Լավրով. Լաչինի միջանցքում հսկիչ անցակետի ստեղծում նախատեսված չէ
«Լաչինի միջանցքի աշխատանքը պետք է համապատասխանի Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և  Ադրբեջանի ղեկավարների միջև առաջին համաձայնագրի նորմերին,  հսկիչ անցակետի ստեղծում նախատեսված չէ»,-այսօր այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Ինչ վերաբերում է Լաչինի միջանցքին, ապա պատասխանը շատ պարզ է. դրա ռեժիմը, գործունեության ռեժիմը պետք է լիովին համապատասխանի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի առաջին եռակողմ հայտարարությանը, ինչը նշանակում է բացառապես քաղաքացիական անձանց, մարդասիրական և քաղաքացիական բեռների տեղաշարժի ազատ ապահովման անհրաժեշտություն։ Սա այն է, ինչին մենք ձգտում ենք հասնել մեր շփումներում՝ առաջին հերթին ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջոցով։
Որևէ հսկիչ անցակետ ստեղծելու դրույթ չկա այնտեղ։ Բայց հնարավոր է օգտագործել տեխնիկական միջոցներ՝ վերացնելու կասկածները, և  միջանցքն իրականում օգտագործվում է նախատեսված նպատակի համար»,- ասել է Լավրովը։
«Ինչ վերաբերում է Բրյուսելից հնչող հայտարարություններին, ապա դա մանրամասն մեկնաբանել չենք կարող։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է ԵՄ-ն բացահայտորեն չարաշահում իր հարաբերությունները Հայաստանի, Ադրբեջանի հետ, այդ թվում՝ մղելով իր, այսպես կոչված, առաքելությունը Հայաստանի տարածքում, ինչը լուրջ կասկածներ է առաջացնում լեգիտիմության առումով, իր գործառույթների առումով՝ մանդատը, դրա տևողությունը, ինչպես նաև այն հավելյալ արժեքի առումով, որ այս առաքելությունը կարող է բերել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։ Սակայն դա կողմերի ինքնիշխան ընտրությունն է, թե ում հետ համագործակցել և ում հետ չհամագործակցել»,- հավելել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Նա նաև նշել է. «Մեր բոլոր գործողություններում մենք առաջնորդվում ենք սկզբունքով, որը կարելի է բնութագրել որպես «մի վնասիր», և որ ամենակարևորն է՝ բոլոր ի հայտ եկած խնդիրների լուծմանը նպաստելու սկզբունքով, որն առաջին հերթին հիմնված կլինի երեք առաջնորդների (Ռուսաստան, Ադրբեջան և Հայաստան - խմբ.) պայմանավորվածությունների հիման վրա՝ նրանց չորս հայտարարությունների շրջանակներում, երկրորդը՝ կապահովեն տարածաշրջանի երկրների միջև փոխշահավետ, փոխադարձ հարգանքով համագործակցությունը։
Ոչ բոլոր խաղացողները, առաջին հերթին՝ Հարավային Կովկասից հեռու գտնվողները, առաջնորդվում են նույն սկզբունքներով»։

Глава МИД РФ Сергей Лавров: Создание КПП в Лачинском коридоре не предусмотрено
Работа Лачинского коридора должна соответствовать нормам первого соглашения лидеров РФ, Азербайджана и Армении, там не предусмотрены КПП. Об этом заявил во вторник министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
«Что касается Лачинского коридора, ответ очень простой: его режим, режим его функционирования должен соответствовать в полной мере самому первому трехстороннему заявлению от 9-10 ноября 2020 года, что означает необходимость обеспечить свободу передвижения для исключительно гражданских и гуманитарных грузов и гражданских лиц. Вот этого мы и добиваемся в наших контактах, прежде всего, по линии российского миротворческого контингента.
Там не предусмотрено создание каких-то контрольно-пропускных пунктов. Но есть возможность техническими средствами снять подозрения, которые имеются в отношении того, что коридор используется действительно по назначению. И мы сегодня этого касались», – сказал Лавров.
«Что касается объявлений, которые звучат из Брюсселя, мы не можем это детально комментировать. Мы видим, как ЕС откровенно злоупотребляет своими отношениями с Арменией, с Азербайджаном, в том числе продавливая вызывающую серьезное сомнение с точки зрения легитимности свою так называемую миссию на территории Армении, которая вызывает много вопросов, в том числе с точки зрения ее функций, мандата, ее продолжительности, а также в плане той добавленной стоимости, которую эта миссия может внести в усилия по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией».
«Но это суверенный выбор сторон, с кем сотрудничать, а с кем не сотрудничать», – добавил глава МИД РФ.
«Мы во всех наших действиях руководствуемся принципом, который можно описать как "не навреди", а главное – принципом содействия такому решению всех возникающих проблем, которые, во-первых, опирались бы на принципиальные договоренности трех лидеров (РФ, Азербайджана и Армении - прим. Ред.) в рамках их четырех заявлений, во-вторых, обеспечивали бы взаимовыгодное, взаимоуважительное сотрудничество между странами региона», – сказал Лавров.
«Далеко не все игроки, прежде всего, те, которые вдалеке расположены от Южного Кавказа, руководствуются такими же принципами», - указал министр.