Հայերին ցեղասպանելու թուրքական վաղեմի քաղաքականությունը շարունակվում է նաև հիմա. Բեգլարյան
«35 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում մեկնարկեց ադրբեջանահայության ցեղասպանությունը, որին տարբեր վայրերում ու ժամանակահատվածներում զոհ գնացին հազարավոր հայեր, իսկ հարյուր հազարավորները ենթարկվեցին բռնի տեղահանման:
Առ այսօր Ադրբեջանում շարունակվում և խորանում է հայերի հանդեպ ռասայական ատելության քաղաքականությունը, որի վառ դրսևորումներից է 2020թ. դաժանագույն պատերազմը, իսկ այժմ՝ Արցախի 78-օրյա շրջափակումը: Եվ այդ ատելության պետական քաղաքականությունը արձանագրվել է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից:
Հայերին ցեղասպանելու թուրքական վաղեմի քաղաքականությունը շարունակվում է նաև հիմա՝ նպատակ ունենալով Արցախում ունենալ զրո հայ կամ միգուցե մեկը՝ թանգարանի համար:
Քանի դեռ մարդկության դեմ այդ հանցագործությունները չեն պատժվել պատշաճ կերպով, Ադրբեջանն ու Թուրքիան շարունակելու են այդ ահավոր շղթայական հանցագործությունները՝ վտանգ ներկայացնելով քաղաքակիրթ աշխարհի համար:
Իսկ մեր անելիքը մեր հայրենիքում ամուր, միասնական ու արժանապատիվ կերպով ապրելն ու պայքարելն է, և արդարությունը վերջիվերջո կհաղթանակի»։

Artak Beglaryan, an advisor to the Artsakh state minister and a former ombudsman, issued a message on the 35th anniversary of the Sumgait Armenian pogroms marked on February 27. His full message follows:
“35 years ago on this day, the genocide of the Azerbaijani Armenians began in the Azerbaijani city of Sumgait, thousands of Armenians became victims of it in different places and at different periods, and hundreds of thousands were deported.
To this day, the policy of racial hatred towards Armenians continues and deepens in Azerbaijan, one of the greatest manifestations of which is the cruel war in 2020, and now the 78-day blockade of Artsakh. And this state policy of hatred was recorded by international human rights organizations and the UN International Court of Justice.
The long-standing Turkish policy of Armenian genocide continues now, with the goal of having no Armenians in Artsakh, or maybe one for the museum.
Unless these crimes against humanity are properly punished, Azerbaijan and Turkey will continue these terrible chain of crimes, endangering the civilized world.
And our task is to live and struggle in our Motherland in a strong, united and dignified manner, and justice will eventually prevail.”