Այս պահին թուրքական պետությունների միավորմանը խանգարող մեկ լիարժեք գործոն կա` անկախ Հայաստանը. Գեղամյան
Պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը լուսանկար է հրապարկել ու գրել.
«Նկարում վերջերս Կիպրոսի օկուպացված հատվածում Թուրքիայի, Ադրբեջանի և տեղական թուրքական բնակչության իշխող կուսակցությունների ներկայացուցիչների համատեղ ելույթից մի դրվագ է: Ֆոնին գրված է «3 պետություն, մեկ ազգ»:
Թուրքիան անօրինական կերպով 1974թ. գրավել և մինչ այսօր օկուպացված է պահում հունական Կիպրոսի հյուսիսային հատվածը` կղզու շուրջ 40 %-ը:
Ոչ մի երկիր այդ փաստը չի ճանաչում: Բայց այդ հանգամանքը չի խանգարում Թուրքիային շարունակել գրաված տարածքում կառուցել նոր թուրքական պետություն` «Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը» (իրականում` փաստացի Թուրքիայի նահանգներից մեկը): Այսօր Հյուսիսային Կիպրոսի և Ադրբեջանի հետ միասին Թուրքիան առաջ է մղում «Երեք պետություն, մի ազգ» հայեցակարգը, փաստացի մեծացնելով իր տարածքը ի հաշիվ այլ ու հաճախ ճանաչված պետությունների:
Այս պահին այս հայեցակարգի նպատակին` թուրքական պետությունների միավորմանը խանգարող մեկ լիարժեք գործոն կա` անկախ Հայաստան պետությունը, որն էլ ոչնչացնելու են ուղղված Թուրքիայի և Ադրբեջանի ջանքերը»։

Варужан Гегамян: На данный момент есть лишь один препятствующий объединению турецких государств полноценный фактор – независимая Армения
13:27 25/02/2023
Тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян опубликовал фотографию, сопроводив ее следующим описанием:
«На фото – кадр с недавнего совместного выступления на оккупированной северной части острова Кипр представителей правящих партий Турции, Азербайджана и местного турецкого населения. Надпись на фоне гласит: "Одна нация – три государства".
Турция в 1974 г. незаконно захватила и до сих пор продолжает оккупацию северной части греческого Кипра – около 40% территории острова.
Ни одно государство мира не признает этого факта. Но это обстоятельство не мешает Турции продолжать строить на оккупированной территории новое турецкое государство – «Турецкую Республику Северного Кипра» (на деле – фактически, одну из провинций Турции).
Сегодня вместе с Северным Кипром и Азербайджаном Турция продвигает концепцию "Одна нация – три государства", фактически увеличивая свою территорию за счет других и часто признанных государств.
На данный момент есть лишь один полноценный фактор, препятствующий цели этой концепции – объединению турецких государств: это независимое государство Армения, на уничтожение которого направлены усилия Турции и Азербайджана».