Հայաստանն իր հավատարմությունն է հայտնում խաղաղության օրակարգին. ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել  Սումգայիթում հայերի ջարդերի 35-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«35 տարի առաջ՝ 1988թ. փետրվարի 27-29-ին, ադրբեջանական իշխանությունների հրահրմամբ և հանցավոր անգործության հետևանքով Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան զանգվածային հայկական ջարդեր, որին զոհ գնացին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և ծերեր, իսկ հազարավորները՝ բռնի տեղահանվեցին։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նախապես ծրագրված ջարդերն իրագործվեցին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` իր պատմական հայրենիքում արժանապատվորեն ապրելու և խաղաղ արարելու քաղաքակիրթ պայքարը բիրտ ուժով ճնշելու նպատակով:
Ազգային ինքնության հողի վրա կատարված այս զանգվածային ոճրագործությունը լայն արձագանք ստացավ և դատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից համապատասխան բանաձևերի ընդունմամբ: Սակայն ոճրագործության իրական կազմակերպիչներն ու իրագործողները ոչ միայն պատասխանատվություն չկրեցին, այլև, ոգևորված անպատժելիությունից ու ամենաթողությունից, հայատյացության և անհանդուրժողականության նոր ալիք բարձրացրեցին՝ հայերի նոր ջարդեր և կոտորածներ իրականացնելով նաև Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի հայաշատ մյուս բնակավայրերում։
Այս արյունալի իրադարձությունների հետևանքով հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված եղան հապշտապ լքել իրենց տները՝ թողնելով իրենց ունեցվածքը ու գույքը, և այս տարիների ընթացքում երբևէ հնարավորություն չստացան իրացնել իրենց ոտնահարված իրավունքները։
Հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ադրբեջանական իշխանությունների հիշյալ ոճրագործությունները ոչ թե առանձին դրվագներ էին, այլ պետականորեն ծրագրված հայատյացության վառ օրինակներ, որոնց շարունակական դրսևորումների հետևանքով բռնի տեղահանվեցին նաև Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի, իսկ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով նաև Հադրութի, Շուշիի ինչպես նաև հարակից շրջանների տասնյակ հազարավոր հայեր:
Սումգայիթյան ոճրագործությունից 35 տարի անց, շուրջ 80 օր  է, ինչ Ադրբեջանը ապօրինի կերպով շրջափկված է պահում Լաչինի միջանցքը և այս գործողության նպատակը Լեռնային Ղարաբաղում մնացած 120 հազար հայերին նույնպես տեղահանելն է:
Ադրբեջանն, այսպիսով, շարունակում է արցախահայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու միջոցով Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափելու իր քաղաքականությունը, որը կանխելու գործում հրամայական է միջազգային հանրության հասցեական դատապարտումն ու համապատասխան միջազգային մեխանիզմների կիրառումը:
Այսօր էլ, անտեսելով անգամ հեղինակավոր միջազգային դատական ատյանների վճիռները, Ադրբեջանը բացահայտ կերպով շարունակում է ոչնչացնել, պղծել և վանդալիզմի ենթարկել հայկական պատմամշակութային կոթողները ու սրբավայրերը, նպատակ ունենալով ջնջել հայկական հետքը իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում: Միևնույն ժամանակ՝ ամենաբարձր մակարդակով շարունակում է հայության նկատմամբ ատելության քարոզը, ինչը նպատակ ունի երկու ժողովուրդներին հնարավորություն չտալ հաղթահարելու թշնամության մթնոլորտը:
Այսօր հարգանքի տուրք մատուցելով Սումգայիթում և այլ բնակավայրերում իրագործված հայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին՝ կրկին ընդգծում ենք, որ ի պատասխան հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն կառուցելու ջանքերին, Ադրբեջանի հակահայկական հռետորաբանությունն ու առավելապաշտական նկրտումները և ագրեսիվ գործողություններն անթույլատրելի են:
Հայաստանի Հանրապետությունը, միևնույն ժամանակ, իր հավատարմությունն է հայտնում խաղաղության օրակարգին, տարածաշրջանում երկարատև ու համապարփակ խաղաղության և անվտանգության հաստատումը համարելով անհետաձգելի հրամայական»:

МИД: Армения выражает свою приверженность мирной повестке
МИД Армении распространило заявление по случаю 35-й годовщины погромов в Сумгаите. Текст заявления приводим ниже:
«35 лет назад, 27-29 февраля 1988 года подстрекаемые азербайджанскими властями и в результате преступного бездействия, в городе Сумгаит произошли массовые погромы армян, в результате которых погибли сотни армян, в том числе дети, женщины и старики, а тысячи были насильственно перемещены.
Заранее спланированные азербайджанскими властями погромы были осуществлены с целью жестоко подавить цивилизованную борьбу народа Нагорного Карабаха за достойную жизнь и установление мира на своей исторической родине.
Это массовое преступление, совершенное на почве национальной принадлежности, получило широкий резонанс и осуждение со стороны международного сообщества, в том числе принятием Европарламентом соответствующих резолюций. Однако истинные организаторы и виновные в преступлении не только не были привлечены к ответственности, но и, поощряемые безнаказанностью и снисходительностью, подняли новую волну армянофобии и нетерпимости, осуществив новые погромы и резню армян в Баку, Кировабаде и других армянонаселенных районах Азербайджана.
В результате этих кровавых событий сотни тысяч армян были вынуждены немедленно покинуть свои дома, оставив свое имущество и  недвижимость, и за эти годы так и не получили возможности воспользоваться своими правами, которые были нарушены.
Последующие события продемонстрировали, что вышеуказанные преступления азербайджанских властей были не отдельными эпизодами, а яркими примерами спланированной на государственном уровне армянофобии, в результате непрерывных проявлений которой десятки тысяч армян из Шаумянского района, Геташена, а в результате 44-дневной войны также из Гадрута, Шуши и соседних районов были насильственно перемещены.
Спустя 35 лет после Сумгаитского погрома, уже около 80 дней, Азербайджан незаконно блокирует Лачинский коридор, и целью этого действия также является депортация оставшихся в Нагорном Карабахе 120 000 армян.
Таким образом, Азербайджан продолжает свою политику выселения армян Нагорного Карабаха, подвергая арцахских армян этнической чистке, для предотвращения которой необходимы адресное осуждение со стороны международного сообщества и реализация соответствующих международных механизмов.
Даже сегодня, игнорируя постановления авторитетных международных судов, Азербайджан открыто продолжает уничтожать, осквернять и разрушать армянские культурно-исторические памятники и святилища, стремясь стереть армянский след на подконтрольных ему территориях. Одновременно на самом высоком уровне продолжается пропаганда ненависти к армянам, целью которой является лишить два народа возможности преодолеть атмосферу вражды.
Сегодня, отдавая дань памяти невинным жертвам армянских погромов в Сумгаите и в других населенных пунктах, мы вновь подчеркиваем, что в ответ на усилия армянской стороны по построению стабильности и мира в регионе, антиармянская риторика Азербайджана, максималистские устремления и агрессивные действия неприемлемы.
В то же время Республика Армения выражает свою приверженность мирной повестке, считая неотложным императивом установление долгосрочного и всеобъемлющего мира и безопасности в регионе».