Հայաստանն իր հավատարմությունն է հայտնում խաղաղության օրակարգին. ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել  Սումգայիթում հայերի ջարդերի 35-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«35 տարի առաջ՝ 1988թ. փետրվարի 27-29-ին, ադրբեջանական իշխանությունների հրահրմամբ և հանցավոր անգործության հետևանքով Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան զանգվածային հայկական ջարդեր, որին զոհ գնացին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և ծերեր, իսկ հազարավորները՝ բռնի տեղահանվեցին։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նախապես ծրագրված ջարդերն իրագործվեցին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` իր պատմական հայրենիքում արժանապատվորեն ապրելու և խաղաղ արարելու քաղաքակիրթ պայքարը բիրտ ուժով ճնշելու նպատակով:
Ազգային ինքնության հողի վրա կատարված այս զանգվածային ոճրագործությունը լայն արձագանք ստացավ և դատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից համապատասխան բանաձևերի ընդունմամբ: Սակայն ոճրագործության իրական կազմակերպիչներն ու իրագործողները ոչ միայն պատասխանատվություն չկրեցին, այլև, ոգևորված անպատժելիությունից ու ամենաթողությունից, հայատյացության և անհանդուրժողականության նոր ալիք բարձրացրեցին՝ հայերի նոր ջարդեր և կոտորածներ իրականացնելով նաև Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի հայաշատ մյուս բնակավայրերում։
Այս արյունալի իրադարձությունների հետևանքով հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված եղան հապշտապ լքել իրենց տները՝ թողնելով իրենց ունեցվածքը ու գույքը, և այս տարիների ընթացքում երբևէ հնարավորություն չստացան իրացնել իրենց ոտնահարված իրավունքները։
Հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ադրբեջանական իշխանությունների հիշյալ ոճրագործությունները ոչ թե առանձին դրվագներ էին, այլ պետականորեն ծրագրված հայատյացության վառ օրինակներ, որոնց շարունակական դրսևորումների հետևանքով բռնի տեղահանվեցին նաև Շահումյանի շրջանի, Գետաշենի, իսկ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով նաև Հադրութի, Շուշիի ինչպես նաև հարակից շրջանների տասնյակ հազարավոր հայեր:
Սումգայիթյան ոճրագործությունից 35 տարի անց, շուրջ 80 օր  է, ինչ Ադրբեջանը ապօրինի կերպով շրջափկված է պահում Լաչինի միջանցքը և այս գործողության նպատակը Լեռնային Ղարաբաղում մնացած 120 հազար հայերին նույնպես տեղահանելն է:
Ադրբեջանն, այսպիսով, շարունակում է արցախահայությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու միջոցով Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափելու իր քաղաքականությունը, որը կանխելու գործում հրամայական է միջազգային հանրության հասցեական դատապարտումն ու համապատասխան միջազգային մեխանիզմների կիրառումը:
Այսօր էլ, անտեսելով անգամ հեղինակավոր միջազգային դատական ատյանների վճիռները, Ադրբեջանը բացահայտ կերպով շարունակում է ոչնչացնել, պղծել և վանդալիզմի ենթարկել հայկական պատմամշակութային կոթողները ու սրբավայրերը, նպատակ ունենալով ջնջել հայկական հետքը իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում: Միևնույն ժամանակ՝ ամենաբարձր մակարդակով շարունակում է հայության նկատմամբ ատելության քարոզը, ինչը նպատակ ունի երկու ժողովուրդներին հնարավորություն չտալ հաղթահարելու թշնամության մթնոլորտը:
Այսօր հարգանքի տուրք մատուցելով Սումգայիթում և այլ բնակավայրերում իրագործված հայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին՝ կրկին ընդգծում ենք, որ ի պատասխան հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն կառուցելու ջանքերին, Ադրբեջանի հակահայկական հռետորաբանությունն ու առավելապաշտական նկրտումները և ագրեսիվ գործողություններն անթույլատրելի են:
Հայաստանի Հանրապետությունը, միևնույն ժամանակ, իր հավատարմությունն է հայտնում խաղաղության օրակարգին, տարածաշրջանում երկարատև ու համապարփակ խաղաղության և անվտանգության հաստատումը համարելով անհետաձգելի հրամայական»:

Azerbaijan continues its policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh – Armenian Foreign Ministry
The Armenian Foreign Ministry issued a statement on the 35th anniversary of the massacres of Armenians in Sumgait. The full statement is provided below.
"35 years ago, on February 27-29, 1988, amid the encouragement and criminal inaction of the Azerbaijani authorities, the massacres of the Armenians in the city of Sumgait were carried out, resulting in the killing of hundreds of Armenians, including children, women, elderly, while thousands were forcibly displaced.
The pre-planned massacres by the Azerbaijani authorities were carried out in order to brutally suppress the civilised struggle of the people of Nagorno-Karabakh to live with dignity and peacefully in their historical homeland.
This mass crime committed on the grounds of national identity received a wide response and was condemned by the international community, including relevant resolutions adopted by the European Parliament. However, the real organisers and perpetrators of the crime not only weren’t held accountable but also, encouraged by impunity and indulgence, raised a new wave of Armenophobia and intolerance, carrying out new pogroms and massacres of Armenians in Baku, Kirovabad and other Armenian-populated areas of Azerbaijan.
As a result of these bloody events, hundreds of thousands of Armenians had to leave their homes in haste, leaving behind their possessions and property, and during all these years they never got a chance to exercise their violated rights.
The subsequent events demonstrated that the mentioned crimes of the Azerbaijani authorities were not separate episodes, but vivid examples of state-planned Armenophobia, while their continuous manifestations forced the displacement of tens of thousands of Armenians from the Shahumyan region, Getashen, and as a result of the 44-day war also from Hadrut, Shushi and neighbouring regions.
35 years after the Sumgait massacres, for about 80 days, Azerbaijan has illegally blockaded the Lachin corridor. The purpose of this operation is to displace the remaining 120,000 Armenians in Nagorno-Karabakh as well.
Henceforth, Azerbaijan continues its policy of depopulating Nagorno-Karabakh by subjecting the Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing. In order to prevent it, targeted condemnation by the international community and the implementation of relevant international mechanisms is imperative.
Even today, ignoring the orders of the reputable international courts, Azerbaijan explicitly continues to destroy, desecrate and vandalise the Armenian historical-cultural monuments and sanctuaries, aiming to erase the Armenian trace in the territories fallen under its control. Simultaneously, the propaganda of hatred towards Armenians continues at the highest level, which aims to prevent the two nations from overcoming the environment of enmity.
Today, paying tribute to the memory of the innocent victims of the pogroms against Armenians in Sumgait and other communities, we emphasise once again that Azerbaijan's Armenophobic rhetoric, maximalist aspirations and aggressive actions in response to efforts of Armenia to build stability and peace in the region, are inadmissible.
At the same time, the Republic of Armenia expresses its commitment to the peace agenda, believing that the establishment of lasting and comprehensive peace and security in the region is an urgent imperative."