Ստամբուլ-Երևան չվերթով ՀՀ ժամանած քաղաքացու մոտ հայտնաբերվել է առանց հայտարարագրման ադամանդե քարեր
ՀՀ ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն-վարչությունում օրերս  հայտնաբերվել է մաքսային կանոնների խախտման նոր դեպք։ ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, Ստամբուլ-Երևան չվերթով ՀՀ ժամանած քաղաքացին  ՊԵԿ Արևմտյան մաքսատուն-վարչության ուղևորների մաքսային հսկողության բաժնում հատել է «Կանաչ» ուղու մուտքի գիծը, որը համարվում է մաքսային հայտարարագրման ենթակա ապրանքների բացակայության մասին ֆիզիկական անձի կողմից արված հայտարարություն։
Մաքսային հայտարարագրման ենթակա ապրանքների տեղափոխման վերաբերյալ հիմնավոր կասկածներ ունենալով` քաղաքացու կողմից «Կանաչ ուղի» մաքսային հսկողության գոտու ելքի գիծը հատելուց հետո, մաքսային ծառայողները քաղաքացուն ուղեկցել են «Կարմիր ուղի» հսկողության գոտի: Տվյալ քաղաքացին ենթարկվել է մաքսային հսկողության: Արդյունքում նրա գրպաններից հայտնաբերվել է 6 պոլիէթիլենային փաթեթվածք՝  լցված ադամանդանման քարերով՝ ընդհանուր 14 գրամ քաշով: Նրա մոտ առկա է եղել նաև 1 փաթեթ՝ լցված ադամանդանման քարերով՝ ընդհանուր 29 գրամ քաշով և 3 դատարկ այլ փաթեթ։ Հայտնաբերված ադամանդանման քարերի ընդահանուր քաշը կազմել է շուրջ 43 գրամ:
Կազմվել է մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություն՝ «Մաքսային կարգավորման» մասին ՀՀ օրենքի 316-րդ հոդվածով։ Վարչական վարույթի հետագա ընթացքն ապահովելու համար` գործի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն:

Пассажир рейса Стамбул-Ереван пытался ввезти в Армению незадекларированные бриллианты
В Западной таможне-управлении Комитета государственных доходов (КГД) Армении на днях был выявлен случай незаконного ввоза в страну партии бриллиантов. Как сообщает пресс-служба КГД, их пытался ввезти пассажир, прибывший в Армению рейсом Стамбул-Ереван.
Согласно информации, пассажир пересек линию «зеленого коридора», через который проходят пассажиры, у которых нет товаров, подлежащих обязательному декларированию.
Ввиду появившихся подозрений гражданина сопроводили в  к линии «красного коридора».  При досмотре у него в кармане были обнаружены похожие на бриллианты камни общим весом 14 граммов, обернутые в 6 полиэтиленовых пакетов.
У гражданина также нашли один пакет  с похожими на бриллианты камнями общим весом 29 граммов и еще три других пустых пакета. Общий вес найденных камней составил около 43 г.
Как отмечается, составлен протокол о нарушении таможенных правил по статье 316 закона РА «О таможенном регулировании». Для обеспечения дальнейшего административного производства материалы дела направлены в юридическое управление КГД Армении.