Իրանի ԱԳՆ. Մեր սկզբունքային քաղաքականությունն է հակազդել տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխության
16:13 27/02/2023
Ժնևում հանդիպել են Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանն ու Իրանի ԱԳ նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանին։
IRNA-ի փոխանցմամբ, իրանցի պաշտոնյան նշել է, երկու երկրների միջև հարաբերությունները պատմական ու խորն են, համապատասխանում են ողջ տարածաշրջանի շահերին։
«Մեկ անգամ չէ որ հայտարարել ենք, Երևանի ու Թեհրանի միջև հարաբերությունները որևէ երկրի վնաս չեն հասցնում»,-ասել է նա։
Իրանի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Իրանն աջակցում է կովկասյան տարածաշրջանի բոլոր երկրների հարաբերությունների զարգացմանը։
«Սակայն մեր սկզբունքային քաղաքականությունն է հակազդել տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխության»,-ասել է իրանցի պաշտոնյան։
Ինչպես ընդգծել է իրանցի նախարարը, Հայաստանն ու Իրանը հարաբերությունները զարգացնելու մեծ ներուժ ունեն հատկապես տնտեսական ոլորտում։
Իր հերթին Արարատ Միրզոյանը նշել է. «Մենք գոհ ենք Իրանի՝  տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանությունը հարգելու և տարածաշրջանի աշխարհագրությունը պահպանելու քաղաքականությունից։ Կարևորում ենք Իրանի հետ երկխոսությունն ու համագործակցությունը»։
Հիշեցնենք, որ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 27-28-ը աշխատանքային այցով Ժնևում է՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 52-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի հանդիպմանը։

Хоссейн Амир Абдоллахиян: Принципиальная политика Ирана заключается в противодействии любым изменениям в геополитике региона
15:51 27/02/2023
Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиян в понедельник провел встречу со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном в Женеве. Об этом пишет ИРНА.
Амир Абдоллахиян в ходе встречи подчеркнул: «Наши отношения с Арменией имеют исторический и глубокий характер и соответствуют интересам всего региона, и мы неоднократно подчеркивали, что хорошие отношения между Тегераном и Ереваном не наносят ущерба ни одной стране».
Министр иностранных дел Ирана указал также: «Мы поддерживаем развитие отношений между всеми странами Кавказского региона, но наша принципиальная политика заключается в противодействии любым изменениям в геополитике региона».
Как подчеркнул иранский министр, у Армении и Ирана есть большой потенциал для развития отношений, особенно в экономической сфере.
В свою очередь Арарат Мирзоян указал: «Мы довольны политикой Ирана по уважению суверенитета стран региона и сохранению географии региона. Мы придаем важность диалогу и сотрудничеству с Ираном».
Арарат Мирзоян 27-28 февраля находится с рабочим визитом в Женеве для участия в заседании высокого уровня 52-й сессии Совета ООН по правам человека.