Ռուբեն Վարդանյան. Արցախցիների մեծամասնությունը չի տեսնում այլ տարբերակ, քան անկախ լինելն է
«Արցախցիների մեծամասնությունը չի տեսնում այլ տարբերակ, քան անկախ լինելն է։ Ես սա տեսել եմ վերջին վեց ամսվա ընթացքում»,-ասաց Արցախի պետնախարարի պաշտոնից երեկ ազատված Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա Ստեփանակերտից առնցանց միացել էր «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով գիտագործնական համաժողովին, որը նվիրված է Արցախյան շարժման 35-ամյակին, անցկացվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի օրհնությամբ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում։
«Մյուս կողմից մենք ունենք խնդիր, մարդիկ կորցրել են իրենց հավատն իրենց նկատմամբ, դեպի ղեկավարությունը, դեպի ապագան։ Կարծում եմ՝ մենք կանգնած ենք շատ լուրջ զոհողությունների առջև, ինչպես 88 թվականին, երբ սկսկեց շարժումը, մենք ոչ միայն քննարկում էինք Արցախի անկախության հարցը, այլև մեր արժեքները, մեր սկզբունքները՝ ո՞վ է հայը, ինչի՞ է պատրաստ, ինչի՞ն պատրաստ չէ։ Սրանք կարևոր հարցեր են, որոնց առանց պատասխանելու դժվար կլինի հետագա ընթացքը»,-ասաց Վարդանյանը։
Նրա խոսքով, ստեղծված իրավիճակում ամենակարևոր հարցն Արցախի անկախությունն է, ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։
«Մենք մեր որոշումն արդեն շատ վաղուց կայացրել ենք։ Այս ճանապարհը կարող ենք անցնել, բոլոր դժվարությունները կարող ենք հաղթահարել մի դեպքում, երբ այդ ամենակարևոր գործն անենք ամեն օր, ամեն ժամ, ամեն րոպե։ Ես ունեմ խորքային հիմքեր ասելու, որ Արցախը մնալու է հայկական, Արցախը չի հանձնվելու, մյուս կողմից ես տեսնում եմ այն հիվանդությունները, որոնք ունենք մեր մեջ, մենք չենք հասկանում, որ ապրելով ամենօրյա կյանքով՝ չենք կարող առաջ գնալ։ Արցախի շուրջ մենք բոլորս պետք է միավորվենք, իրավունք չունենք այն կորցնել։ 88-ին մարդիկ և հավատ ունեին և պատրաստ էին իրենց օրվա 24 ժամը նվիրել հանուն Արցախի պայքարին »,-նշեց նա։
Նշենք, որ համաժողովը մեկնարկեց Տավուշի Թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի խոսքով, Արցախի օրհներգի կատարմամբ։

The majority of Armenians in Artsakh (Nagorno-Karabakh) sees no alternative to the recognition of its independence, says Ruben Vardanyan, who was dismissed as Artsakh state minister on Thursday.
"Most Artsakh people don't see any other alternative to independence," he told a forum in Yerevan marking the 35th anniversary of the Artsakh movement via a video link on Friday.
"However, we are facing a problem; people have lost faith in themselves, the leadership and the future. I believe we have to make major sacrifices as it was the case in the 88th when the movement began. We not only discussed the issue of Artsakh's independence, but also our values, principles and what we were ready for. These are important issues, without an answer to which it would be difficult to move forward," Vardanian noted.
He highlighted Artsakh's independence and the people's right to self-determination as the most important issues in the current situation.
"We made our decision long ago. We can successfully overcome all difficulties on this path if we carry out this important work every single day, every hour, every minute. I have good reason to say that Artsakh will remain Armenian and will not give up,” Vardanian said, stressing it requires national unity and struggle.