Թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի խոսքով, Արցախի օրհներգի կատարմամբ։

Рубен Варданян: Большинство арцахцев не видят не видят иного варианта, кроме как быть независимыми
«Большинство арцахцев не видят не видят иного варианта, кроме как быть независимыми», – заявил освобожденный вчера от должности государственного министра Арцаха Рубен Варданян.
Он онлайн участвует в проходящей в Ереване конференции «Императив международного признания Арцаха», которая посвящена 35-летию Арцахского движения.
«С другой стороны перед нами проблема, люди потеряли веру в себя, в своё руководство, в будущее. Полагаю, нам предстоит принести что-то в жертву, как это было в 88-е годы, когда началось движение, мы не только обсуждали вопрос независимости Арцаха, но и наши ценности, наши принципы, кто является армянином, кто готов, на что готов. Это важные вопросы, без ответа на которые будет сложно двигаться вперед», – отметил Р. Варданян.
По его словам, самый важный вопрос в сложившейся ситуации – независимость Арцаха, право народа на самоопределение.
«Мы давно приняли своё решение. Можем пройти этот путь, все трудности можем преодолеть в том случае, если будем делать эту важную работу каждый день, каждый час, каждую минуту. У меня есть весомые основания сказать, что Арцах останется армянским, Арцах не сдастся, с другой стороны, вижу те болезни, которые есть в нас, мы не понимаем, что, живя повседневной жизнью, не изменим то, что нам нужно изменить. Все мы должны сплотиться вокруг Арцаха, не имеем права его потерять. В 88-е годы люди верили и были готовы посвятить 24 часа в сутки борьбе за Арцах», – подчеркнул он.