Հայերին ցեղասպանելու թուրքական վաղեմի քաղաքականությունը շարունակվում է նաև հիմա. Բեգլարյան
«35 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում մեկնարկեց ադրբեջանահայության ցեղասպանությունը, որին տարբեր վայրերում ու ժամանակահատվածներում զոհ գնացին հազարավոր հայեր, իսկ հարյուր հազարավորները ենթարկվեցին բռնի տեղահանման:
Առ այսօր Ադրբեջանում շարունակվում և խորանում է հայերի հանդեպ ռասայական ատելության քաղաքականությունը, որի վառ դրսևորումներից է 2020թ. դաժանագույն պատերազմը, իսկ այժմ՝ Արցախի 78-օրյա շրջափակումը: Եվ այդ ատելության պետական քաղաքականությունը արձանագրվել է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից:
Հայերին ցեղասպանելու թուրքական վաղեմի քաղաքականությունը շարունակվում է նաև հիմա՝ նպատակ ունենալով Արցախում ունենալ զրո հայ կամ միգուցե մեկը՝ թանգարանի համար:
Քանի դեռ մարդկության դեմ այդ հանցագործությունները չեն պատժվել պատշաճ կերպով, Ադրբեջանն ու Թուրքիան շարունակելու են այդ ահավոր շղթայական հանցագործությունները՝ վտանգ ներկայացնելով քաղաքակիրթ աշխարհի համար:
Իսկ մեր անելիքը մեր հայրենիքում ամուր, միասնական ու արժանապատիվ կերպով ապրելն ու պայքարելն է, և արդարությունը վերջիվերջո կհաղթանակի»։

Артак Бегларян: Давняя турецкая политика Геноцида армян продолжается и сейчас, преследуя цель не иметь в Арцахе армян
12:47 27/02/2023
Советник государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР), бывший Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян пишет:
«35 лет назад в этот день в азербайджанском городе Сумгаит начался Геноцид армян, жертвами которого в разных местах и в разные периоды стали тысячи армян, а сотни тысяч были депортированы.
По сей день в Азербайджане продолжается и углубляется политика расовой ненависти к армянам, одним из ярких проявлений которой является жесточайшая война, а теперь и 78-дневная блокада Арцаха.
И эта государственная политика ненависти была зафиксирована международными правозащитными организациями и международным судом ООН.
Давняя турецкая политика Геноцида армян продолжается и сейчас, преследуя цель не иметь в Арцахе армян или, может быть, одного для музея.
До тех пор, пока эти преступления против человечности не будут осуждены должным образом, Азербайджан и Турция будут продолжать эти ужасные взаимосвязанные преступления, создавая опасность для цивилизованного мира.
А наша задача — жить и бороться на нашей Родине крепко, сплоченно и достойно, и справедливость в конце концов восторжествует».