Հաագայի դատարանի որոշումները պարտադիր են կատարման համար. Գուտերեշ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ի գիտություն է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի հայցերի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը և հիշեցրել, որ դրանք պարտադիր են կատարման համար: Այս մասին ասվում է հայտարարության մեջ, որով ՄԱԿ-ի ղեկավարի անունից հանդես է եկել նրա մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը։
Նշվում է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունում է միջազգային դատարանի նկատմամբ վստահությունը, որը ցուցաբերել են Հայաստանն ու Ադրբեջանը ՝ դիմելով այդ մարմնին տարաձայնությունները լուծելու համար ։
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշում է, որ Միջազգային դատարանի որոշումները պարտադիր են կատարման համար և հավատում է, որ կողմերը կկատարեն դրանք, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անարգել տեղաշարժի ապահովման մասին որոշումը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կշարունակեն աշխատել երկկողմ հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ՝ կոչ անելով կողմերին գնալ կառուցողական երկխոսության։

UN chief: ICJ decisions are binding, including order related to Lachin Corridor
UN Secretary-General António Guterres takes note of the orders of the International Court of Justice (ICJ), issued on 22 February in the proceedings between Armenia and Azerbaijan, stressing that they are binding, his spokesman Stéphane Dujarric said in a statement on Friday.
The UN top court on Wednesday ordered Azerbaijan to restore unimpeded traffic through the Lachin Corridor, the sole road connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia.
“The Secretary-General welcomes the trust that the Governments of Armenia and Azerbaijan have placed in the ICJ by asking it to resolve their differences,” the spokesman said.
“He recalls that decisions of the ICJ are binding and trusts that the Parties will implement its Orders, including the Order related to measures to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.
“The Secretary-General expresses the hope that Armenia and Azerbaijan will continue working to improve their bilateral relations and strongly encourages a constructive dialogue,” reads the statement.